ورود
آب‌انبار کیش

آب انبار کیش

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

آب‌انبار کیش یک مکان تاریخی گردشگری است که زیبایی زیادی دارد. آب‌انبارهای کیش رازهای زیادی درون خود دارند که حالا یومگ می‌خواهد تمام این رازها را برایتان برملا کند. حالا اگر می‌خواهید بیشتر با این سازه‌های تاریخی آشنا شوید، در این مطلب از یومگ همراه ما باشید.

آب‌انبار کیش یکی از بناهای تاریخی مروارید خلیج فارس است. این آب‌انبارها که حالا یکی از جاهای دیدنی کیش هستند، در گذشته به منظور جمع‌آوری آب باران مورد استفاده قرار می‌گرفته‌اند. این بنا با بافت سنتی و حوض‌مانند خود، مقصد بسیاری از گردشگرانی‌ست که به کیش سفر می‌کنند. هر چند در گذشته از این آب انبارها استفاده می‌شد. اما طولی نکشید که بناهای آن بلا استفاده شدند و امروزه جز با هدف جذب گردشگر، استفاده دیگری از آن‌ها نمی‌شود. این آب‌انبار شب‌ها نمای بسیار زیبایی دارند و با نورپردازی‌های فوق‌العاده‌شان، جلوه‌ای زیبا به محیط می‌بخشند. توصیه می‌کنیم در طول مدت سفرتان به کیش حتما به این آب‌انبار بروید و آن را از نزدیک ببینید.


درباره آب‌انبار کیش می‌خوانید:


معرفی آب‌انبار کیش

آب‌انبار کیش

همانطور که گفتیم؛ آب‌انبار کیش یکی از مهم‌ترین بناهای تاریخی در جزیره کیش است. هر چند دیگر استفاده زیادی نمی‌شود. اما 30 سال پیش، از آن به‌منظور جمع‌آوری آب باران استفاده می‌کردند. در واقع زمان‌هایی سر می‌رسید که در کیش بارندگی زیادی وجود نداشت، به همین خاطر، به‌منظور ذخیره آب از این آب‌انبارها استفاده می‌شد. زمانی که باران می‌بارید آب‌انبار دوقلو کیش، آب باران را از سطح شهر در خود جمع می‌کرد و در روزهای خشک‌سالی  نگرانی مردم از بابت کم‌آبی را کاملا رفع می‌کرد. در واقع آبِ آب‌انبار، ذخیره‌ خوبی برای روزهای گرم تابستان بود.

تاریخچه آب‌انبار کیش

آب‌انبار کیش در سال 1372 بنا شد و بعد از گذشت 30 سال، یک سازه تاریخی حیرت‌انگیز است. در گذشته در محوطه این انبار، آب‌انبار دیگری وجود داشت، درواقع آب‌انبار دو قلو فعلی را روی آب‌انبار قدیمی‌تر ساختند. برای رفتن به این جاذبه تاریخی باید به شمال جزیره کیش بروید. ساختار این آب‌انبار بیشتر از هر چیزی توجه توریست‌ها را به خود جلب می‌کند. در واقع سبک معماری این سازه، شبیه به سازه‌های تاریخی شهر یزد است.

مشخصه این سازه‌ها در زمان خیلی دور هوای خنک داخلی‌شان بود. در آن زمان وقتی وارد آب‌انبارها می‌شدید، گرمای تابستان را به کل فراموش می‌کردید و خنکی آن‌جا پوست‌تان را نوازش می‌کرد. اما اگر حالا وارد آب‌انبار کیش شوید، دیگر آن خنکی قبل وجود ندارد و هوای داخلی مشابه هوای بیرون سازه است. دلیل خنکی هوای این بنا در گذشته به خاطر وجود آب در آن‌جا بود اما حالا که آبی نیست، هوای خنکی هم وجود ندارد.

معماری آب‌انبار کیش

آب‌انبار کیش

معماری آب‌انبار دوقلو کیش هم در نوع خودش جالب است. همان‌طور که گفتیم در این آب‌انبار 5 گنبد و 2 بادگیر ساخته شد. نقشه ساخت آب‌انبار کیش شبیه آب‌انبارهای نواحی کویری استان یزد است. در معماری آب‌انبار کیش بازشوهایی تعبیه می‌کردند تا بتوانند آب را به داخل مخازن نیز هدایت کنند. وقتی به ساختمان این بنا نگاه می‌کنید، گنبدهای آن بیشتر از هرچیزی خودنمایی می‌کنند. در بازسازی‌هایی که معماران در این بنا داشتند، تمام تلاش خود را کردند تا به گنبدها آسیبی نرسد.

یکی از معضلات دیگری که باعث به‌وجود آمدن آب‌انبارهای تاریخی در جزیره کیش شده اند، معضل شوری آب جزیره کیش است. به همین منظور معمارهای قدیمی باید ساختمان آب‌انبار را به‌شکلی می‌ساختند که موجب نگه‌داری آب شیرین شود و به بافت آن آسیبی نرساند. حالا برای زیباتر شدن هر چه بیشتر معماری این سازه، به آن نورپردازی‌هایی اضافه کردند تا زیبایی‌اش در دل شب بیشتر شود.

نحوه کار آب‌انبار کیش

آب‌انبار کیش

بادگیرهایی در این آب‌انبار وجود دارند که در گذشته هوا را به داخل محیط سازه می‌کشیدند تا عبور آن از روی سطح آب، باعث خنکی آب شوند. بخش دیگری در بادگیر نیز وجود داشت که باعث می‌شد هوایی که وارد سازه می‌شود، از آن‌جا خارج شود. اگر وارد آب‌انبار کیش شوید، روزنه‌هایی را روی سقف آن می‌بینید که این روزنه‌ها باعث می‌شود آب و هوای داخل آب‌انبار متعادل شود.

اما بادگیرهای این آب‌انبارها کاربردهای دیگری هم داشتند. یکی از کاربردهای بادگیرها، گوارا نگه داشتن آب‌هایی بود که به صورت راکد در منبع باقی می‌ماندند. وقتی جریان باد به داخل آن بار وارد می‌شد، در کنار مواد گندزدایی نمی‌گذاشت که آب راکد باقی بماند و گندیده شود.

هر چند معماری ساختمان آب‌انبار کیش به تصفیه‌شدن آب کمک می‌کرد اما مردم خودشان هم باید از برخی روش‌ها استفاده می‌کردند تا آب تصفیه شود. این روش‌ها به صورت فیزیکی و شیمیایی بودند. آن‌ها به آب نمک اضافه می‌کردند تا میکروب‌هایی که در آن وجود داشت از بین بروند. همچنین مواد زایدی که داخل آب‌ها وجود داشت را ته‌نشین می‌کردند. آب‌ها باید در گذشته گندزدایی می‌شد تا بتوان از آن‌ها استفاده کرد، به همین منظور مردم آن موقع از ترکیبات آهکی استفاده می‌کردند تا این مشکل هم برطرف شود. آبی که داخل آب‌انبار باقی می‌ماند، بعد از مدتی بوی بد می‌گرفت. برای حل این مشکل هم مردم باید چاره‌ای می‌اندیشیدند، برای همین به محیط آب‌انبار کیس‌های زغال اضافه می‌کردند.

همچنین مردم برای این‌که از آب‌انبار استفاده کنند، آب‌های جاری یا سطح زمین را به داخل آن هدایت می‌کردند. تا بعد از عبور از مخزن‌های شنی، به‌صورت تصفیه‌شده وارد منبع اصلی شوند و از آن پس مردم از آن‌ها استفاده کنند.

آدرس آب‌انبار کیش

برای رفتن به آب‌انبار کیش باید به قسمت شمالی جزیره بروید. خبر خوب این است که مسیر دسترسی به آب‌انبار تفریحی کیش راحت است و شما حتی با وسایل نقلیه هم می‌توانید به آن‌جا بروید. برای رفتن به آب‌انبار کیش و تماشای زیبایی‌های آن، می‌توانید مسیر را از روی نقشه دنبال کرده و خودتان را به این جاذبه گردشگری زیبا در جزیره مرجانی کیش برسانید:

ساعت بازدید آب‌انبار کیش

برای بازدید از آب‌انبار سنتی کیش از ساعت 9:00 صبح تا 22:00 شب فرصت دارید. در این بازه زمانی می‌توانید به این آب‌انبارها بروید و غرق در زیبایی این سازه‌ها شوید. توصیه می‌کنیم که در شب به آب‌انبار کیش بروید چون همان‌طور که گفتیم نورپردازی‌هایی در ساختمان آن وجود دارد که به زیبایی سازه کمک می‌کنند.


قیمت بلیط آب‌انبار کیش

آب‌انبار کیش

برای ورود به آب‌انبار قدیمی کیش نیاز به پرداخت هزینه ندارید. در واقع هزینه بلیط ورود به این سازه رایگان است و شما بدون صرف هزینه می‌توانید آن‌جا بروید و از زیبایی این معماری با شکوه لذت ببرید.


جاهای دیدنی نزدیک آب‌انبار کیش

آب‌انبار کیش

در نزدیکی آب‌انبار سنتی کیش جاهای دیدنی زیادی وجود دارند که بعد از بازدید از این سازه‌ها می‌توانید به آن‌جا بروید. در زیر نام این جاهای دیدنی را معرفی می‌کنیم:


هتل‌های نزدیک آب‌انبار کیش

آب‌انبار کیش

شاید بخواهید در نزدیک آب‌انبار دو قلو کیش هتلی را برای اقامت رزرو کنید، برای همین نزدیک‌ترین هتل‌ها به این آب‌انبار را معرفی می‌کنیم تا در صورت تمایل آن‌ها را از طریق وب‌سایت یوتراوز رزرو کنید:


برای آشنایی بیشتر با سایر هتل‌های کیش، می‌توانید به صفحه هتل‌های ارزان کیش در سایت یوتراوز مراجعه کنید.

کلام آخر

برای رزرو هتل در نزدیکی آب‌انبار کیش می‌توانید از وب‌سایت یوتراوز کمک بگیرید. این وب‌سایت با ارائه خدمات رزرو هتل و خرید بلیط هواپیما یا اتوبوس و قطار در خدمت تمام توریست‌ها و گردشگرانی‌ست که قصد سفر به جزیره کیش یا دیگر شهرهای ایران را دارند. شما می‌توانید با چند کلیک ساده مقرون به صرفه‌ترین و ارزان‌ترین بلیط‌ها به کیش یا هتل‌های نزدیک به آب‌انبار کیش را پیدا کنید.

در طول فرHیند خرید هم اگر با پرسش یا مشکل پیش‌بینی نشده‌ای مواجه شدید، می‌توانید با شماره 1548 تماس بگیرید تا همکاران ما در واحد پشتیبانی یوتراوز، برای حل مشکل، شما را راهنمایی کنند.


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

سوالات متداول

معماری آب‌انبار کیش چگونه است؟

سنتی و به شکل معماری یزدی است.

ساعت بازدید از آب‌انبار کیش؟

از ساعت 9 صبح تا 22 شب

آب‌انبار کیش کجاست؟

کیش، مجاور شهر حریره

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز