ورود
مسجد کبود گنبد کلات

مسجد کبود گنبد کلات نادری

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

مسجد کبود کلات نادر با قدمتی 300 ساله قدیمی‌ترین بنای مذهبی ساخته شده در عصر سلجوقیان است. این مسجد توسط نادرشاه افشار و دیگر پادشاهان مرمت شده است. معماری مسجد کبود کلات بسیار مود توجه علاقه‌مندان به آثار تاریخی قرار گرفته و شاید دلیل اصلی محبوبیتش باشد.

مسجد کبود کلات یکی از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی کلات نادری مشهد است. این مسجد در حال حاضر به‌‌عنوان مسجد جامع شهر کلات نادری شناخته می‌شود و شهدای کلات زیر گنبد آن به خاک سپرده‌ شده‌اند. مسجد کبود کلات جادبه‌ای تاریخی-مذهبی است که دیدن آن خالی از لطف نیست. در ادامه مطلب قرار است آنچه قبل از بازدید باید درباره این مسجد تاریخی بدانید را، در اختیارتان قرار دهیم.

آنچه از مسجد کبود گنبد کلات نادری در این نوشته می‌خوانید:


بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

مسجد کبود گنبد کلات نادری کجاست؟

مسجد کبود گنبد در مرکز شهر کلات نادری و در خیابان اصلی این شهر (خیابان امام خمینی) واقع شده‌ است. این مسجد از نظر موقعیت جغرافیایی با عمارت خورشید و رودخانه کلات حدود 200 متر فاصله دارد.

  • آدرس: شهرستان کلات، خیابان امام خمینی

موقعیت مکانی روی نقشهبهترین زمان بازدید از مسجد کبود گنبد کلات

بهترین زمان برای برنامه‌ریزی سفر به کلات نادری، فصل بهار و پاییز است. البته منطقه کلات در تمام فصول سال زیبایی قابل‌توجهی دارد. اما با توجه به تابستان‌های گرم‌وخشک و زمستان‌های سردوخشکی که دارد، ممکن است فصل تابستان و زمستان سفر کردن به کلات برای همه مطلوب نباشد.


تاریخچه مسجد کبود گنبد کلات

مسجد کبود گنبد کلات نادری


مسجد کبود گنبد در دوره حکومت سلجوقیان بنا شده است. این مسجد تاریخی، در طول 300 سال دوران حیاتش، بارها و بارها مورد بازسازی و مرمت قرار گرفته است. شکوه و زیبایی مسجد کبود گنبد، توجه نادرشاه افشار را برانگیخت و او دستور داد مسجد مرمت شده و چند ایوان در اطراف آن ساخته شود. آخرین مرمت مسجد کبود گنبد در زمان جلایری‌ها انجام شد که از طرف پادشاهان دوران، به حاکمیت رسمی کلات منصوب شده‌ بودند. در حال حاضر نیز زیر گنبد این مسجد سه مقبره وجود دارد که یکی از آنها متعلق به مرمت‌گر مسجد «محمدخان» برادر «پلنگوش خان» است. به اطراف ورودی مسجد که نگاه کنید، کتیبه‌های سنگی را می‌بینید که با خط نستعلیق، زیبایی و ترکیب منحصربه‌فردی به خود گرفته‌اند. گفته می‌شود این کتیبه‌ها در دوره قاجاریه نصب شده‌اند. خلاصه این که در تمام زوایای مسجد کبود ردپای تاریخ را می‌توانید ببینید.


معماری مسجد کبود گنبد کلات نادری


مسجد کبود گنبد در کلات نادری

مسجد کبود گنبد به لحاظ معماری مانند دیگر مساجد، دارای یک هشتی است که ورودی مسجد را تشکیل داده‌ است. صحن اصلی این مسجد چهار ایوان دارد و با شبستانی بزرگتر از یک صحن، فضایی دلنشین و معنوی را برای اهالی روستا به ارمغان می‌آورد. گفتنی‌ست که از هشتی مسجد کبود گنبد کلات راهی به سمت حمام نادری طراحی شده، این حمام دارای دو خزینه آب سرد و گرم، رختکن لباس، غرفه و فواره است و تمامی ملزومات حمام عمومی که در گذشته مورد نیاز اهالی بوده‌است را، دارد. لازم به ذکر است که هنوز مرمتی روی حمام انجام نشده‌است. می‌توانید در بازدید از مسجد کبود گنبد از این حمام قدیمی هم دیدن کنید.


همه را گفتیم تا بگوییم:

مسجد کبود گنبد کلات یک مکان تاریخی ارزشمند است. بنایی که 300 سال قدمت دارد و روزهای تلخ و شیرین سه صده از تاریخ ایران را به چشم دیده‌ است. امیدواریم در معرفی این بنای تاریخی، توانسته باشیم دلایل کافی برای بازدیدش را به شما عزیزان بدهیم. راستی شاید آن گنبد کبودی که آغازگر قصه‌های شیرین کودکی بود و غیر از خدا هیچکس در آن جای نداشت، همین مسجد کبود گنبد کلات نادری باشد.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز