ورود
سد کارده مشهد

سد کارده مشهد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

سد کارده در فاصله 50 کیلومتری شمال مشهد قرار دارد و جزو جاذبه‌های گردشگری این شهر محسوب می‌شود. در اطراف این سد مناظر زیبای طبیعی خلق شده که سده کارده را اکنون به یکی از تفرجگاه‌های خوش آب‌وهوا در مشهد تبدیل کرده است.

جالب است بدانید سدها هم جزو جاذبه‌های گردشگری به شمار می‌روند مخصوصا که اطراف این سدها طبیعت بکر و خوش آب‌وهوایی هم وجود داشته باشد. در مشهد هم سدهای زیادی موجود است که برای گشت‌وگذار فضای مناسبی دارند و سد کارده جزو همان سدهای معروف استان خراسان رضوی و از مکان‌های دیدنی طبیعی مشهد است. این سد تفرجگاهی خوش آب‌وهواست؛ چراکه مناظر طبیعی زیبایی در اطراف این سد پدید آمده است. با وجود مناظر کوهستانی و مجموعه تفریحی که در ساحل آن احداث شده، سد کارده مشهد در لیست جاذبه‌های گردشگری مشهد قرار گرفته است. پس اگر در تابستان به مشهد سفر کردید حتما بازدید از سد کارده را در برنامه‌ی سفر خود جای دهید. آنچه درباره‌ی سد کارده مشهد می‌خوانید:


وضعیت سد کارده مشهد

Kardeh Dam


هدف از احداث سد کارده مشهد تامین آب برای اراضی کشاورزی پایین‌دست سد و آبرسانی به شهر مشهد از طریق محل سیلاب‌هایی بوده که پیش از احداث سد به صورت غیر قابل‌استفاده در رودخانه جریان داشته‌اند. این منطقه خوش آب‌وهوا اکنون در مشهد جزو جاهای دیدنی به شمار می‌رود که با تامین امکانات تفریحی و رفاهی به جای خوبی برای گردش مسافران، زائران و شهرواندان در مشهد تبدیل شده است. این سد بر روی رودخانه دائمی کارده ساخته شده که با وجود این رودخانه این منطقه آب‌وهوای بسیار خوبی هم دارد. حجم مفید مخزن سد کارده معادل 27 میلیون متر مکعب است که با این مقدار مشخص می‌تواند آب را پشت خود نگه دارد.


مشخصات سد کارده مشهد

ساختار سد کارده


سد کارده مشهد از نوع سدهای بتنی دوقوسی است که دو قوس متقارن 67 متری دارد. طول تاج این سد 144 متر است. ساخت این سد در سال 1361 آغاز و در سال 1366 پایان یافت. سد کارده مشهد از 15 بلوک 10 متری تشکیل شده است و از رودخانه کارده که از رشته‌کوه‌ هزار مسجد سرچشمه می‌گیرد تغذیه می‌کند. علت انتخاب نام سد کارده این است که همجوار روستایی به همین نام است و از نزدیکی این روستا رودخانه کارده عبور می‌کند. 


طبیعت زیبای سد کارده کلات


سد کارده که بر روی بستر رودخانه‌ای به همین نام احداث‌شده، قسمتی از دره نسبتا عریض آل را که در حد فاصل روستاهای اندرخ و کارده قرار دارد قطع می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم پس گردش در این منطقه حتما سری به دره آل بزنید چراکه دره آل جزو جاذبه‌های طبیعی تماشایی در مشهد به شمار می‌رود. همانطور که گفیتم این سد در روستای کارده قرار دارد این روستا به تنهایی تماشایی است و روستاگردی خوبی هم در روستای کارده پیش رو دارید.تفریح در سد کارده مشهد

منظره طبیعت اطراف سد کارده


سد کارده مشهد جزو تفرجگاه‌های خوش آب‌وهوای مشهدی‌هاست. چراکه با وجود مناظر کوهستانی اطراف رودخانه دائمی کارده و مجموعه تفریحی دنیای آبی در ساحل سد به منطقه‌ مناسبی برای تفریحات مردم مشهد تبدیل شده است. ساحل این سد دارای امکاناتی همچون فروشگاه، استراحتگاه موقت، سکو و... است که این امکانات را برای گردشگران، زائران و شهروندان به خوبی فراهم کرده است. یومگ توصیه می‌کند اگر دوست دارید در سفر به مشهد به یک جای خوش آب‌وهوا بروید، حتما به این تفرجگاه طبیعی سری بزنید.


شنا در سد کارده

آدرس سد کارده مشهد

  • استان خراسان رضوی، فاصله 50 کیلومتری شمال مشهد، روستای کارده

گردشگران عزیز! دسترسی به این منطقه از طریق انتهای خیابان خواجه ربیع مشهد امکان‌پذیر است.سد کارده مشهد روی نقشهدر استان خراسان رضوی به منظور بهره‌گیری مناسب آب سدهای زیادی تاکنون ایجاد شده است و سد کارده هم جزو سدهای قدیمی و معروف در مشهد به شمار می‌رود. از دیگر سدهای استان خراسان رضوی می‌توان به سد طرق در شهرستان مشهد، سد شهید یعقوبی در شهرستان تربت حیدریه و سد دوستی در مرز ایران و ترکمنستان اشاره کرد. همه‌ی این سدها با هدف تامین آب منطقه شهر و زمین اراضی کشاورزی تاکنون احداث شده‌اند. اگر تجربه بازدید از سد کارده مشهد را دارید، آن را با سایر خوانندگان یومگ به اشتراک بگذارید. یومگ منتظر نظرات شنیدنی و خواندنی شماست.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز