ورود
	Chabahar Firefly Beach

ساحل شب‌تاب چابهار؛ به دیدار پلانکتون‌ها در چابهار بروید

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شنیدن صدای امواج دریا، زیر نور مهتاب و درخشش ستارگان زمینی که روشنایی شب را دو چندان کرده‌اند، بسیار لذت‌بخش است. لمس ستارگانی که از روی زمین برمی‌دارید، قطعا تجربه‌ای متفاوت و باورنکردنی برایتان خواهد بود. به نظر شما این‌جا کجاست؟ (ستاره، امواج و مهتاب) کمی عجیب به نظر می‌رسند؛ اما باید بگویم که این همه شگفتی متعلق به ساحل تنگ چابهار، معروف به ساحل شب‌تاب است.‌

شهر چابهار مناطق دیدنی بسیاری دارد که ساحل شب‌تاب یکی از بهترین این مناطق به شمار می‌رود. اگر کسی ویژگی‌ها و جذابیت‌های منحصربه‌فرد این ساحل را بشنود شاید در ابتدا با خود فکر کند که این ساحل قطعا در کشوری غیر از ایران قرار دارد، اما باید بدانند که کشور ایران هم مکان‌های جالب و دیدنی بسیاری دارد که کمتر کسی از آن با خبر است. ساحلی که اگر به قصد تماشای آن به چابهار سفر کنید شما را متعجب خواهد کرد. ساحل شب‌تاب قطعا با تصورات شما بسیار متفاوت خواهد بود. از قدیم گفته‌اند؛ شنیدن کی بود مانند دیدن! در ادامه همراه با مجله یومگ به شهر چابهار، به جنوب ایران که در کناره‌ی دریای عمان و اقیانوس هند قرارگرفته‌ است سفر می‌کنیم تا با این ساحل که معجزه‌ای از طبیعت است بیشتر آشنا بشویم.

آنچه در این مقاله درباره ساحل شب‌تاب چابهار خواهید خواند:

ساحل شب‌تاب، فیروزه‌ای در دل روستای تنگ

Bandar-e Tang beach

ساحل روستای تنگ، یکی از چندین جاذبه‌های تماشایی شهر چابهار است. این ساحل در واقع خارج از شهر چابهار و در نزدیکی شهر کنارک قرار گرفته است. با طی کردن 120 کیلومتر در جهت غرب و گذراندن حدود یک ساعت و نیم مسیر به ساحل روستای تنگ خواهید رسید. ساحلی که بدون اغراق می‌تواند یکی از عجایب هفتگانه در ایران باشد.
ساحل شب‌تاب توانسته‌ به یکی از منحصربه‌فردترین سواحل در جهان تبدیل شود. اگر در ساعاتی از روز به این روستا رسیدید بهتر است به بازدید از روستای تنگ بپردازید، چراکه بهترین زمان برای بازدید از ساحل شب‌تاب در هنگام شب است، زمانی‌که شما می‌توانید به راحتی ساحل را غرق در نور تماشا کنید. روستای سنتی تنگ به راحتی می‌تواند فرهنگ بومی شهر چابهار را به شما معرفی کند. روستایی مهربان و مهمان‌نواز که در ابتدای ورود خود به این روستا متوجه این موضوع خواهید شد.

این قسمت: پلانکتون مهربان

دانه‌های آبی رنگی که از دریای روستای تنگ به سمت ساحل می‌رسند، از نظر علمی در واقع موجودات ریز و کوچکی به نام (فیتوپلانکتون‌ها) هستند که شب ساحل را غرق در نور می‌کنند. پژوهشگران و دانشمندان بعد از بررسی‌هایی که به عمل آورده‌اند به این موضوع دست پیدا کرده‌اند، اما برخی هنوز معتقدند که علت وجود این پدیده ناشی از جفت‌گیری موجودات آبزی است یا برای جذب طعمه می‌تواند باشد. به هر حال صحت و درستی این سخنان هنوز ثابت نشده ‌است.
فیتوپلانکتون‌ها، این موجودات ریز و کوچک که چون الماس‌هایی درخشان و زیبا در شب خودنمایی می‌کنند، متاسفانه عمر کوتاهی دارند. هنگامی که فیتوپلانکتون‌ها از دل دریا به ساحل می‌رسند بعد از چند دقیقه از بین می‌روند و دوباره جای خود را به فیتوپلانکتون‌های دیگر می‌دهند. این ساحل به خاطر وجود این موجودات، شهرت بسیاری پیدا کرده ‌است و این امر سبب شده تا به یکی از پربازدیدترین مکان‌های تفریحی و مقصدهای گردشگری تبدیل شود. قطعا هیچ‌گاه تا به حال این موجودات دوست‌داشتنی با خود نیندیشیده بودند که می‌توانند تا چه حد حیرت‌انگیز و زیبا باشند! فیتوپلانکتون‌هایی که همچون آهن‌ربایی قوی بسیاری از مردم را به سمت خود جذب می‌کنند.
به راستی همه‌ی ما پلانکتون کارتون باب‌اسفنجی را به خاطر داریم، پلانکتونی که شخصیت بد و منفی داشت، اما پلانکتون‌‌های ساحل تنگ شخصیت مهربان و دوست‌داشتنی دارند، شیطنت از سر و رویشان می‌بارد این را می‌توان از حرکات موزونشان بر روی امواج دریا فهمید. قطعا سازنده کارتون باب اسفنجی به پلانکتون‌های ساحل تنگ توجه نداشته‌است که برای پلانکتون این کارتون شخصیت منفی را انتخاب کرده‌ است.

تماشای ساحل تنگ از زاویه دیزنی‌لند

 beautiful view of chabahar firefly beach

هنگامی‌که خورشید در آسمان رو به افول است و مهتاب در تلاش است که جای خورشید را بگیرد، الماس‌های ساحل تنگ کم‌کم خود را نشان می‌دهند. دیدن موج‌سواری پلانگتون‌های کوچک که به ترتیب به ساحل می‌رسند چه هیجان‌انگیز خواهد بود. قطعا قدم‌زدن بر لب ساحل بعد از گوش سپردن به نوای موسیقی‌وار امواج دریا، می‌تواند یکی از بهترین لذت‌های دنیا باشد.
هنگامی‌که بر روی شن‌های نرم ساحل شب‌تاب چابهار قدم می‌زنید و غرق در آرامش فضا هستید، کافی‌است به سمت عقب سر خود را بچرخانید تا ردپای فیروزه رنگی که چون مهری بر روی ساحل حک شده است را ببینید. قطعا می‌توان از این صحنه‌ی دلربا و خیال‌انگیز تصویر جالبی را به یادگار ثبت کرد.
ساحل شب‌تابی روستای تنگ چابهار می‌تواند تبدیل به یک دفتر نقاشی بزرگ بشود، برای هنرهای خیالی شما که بر روی دفتر ساحل این دریا نقش ببندند. قلم‌موی سحرآمیز خود را در دست بگیرید تا به دنیای دیزنی‌لند سفر کنید. (بی بیدی بابیدی بو) معجزه هنر خیالی خود را ببینید که حال تبدیل به واقعیتی عجیب شده، گویی بر نقاشی آبی درخشان شما، پودر جادویی پاشیده شده‌ است.
برخی افراد فکر می‌کنند که می‌توانند پلانکتون‌ها را در ظرفی ریخته و با خود به خانه ببرند، اما همانطور که گفته شد عمر این فیروزه‌های درخشان بسیار کم است و انجام این کار به طبیعت و اکوسیستم ساحلی روستای تنگ صدمه خواهد زد.
جالب است بدانید که مشابه این ساحل در نقاط مختلف جهان نیز وجود دارند مانند: خلیج پورتوریکو، جزایر هاوایی، جزایر مالدیو و ساحل کشور سوئد، که به جرأت می‌توان گفت ساحل تنگ چابهار در بین این سواحل بهترین است و می‌تواند بسیار متفاوت‌تر باشد. قطع به یقین این حس‌وحال را جز در ساحل شب‌تاب چابهار در هیچ جای دیگر دنیا تجربه نخواهید کرد.
اگر می‌خواهید بیشتر این نورهای آبی‌رنگ را ببینید، سعی کنید به تاریک‌ترین نقطه این ساحل بروید. جایی که درخشش ساحل در نقاط تاریک‌ بیشتر خواهد بود. اگر در این ساحل تنی به آب بزنید علاوه بر این‌که باعث حس سبکی و آرامش درون شما خواهد شد، در هنگام بیرون آمدن از آب دریا نیز شما را متعجب خواهد کرد. پلانکتون‌ها، خاصیت چسبندگی دارند یعنی هنگامی‌که از آب دریا خارج شوید بدن خود را سراسر از پلانکتون‌های آبی‌رنگ خواهید دید. انگار درون پودری از رنگ آبی فرو رفته‌اید، پودرهای درخشان که بدن شما را به زیبایی تزیین می‌کنند. دوربین خود را آماده کنید تا هر لحظه این خاطرات رنگی را ثبت کنید. عکس‌هایی دلنشین و خاطره‌انگیز که هر بار دیدنشان شما را ترغیب خواهد کرد که دوباره این لحظات را تجربه کنید.

چه موقع به تماشای ساحل شب‌تاب برویم؟

شهر چابهار معمولا آب‌وهوای گرم و شرجی دارد و قطعا بهترین زمان سفر فصلی است که مقدار رطوبت هوا کم باشد که از گرما و شرجی هوا در امان بمانید. باید بگویم که اگر به آب‌وهوای گرم و شرجی عادت ندارید، انتخاب زمان نادرست برای سفر قطعا شما را آزار خواهد داد. فصل پاییز و زمستان (اوایل آبان ماه تا اوایل فروردین ماه) می‌تواند بهترین زمان سفر به شهر چابهار باشد. در این دو فصل آب‌وهوای شهر چابهار را بسیار متفاوت‌تر از هر زمان دیگر حس خواهید کرد. هوای مطلوب بهاری در کنار ساحل درخشان روستای تنگ بی‌نظیر و جذاب خواهد بود. حتما در سفر به چابهار، از ساحل روستای تنگ هم دیدن کنید.
چابهار هزاران مکان دیدنی دارد، اما سواحل تنگ می‌تواند یکی از بهترین این مناطق باشد. اگر فقط یک‌بار لذت تماشای ساحل شب‌تاب روستای تنگ را چشیده باشید، به راحتی این ساحل می‌تواند به یکی از اولویت‌های سفر شما در جنوب کشور تبدیل شود. سفری متفاوت را با رفتن و دیدن این ساحل برای خود و خانواده‌تان در چابهار رقم بزنید.

نوشته های مشابه
 • جاذبه‌های گردشگری چابهار در یک نگاه

  چابهار؛ فصلی همیشه بهار که گردشگران با هر سلیقه را به خود جذب می‌کند. جاذبه‌های گردشگری شهر چابهار، به قدری تنوع دارند که تضمین می‌دهیم یکی از به یاد ماندنی‌ترین سفرهای عمرتان را در این شهر، تجربه خواهید کرد.

 • جزیره شیدور؛ مالدیو ایران

  در نزدیکی سواحل خلیج فارس، چندین جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که هرکدامشان جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. اما آیا می‌دانید کدام‌یک از آن‌ها به «مالدیو ایران» معروف شده است؟

 • جاهای دیدنی اندیمشک

  جاهای دیدنی اندیمشک را چقدر می‌شناسید؟ آیا تا به حال فکر سفر به این شهر به ذهنتان خطور کرده است؟ اندیمشک، از دید بسیاری از گردشگران به دور مانده است. اما یکی از بهترین مقصدها برای ایرانی‌ها همین اندیمشک است! در این شهر همه چیز دست به دست هم می‌دهند تا یکی از بهترین سفرهای عمرتان را تجربه کنید! منتظر چه هستید؟ همین حالا این مطلب را بخوانید و با تک‌تک جاهای دیدنی اندیمشک آشنا شوید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز