ورود
Fumans Nature

جاهای دیدنی فومن

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شهرستان فومن یکی از بهترین مقصدهای گردشگری در استان گیلان است. شهر زیبای فومن در میان شالیزارهای گیلان قرار گرفته است. این شهر زیبا که آن را به عنوان شهر مجسمه‌ها هم می‌شناسند، گردشگران بسیاری را از نقاط مختلف ایران به خود جذب می‌کند. بسیاری به فومن سفر می‌کنند تا چشم‌اندازهای طبیعت زیبای فومن را از نزدیک تماشا کنند.

شهرستان فومن یکی از مقصدهای گردشگری محبوب در استان گیلان است که طبیعت سرسبز آن در بین گردشگران، دلیل اصلی سفر به این شهر معروف در شمال کشورمان است. زیبایی‌های استان گیلان تنها در رشت خلاصه نمی‌شود بلکه شهرستان‌هایی مانند فومن نیز با وجود جاذبه‌های طبیعی منحصربه‌فرد، پذیرای گردشگران هستند. گردشگران از شهرهای مختلف کشورمان، هرساله به فومن سفر می‌کنند تا چندروزی را در دامان طبیعت سرسبز گیلان سپری کنند و حسابی از آب‌وهوای معتدل فومن لذت ببرند. جاذبه‌های تاریخی فومن نیز نشان‌دهنده تاریخچه 2500 تا 3000 ساله این شهر است که محبوبیت آن‌را در نزد گردشگران دوچندان می‌کند. فومن را به عنوان شهر مجسمه‌ها در گیلان می‌شناسند. با یوتراوز همراه باشید تا جاهای دیدنی فومن را با هم تماشا کنیم.

آنچه از جاذبه‌های گردشگری فومن می‌خوانید:

پارک فومن؛ مرکز مجسمه‌های فومن

Fuman Park

پارک فومن یکی از جاذبه‌های تفریحی و جذاب فومن است که مورد استقبال گردشگران زیادی قرار گرفته است. در این پارک مجسمه‌های گوناگونی وجود دارند که جلوه زیبای پارک را دوچندان کرده اند. بخشی از محبوبیت این پارک نزد مردم به خاطر وجود مجسمه‌های چهار دختر است که مسافران و گردشگران را به گرفتن عکس‌های یادگاری ترغیب می‌کنند.
مجسمه‌های چهار دختر، نماد تلاش و سخت‌کوشی زنان زحمتکش روستایی و کشاورز فومن است که با لباس‌های محلی رنگارنگی در کنار پارک به نمایش در آمده‌اند. هنگامی که در محوطه پارک قدم می‌زنید، توجه شما را مجسمه‌های کودکانی با چهره خندان و شاد به خود جلب می‌کنند. این مجسمه‌ها نماد بازی‌های محلی کودکان گیلان است و در کنار آنها دستگاه‌های بازی‌های مختلفی نیز قرار دارند که این پارک را به بهترین مکان تفریحی در فومن تبدیل کرده‌‌اند.

قلعه رودخان فومن

 Rudkhan Castle

قلعه رودخان جاذبه تاریخی معروفی در فومن است که جذابیت آن برای همه گردشگران بسیار زیاد است. قلعه رودخان در فاصله 20 کیلومتری فومن قرار دارد و برای رفتن به آن باید به ارتفاعات جنگل رودخان بروید. قلعه تاریخی فومن در میان درختان سربه فلک کشیده جنگل رودخان نمایان است.طبق گفته باستان‌شناسان قدمت این قلعه تاریخی به دوران ساسانیان بازمی‌گردد. این قلعه به‌عنوان یک دژ نظامی بزرگ در ارتفاعات جنگل شمال ایران شناخته می‌شود. در گذشته این قلعه تاریخی را با عنوان «دژ روگان» می‌شناختند زیرا در کنار یک رودخانه پر آب قرار داشت اما به مرور زمان نام آن به «قلعه رودخان» تغییر پیدا کرد.
این قلعه مستحکم را برای دفاع از منطقه گیلان ساخته بودند تا جلوی دسترسی و نفوذ دشمنان را بگیرد. نام‌های دیگری که مردم به این قلعه تاریخی در طول زمان نسبت داده‌اند، شامل قله رخون، دژ روگان، دژ روخان، قلعه‌ی هزارپا و قلعه‌ی حسامی است. این قلعه تاریخی در میان اهالی فومن به قلعه‌ی هزارپا هم معروف زیرا مسیری که برای رفتن به این قلعه باید طی کنید هزار پله است.
این قلعه تاریخی از بخش‌های مختلفی تشکیل شده است که به مرور زمان حفاظت شده یا مورد تعمیر و بازسازی قرار گرفته‌اند. از دو بخش مهم قلعه رودخان می‌توان به قورخانه و دو ارگ اشاره کرد. فعالیت‌های نظامی و سکونت سربازان در بخش قورخانه و اقامت حاکم وقت به همراه خانواده‌اش در بخش دو ارگ بوده ‌است. از دیگر قسمت‌های گوناگون این قلعه‌ تاریخی می‌توان به آب‌انبار، زندان، سردخانه، حمام، آبریزگاه، حوض، برج دیده‌بانی، واحدهای مسکونی، اتاق‌های دیده‌بانی، برج و بارو اشاره کرد. ویژگی برجسته قلعه تاریخی رودخان این است که سیستم دفاعی منحصربه‌فردی دارد و در زمان فعالیت آن هیچ دشمنی موفق به محاصره و فتح این قلعه عظیم نشده‌ است.

روستای فوشه در فومن

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری فوق‌العاده شهرستان فومن روستای فوشه است که هرساله میزبان گردشگران داخلی و خارجی بسیار زیادی است. روستای سرسبز فوشه در فاصله 22 کیلوتری جنوب غربی شهرستان فومن و در نزدیکی قلعه رودخان قرار دارد و آوازه این روستای زیبا در این منطقه بسیار پیچیده است.
ویژگی برجسته این روستا وجود چشم‌اندازهای منحصربه‌فرد آن به جنگل‌های سرسبز گیلان است زیرا روستای فوشه از جهت‌های غرب، جنوب و جنوب غربی به مناطق کوهستانی منتهی می‌شود. این روستا با وجود طبیعت ناب و دیدنی‌اش جزو جاذبه‌های گردشگری مشهور در استان گیلان به شمار می‌رود.روستای فوشه پوشش گیاهی متنوعی دارد که درختان و گیاهان سرسبزی همچون لرگ، افرا، توسکا، راش و خرمندی در این منطقه حضور دارند. با سفر به این روستا قطعا طبیعت‌گردی لذت‌‌بخش و آرامش‌بخشی خواهید داشت.

غار خون فوشه در فومن

غار خون فوشه یکی از جاذبه‌های ارزشمند و تماشایی استان گیلان است که در فاصله 15 کیلومتری از روستای فوشه و در نزدیکی قلعه رودخان قرار دارد. غیرممکن است به شهرستان زیبای فومن سفر کنید و تعریف این غار شگفت‌انگیز را نشنوید. غار خون فوشه یک غار تاریخی و کهن است که قدمت آن به 3 هزار سال پیش بازمی‌گردد و در حال‌حاضر یکی از جاذبه‌های گردشگری مشهور استان گیلان محسوب می‌شود.
ویژگی برجسته غار خون فوشه قدمت زیست‌محیطی و تاریخی بالای آن است و به همین دلیل این غار کهن را به عنوان جاذبه تاریخی ارزشمند در شمال ایران می‌شناسند. بخش جالب برای رفتن به غار خون فوشه طی کردن طبیعت بکر و سرسبز گیلان است که سختی عبور از شیب تند مسیر را به سمت غار فراموش می‌کنید.

ییلاق زودل سر فومن

Zudel Village

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی مسحورکننده استان گیلان ییلاق زودل سر است که در سفر به شهرستان فومن حتما تعریف این ییلاق سرسبز و خوش آب‌وهوا را خواهید شنید. ییلاق زودل سر در استان گیلان، شهرستان فومن، مسیر «قله‌ی تراشوم» و نزدیک به روستای «خانوانه‌ی» قرار دارد و به خاطر آب‌وهوای معتدلش در این منطقه شهرت پیدا کرده است.
برای بسیاری از افراد اسم این ییلاق جالب است چراکه بخشی از نام این ییلاق به روستای «زودل» که در مسیر رسیدن به این ییلاق قرار دارد مربوط می‌شود. بخش دیگر نام این ییلاق هم به این دلیل است که بالاتر از روستای زودل واقع شده است و به همین دلیل «سر» به معنای «بالاتر» به اسم این ییلاق اضافه شده‌ است. طبیعت بکر ییلاق زودل سر هر ساله میزبان گردشگران زیادی است که این ییلاق را برای طبیعت‌گردی انتخاب می‌کنند.

بقعه سبز قبا فومن

بقعه سبز قبا آستان مقدس امام‌زاده سبز قبا (ع) است که یکی از جاذبه‌های مذهبی شهرستان فومن محسوب می‌شود. بقعه سبز قبا در روستای شنبه‌ بازار شهرستان فومن قرار دارد و در حال‌حاضر جزو جاذبه‌های گردشگری فومن است.
هر ساله گردشگران زیادی در سفر به فومن به این جاذبه مذهبی هم سری می‌زنند. بقعه سبز قبا در واقع یک بقعه تاریخی است زیرا پیکر مطهر چند تن از شهدای جنگ تحمیلی در این امام‌زاده قرار دارد.
یکی دیگر از دلایل محبوبیت بقعه سبز قبا وجود درخت کهنسال و تنومندی است که در نزدیکی این امامزاده واقع شده است. در گذشته این درخت کهنسال را در بین مردم با نام‌های «درخت مزار» و «درخت اقادار» می‌شناختند. اهالی این منطقه طبق باورهای قدیمی خود به این درخت پارچه‌های سبز رنگی وصل می‌کنند به امید این که حاجت‌شان برآورده شود.

منطقه حفاظت‌شده گشت رودخان و سیاه مزگی

Siah Mazgi

یکی دیگر از جاذبه‌های طبیعی تماشایی مهم در شهرستان فومن منطقه «گشت رودخان و سیاه مزگی» است که به بهترین جا برای گشت‌وگذار گردشگران و مسافران در شهرستان فومن تبدیل شده ‌است. در سال 1378 منطقه «گشت رودخان و سیاه مزگی» به عنوان یک منطقه حفاظت شده در استان گیلان شناخته شد. این منطقه حفاظت شده هرساله پذیرای گردشگران زیادی است و از نقاط مختلف ایران برای گشت‌وگذار به این منطقه می‌آیند.
از ویژگی‌های برجسته گشت رودخان و سیاه مزگی می‌توان به آب‌وهوای معتدل و مرطوب، پوشش گیاه بومی و متنوع، جنگل‌های فوق‌العاده هیرکانی، مراتع ییلاقی، جلگه و باغ‌های سرسبز چای اشاره کرد. همچنین این منطقه به زیستگاه گونه‌های مختلفی از جانوان تعلق دارد. جانورانی مانند آبیا، قرقاول، گورکن، تشی، سیاه گوش، گربه‌ی جنگلی، گراز، روباه، خرس قهوه‌ای، شغال، مرال شوکا و پلنگ در این منطقه حفاظت شده زندگی می‌کنند. همچنین در این منطقه سرسبز و خوش آب‌وهوا رودهای بسیار، دره‌های عمیق به همراه آبشارهای خروشان هم قرار دارند که هر گردشگری دوست دارد چند ساعتی را در دامان طبیعت بکر و سرسبز این منطقه سپری کند.
جاذبه‌های گردشگری شهرستان فومن بسیار زیاد است به طوری که قطعا سفری جذاب را به این مقصد در پیش خواهید داشت. در سفر به شهرستان فومن از روستای پلکانی ماسوله غافل نشوید. در این روستا که همانند بهشتی در شهرستان فومن است، جاذبه‌های تماشایی زیادی قرار دارد که چشمه آب‌معدنی علی زاخونی و زمزمه، آبشار لار چشمه، ییلاق آندره، رودخان پلنگ ور، ماسال از مهمترین آن‌ها است.

توصیه‌های یوتراوز برای طبیعت گردی در فومن

 • همانطور که در این مطلب خواندید بیشتر مکان‌های گردشگری این شهرستان را جاذبه‌های طبیعی آن تشکیل می‌دهند. پس حالا که عزم سفر به شمال کشور و بازدید از «جاهای دیدنی فومن» را دارید، این نکات را به خاطر بسپارید.
 • در طبیعت‌گردی یک کوله‌پشتی سبک همراه خود داشته باشد. محتویات کوله‌پوشتی شما به شرایط آب‌وهوایی، نوع سفر، سن، جنس، وسیله حمل‌ونقل و ... متغیر است. اما می‌توانید بطری آب، مقداری غذا و یک لباس اضافه با خود بردارید.
 • لباس‌های خود را با توجه به فصلی که در آن سفر می‌کنید انتخاب کنید. حتما جوراب اضافه به همراه خود داشته باشید اما سعی کنید لباس زیاد و اضافه با خود حمل نکنید.
 • لباس‌های ساده و بدون زرق‌ و برق بپوشید تا توجه بیش از حد مردم محلی منطقه را به خود جلب نکنید و به دردسر نیافتید.
 • پتو مسافرتی سبک و کیسه‌خواب به همراه خود داشته باشید. یک کیسه پارچه‌ای هم برای جداکردن لباس‌های تمیز و کثیف در کوله‌پشتی بگذارید.
 • از لوازم ضروری که در طبیعت نیاز دارید می‌توان به جعبه کمک‌های اولیه، کرم ضد آفتاب، چاقوی جیبی به همراه قاشق و چنگال، عینک آفتابی، کلاه آفتابی، چراغ قوه، مسواک و ژل ضدعفونی کننده اشاره کرد.
نوشته های مشابه
 • آبشار ویسادار؛ جاذبه طبیعی و بکر استان گیلان

  بیایید به دل جنگل‌های هیرکانی بزنیم تا یکی از زیباترین و خیره‌کننده‌ترین مکان‌های گیلان را به تماشا بنشینیم. نام آن آبشار ویسادار است و به‌عنوان سومین آبشار مرتفع استان گیلان شناخته می‌شود. سفر به ویسادار به‌قدری جذاب و هیجان‌انگیز است که حیف است خاطره‌ی آنرا برایتان بازگو نکنیم.

 • دیلمان؛ سفری به دروازه تاریخ تمدن شمال ایران

  جاده‌های شمال در هر فصل زیبایی خاص خود را دارند؛ جاده‌هایی پر پیچ‌وخمی که از میان جنگل‌های انبوه با درختان تنومند و کهن می‌گذرند. جاده جنگلی سیاهکل به «دیلمان» یکی از زیباترین جاده‌های ایران است. دیلمان منطقه‌ای جلگه‌ای در استان گیلان است. این ییلاق در شرق گیلان و در نزدیکی شهر سیاهکل قرار دارد.

 • تماشای قله درفک از اقامتگاه بومگردی بام رودبار

  اقامتگاه بومگردی بام رودبار جزو آن دسته از اقامتگاه‌های بومگردی معروف و خاص در شهرستان رودبار است. اگر به رودبار سفر کنید و قصد اقامت داشته باشید، به طور قطع محلی‌ها این اقامتگاه بوم‌گردی را به شما معرفی می‌کنند و حسابی از آن تعریف می‌کنند. بام ‌رودبار در دل طبیعت سرسبز روستای ییلاقی ‎دارستان واقع شده است. پس با انتخاب آن روستاگردی جذابی چشم‌ انتظار شما است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز