ورود
جنگل پسته خواجه کلات نادر

جنگل پسته خواجه کلات

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

جنگل پسته وحشی خواجه کلات نادر منحصربه‌فردترین جنگل پسته ایران است که به علت سختی راه کاملا بکر مانده‌ است. در این جنگل گونه‌های جانوری متفاوتی مانند: پلنگ، گراز، خرگوش و گورخرهای ترکمنی دیده می‌شود. تا انتهای مقاله ما را همراهی کنید تا با این جنگل بکر و خوش‌رنگ بیش‌تر آشنا شوید.

جنگل پسته خواجه یکی از جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. در دامنه کوه‌های هزارمسجد که پیش بروید، هکتارها جنگل پسته را سر راهتان می‌بینید که در بین دشت‌های لاله و شقایق، شما را به دنیای خوش‌رنگ‌وعطر خود دعوت می‌کنند. بدون شک، جنگل پسته وحشی خواجه کلات نادری یکی از زیباترین و خوش‌رنگ‌ترین روزهای تفریحی در کلات را برایتان می‌سازد. با ما در مجله گردشگری یوتراوز همراه شوید تا بیش‌تر درباره این جنگل زیبا بگوییم.


لیستی از آنچه درباره جنگل پسته خواجه کلات نادری می‌خوانید:


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

جنگل پسته خواجه کلات نادر کجاست؟

  • آدرس: شهرستان کلات نادری، روستای چهچهه




معرفی جنگل پسته خواجه کلات نادری

جنگل پسته خواجه کلات نادر از زیباترین و خاص‌ترین جنگل‌ها و باغات اطراف این شهر به شمار می‌آید. مساحت جنگل پسته خواجه کلات 4680 هکتار است. در جنگل‌های پسته درخت‌هایی را می‌بینید که باتوجه به جثه کوچکی که دارند، قدمت هرکدامشان به 200 سال می‌رسد. ارتفاع این درخت‌ها بین 1 تا 3 متر است. اما گاهی ارتفاع آنها به 7 متر هم می‌رسد. ناگفته نماند که در شهرهای مشهد، کلات، درگز، تربت جام، و سرخس هم جنگل‌های پسته وجود دارند. اما زیباترین آنها، جنگل پسته خواجه کلات نادری است.


گونه‌های جانوری جنگل پسته خواجه کلات

جالب است بدانید در فصولی از سال گورخر‌های ترکمنی مهاجرت می‌کنند، به این منطقه می‌آیند و در فصل جفتگیری مجدد به زادگاه خود باز می‌گردند. از دیگر گونه‌های جانوری که در این جنگل یافت می‌شود می‌توان به قوچ، آهو، گراز، خرگوش، پلنگ و میش اوریال اشاره کرد.


برداشت محصول پسته

جنگل پسته خواجه کلات نادری

جنگل پسته خواجه کلات نادر در هر دو سال یک بار، به بار می‌نشیند. در هر دوره برداشت محصول، پنج هزار کارگر مشغول به کار می‌شوند و می‌توانند روزانه بیش از ۲۰۰ تن از این محصول را برداشت کنند. اگر خوش شانس باشید می‌توانید با برنامه‌ریزی قبلی، شاهد برداشت محصول این باغات ارزشمند و زیبا باشید و تجربه‌ای جدید کسب کنید.


فاصله مشهد تا جنگل پسته خواجه کلات

منطقه حفاطت شده پسته خواجه کلات

برای سفر کردن به جنگل بکر و پسته‌ای رنگ خواجه کلات از مشهد، باید مسافتی 180 کیلومتر را طی کنید. بعد از طی کردن مسافت ۸۰ تا ۹۰ کیلومتری در جاده مشهد-کلات، جاده فرعی که در کنار جاده قرار دارد را به داخل پیچید. ابتدای این جاده کاملا مسطح، پهن و دو طرفه است، اما بعد از پنج کیلومتر مسیر باریک و سنگلاخی می‌شود و عبور و مرور کمی سخت است. بنابراین پیشنهاد می‌کنیم که با ماشین شخصی به این منطقه سفر کنید. حتی در اکثر مواقع خودروهای صحرایی سربالایی‌های این جاده را کم می‌آورند. به همین جهت است که بیشتر تردد با موتورسیکلت انجام می‌شود. همانطور که اشاره شد، جنگل پسته خواجه کلات نادر در روستای چهچهه از بخش زاوین کلات واقع شده‌ و از شهرستان کلات، حدود 40 کیلومتر فاصله دارد.


بهترین زمان بازدید از جنگل پسته خواجه کلات

دشت شقایق کلات نادری

بهترین زمان برای بازدید از این طبیعت بکر اواخر فروردین و اوایل اردیبهشت است. اوایل بهار دشت‌های لاله و شقایق، فرشی از گل‌های قرمز روی زمین پهن می‌کنند و زیبایی محیط را چند برابر می‌کنند. البته لازم به ذکر است که این دشت تنها سال‌هایی که بارندگی خوب است و آب و هوا مساعد است، لاله‌گون می‌شود.


خلاصه مطلب:

جنگل پسته خواجه کلات واقع در روستای چهچهه از بخش روستای زاوین کلات نادر است. این روستا طبیعت بی‌نظیری دارد و مانند آن در ایران یافت نمی‌شود، مسیر رسیدن به این روستا کمی سخت است، اهالی منطقه بیشتر با موتورسیکلت به این جنگل می‌روند. اواسط فصل بهار در سال‌های پربارش می‌توانید دشت شقایق را در این جنگل ملاحظه کنید و گونه‌های جانوری متفاوتی در این جنگل زندگی می‌کنند که همین‌ها باعث شده تا بازدید از این جنگل به سختی راه بیاندازد، مجله گردشگری یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند دیدن از این جنگل رویایی و خاص را در برنامه سفرهای خود قرار دهید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز