ورود
Assaluyeh Attraction

جاهای دیدنی عسلویه

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

عسلویه جزو شهرهای بندری جنوب ایران است که جاذبه‌های گردشگری زیادی را در خود جای داده است. شاید عسلویه مقصد بسیاری از گردشگران نباشد اما باید بدانید در این شهر دیدنی‌های زیادی است که قطعا نظر شما را به خود جلب می‌کند. جاذبه‌های طبیعی مسحورکننده عسلویه بهترین محل برای گشت‌وگذار و تفریح هستند.

اغلب افراد هنگامی که نام عسلویه به گوش‌شان می‌خورد فضای کاری که با نفت و گاز عجین شده، برایشان تداعی می‌شود. اما این شهر بندری مختص کار، تلاش، نفت و گاز نیست بلکه جاذبه‌های گردشگری زیادی برای تماشا و بازدید دارد. بخشی از این جاذبه‌های گردشگری به طبیعت مسحورکننده و حیات‌وحش عسلویه مربوط می‌شود که شاید بسیاری از آن بی‌اطلاع باشند. چنین مکان‌های دیدنی شگفت‌انگیزی در عسلویه وجود دارد که نگاه شما را نسبت به این مقصد تغییر می‌دهد اما اگر به عسلویه سفر کنید این را بدانید که مناطق تفریحی و گردشگری زیادی انتظار شما را می‌کشند. با یومگ همراه شوید تا گشتی در «جاهای دیدنی عسلویه» بزنیم.

آنچه از جاذبه‌های گردشگری عسلویه می‌خوانید:

پارک ملی نایبند در عسلویه

پارک ملی نایبند به عنوان اولین پارک ملی دریایی کشور در سواحل خلیج فارس شناخته می‌شود. نایبند در واقع منطقه حفاظت شده‌ای است که در سواحل شهرستان عسلویه قرار دارد. طبیعت بی‌نظیر و حیات‌وحش فوق‌العاده در منطقه حفاظت‌شده نایبند بهترین جا برای تفریح در سفر به عسلویه است. شما در این پارک طبیعت کوه و دریا را همراه با پوشش گیاهی متنوعی می‌بینید که منظره‌ای تماشایی را در این منطقه ایجاد کرده است.
این پارک مساحتی بیش از 42 هزار هکتار دارد و در حال حاضر به زیستگاه جانوران مختلفی تبدیل شده است. حیوانات این منطقه حفاظت‌شده شامل پلنگ، آهو، قوچ، میشن و گونه‌ی نادر آهوی هندی (جبیر) است. چشم‌انداز فوق‌العاده این پارک به روی جنگل‌های حرا است که درختان و درختچه‌هایی مانند انجیر معابد، استبرق، انار شیطان و صبر زرد در این منطقه خودنمایی می‌کنند.
بخش جذاب و مسحورکننده این منطقه به تپه‌های مرجانی اختصاص پیدا کرده است که لاک‌پشت‌ها برای تخم‌گذاری به ساحل آن می‌آیند. در مجموع طبیعت پارک ملی نایبند ترکیب دریا، ساحل، جنگل و پوشش گیاهی متنوع و بی‌نظیری است که قطعا بهترین لحظات را برای شما به ارمغان می آورد. این پارک دریایی در سال 1375 در گروه مناطق حفاظت شده قرار گرفت و به زیستگاه جانوران، پرندگان و گونه‌های کمیاب تبدیل شد.
آدرس: پارک ملی نایبند در استان بوشهر، عسلویه، دماغه و خلیج نایبند در فاصله 320 کیلومتری جنوب شرقی بندر بوشهر واقع شده است.

جنگل‌های حرا در عسلویه

Mangrove forest Asaluyeh

جنگل‌های حرا جزو طبیعت شگفت‌انگیز و محسورکننده و جاهای دیدنی عسلویه محسوب می‌شود که زیبای طبیعت خلیج فارس را دوچندان کرده است. جنگل‌های حرا در پارک ملی نایبند قرار دارد که چشم‌انداز بی‌نظیری در این پارک دریایی ایجاد کرده است. یکی از دلایل شهرت جنگل‌های حرا وجود عجیب‌ترین گونه‌ گیاهی به نام حرا است، چرا می‌گوییم عجیب؟ چون درختان جنگل حرا از آب شور خلیج فارس تغذیه می‌کنند. جالب است بدانید حتی در زمان مد آب این درختان به زیر آب می‌روند و همچنان به حیات خود ادامه می‌دهند.
همانطور که می‌دانید این منطقه هوای بسیار گرمی دارد اما یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند در نیمه‌ی دوم سال یعنی در فصل‌های پاییز و زمستان به عسلویه سفر کنید تا گشت‌وگذار لذت‌بخشی در جنگل‌های سرسبز حرا داشته باشید. در فصل‌های سرد جنگل حرا دیدنی است زیرا تبدیل به زیستگاه پرندگان مهاجر می‌شود و حتی در فصل‌های دیگر سال هم پرندگان بومی ساکن این جنگل مسحورکننده را می‌توان از نزدیک تماشا کرد.
از جانداران نادر این جنگل می‌توان به لاک‌پشت سبز اشاره کرد. در مجموع جنگل‌های حرا بهترین مکان برای استراحت و لذت‌بردن از چشم‌اندازهای طبیعی عسلویه است.
آدرس: برای رفتن به جنگل‌های حرا باید به استان بوشهر، شهر عسلویه و پارک ملی دریایی نایبند بروید.

روستای ساحلی بنود عسلویه

Banood village beach

روستای بنود جزو جاذبه‌های گردشگری بکر و دست نخورده‌ای است که در فاصله 40 کیلومتری شهر عسلویه واقع شده است. روستای ساحلی بنود با وجود ساحل صخره‌ای زیبای بنود مشهور شده است و فاصله کمی با دریا دارد. این روستا را به عنوان شرقی‌ترین روستای استان بوشهر هم می‎شناسند، چراکه در جنوب شرقی استان بوشهر واقع شده است.
هنگامی‌که به این منطقه وارد می‌شوید خبری از آلودگی هوا و صنعت نفت و گاز نیست زیرا شما با آسمان آبی بی‌کران و طبیعت بکر و دست‌نخورده و فرهنگی اصیل مواجه می‌شوید. ساحل صخره‌ای بنود با تمام ساحل‌های دیگری که در شمال و جنوب ایران مشاهده کرده‌اید متفاوت است به همین خاطر نظر هر گردشگری را به خود جلب می‌کند.
جالب است بدانید اهالی روستای ساحلی بنود افرادی مستعد و با اراده در ورزش‌های ساحلی و صیادی هستند. اکثر مردم در این روستا شغل صیادی دارند و از این طریق امرار معاش می‌کنند. این روستا مکانی مناسب برای ورزش‌هایی مانند والیبال و فوتبال ساحلی است. شما می‌توانید در این روستا به قایق‌سواری بروید و صید ماهی را توسط اهالی روستا تماشا و تجربه کنید.
از دیگر جذابیت این روستا وجود خانه‌هایی با معماری سنتی است؛ بافت قدیمی این خانه‌ها با برگ‌های نخل توجه هر گردشگری را جلب می‌کند. اهالی مهمان‌نواز سنی و شیعه این روستا که با آزادی و برابری کامل زندگی می‌کنند در هر فصلی از سال پذیرای گردشگران و مسافران هستند. نکته جالب دیگری که باید بدانید این است که اخیرا ساحل بنود میزبان لوکیشن فیلم محمد رسول‌الله (ص) بوده و شما می‌توانید بقایا و آثار خانه‌های گلی و سازه‌های این فیلم را در این ساحل صخره‌ای تماشا کنید.
آدرس: روستای بنود در استان بوشهر، عسلویه و توابع بخش چاه مبارک قرار دارد.

آبشار درزو در عسلویه

darzo waterfall

یکی دیگر از جاهای زیبا و دیدنی عسلویه آبشار درزو در روستای اخند است. بسیاری از گردشگران ابتدا به روستای اخند که جزو توابع بخش مرکزی شهرستان عسلویه است به قصد بازدید از آبشار درزو می‌روند. فاصله این تنگه و آبشار زیبا تقریبا یک ساعت است و در حین پیاده‌روی نظر شما را چشمه‌ای زیبا که در میان کوه‌های قرار گرفته جلب می‌کند.
آب آبشار درزو از کوه درزو سرچشمه می‌گیرد و از ارتفاع 57 متر سرازیر می شود. حوضچه‌ی پر آبی در پایین پای چشمه ایجاد شده است که محلی مناسب برای آب تنی و شنا است. همچنین ماهی‌های کوچک و زیبایی در این حوضچه است و هنگامی که پای خود را برای استراحت در آب می‌گذارید به استقبال شما می‌آیند.
یکی دیگر از جذابیت‌های این منطقه وجود گونه‌های گیاهی متنوع در اطراف چشمه است که زیبایی طبیعت بکر روستای اخند را می‌افزایند. پیشنهاد می‌کنیم دل را به دریا بزنید و با شیرچه‌ای هیجان‌انگیز وارد این حوضچه که آب زلال از آن سرازیر است، بشوید و از آب‌وهوای دلپذیر این منطقه حسابی لذت ببرید.
آدرس: آبشار درزو در استان بوشهر، فاصله 15 کیلومتری از عسلویه، روستای اخند قرار دارد.

چشمه کلات در عسلویه

 kalat village Asaluyeh

یکی دیگر از مکان‌های دیدنی و زیبای عسلویه چشمه کلات است. چشمه کلات در مجاورت شهر عسلویه و در روستای کلات واقع شده است و جزو جاذبه‌های گردشگری معروف عسلویه محسوب می‌شود. با دیدن طبیعت بکر و مسحورکننده این روستا فراموش می‌کنید که اصلا به یک شهر صنعتی سفر کرده‌اید. کوه‌ها و صخره‌های زیبایی که در این روستا قرار گرفته باعث شهرت روستای کلات در عسلویه شده است. بخش جذاب این روستا وجود چشمه‌ای پر از آب است که به چشمه کلات معروف است.
هنگامی‌که در طبیعت بکر این روستا قدم می‌زنید نخل‌های سربه‌فلک کشیده از شما پذیرایی می‌کنند. پیشنهاد می‌کنیم در فصل‌های سرد سال و ایام نوروز به این روستا سفر کنید تا حسابی از منظره بی‌نظیر و زیبای این منطقه لذت ببرید.

روستای هاله در عسلویه

Haleh Village

یکی دیگر از روستای زیبای جنوب ایران روستای هاله است که در خلیج نایبند قرار دارد. روستای هاله جزو توابع بخش چاه مبارک شهرستان عسلویه است. البته این روستا به خلیج نایبند هم در عسلویه شهرت دارد زیرا هم جوار سواحل صخره‌ای سرخ رنگ است.
روستای هاله 9 متر از سطح دریا ارتفاع دارد. جذابیت‌های این روستا شامل چشم‌انداز زیبا به روی جنگل‌های حرا، وجود سواحل ماسه‌ای سفید رنگ و صخره‌هایی با پوشش گیاهی مردابی است. گونه‌های گیاهی متنوع و زیبایی در این منطقه که می‌توان به خرگوش، شغال، میش، روباه، کل، گراز، کفتار، قوچ و بز اشاره کرد. پرندگان زیادی مانند کبک، تیهو، لاشخور، قمری، فلامینگو، اگرت کوچک، پرستوی دریایی، انواع کاکایی، سنگ چشم، چکاوک و... در برابر دیدگان شما ظاهر می‌شوند.
قدمت روستای هاله به عصر ایران باستان و دوران هخامنشیان بازمی‌گردد. در دوره آل‌‌بویه این روستا شهرت زیادی داشته زیرا بندر مهمی در زمینه تجارت مروارید بوده است. نام اصلی این روستا نابند یا ناوبند بود اما به خاطر این که در مجاورت خلیج نایبند قرار دارد به این نام هم در عسلویه معروف است. پیشنهاد می‌کنیم اگر قصد دارید به روستای هاله بروید، در فصل‌های بهار، پاییز و زمستان به این منطقه سفر کنید تا در آب‌وهوای مطبوع و دلپذیر این روستا گشت‌وگذار لذت‌بخشی داشته باشید. البته این منطقه تابستان‌های گرم و شرجی دارد و اغلب مردم از آب‌وهوای گرم فراری هستند.

دهکده گردشگری پازارگاد عسلویه

Marine tourism village of Pasargad

مجموعه تفریحی وسیعی در عسلویه قرار دارد که به دهکده گردشگری پازارگاد معروف است. این مجموعه تفریحی ساحلی از جاذبه‌های گردشگری مشهور عسلویه به شمار می‌رود و امکانات رفاهی خوبی برای گردشگران تدارک دیده است. دهکده گردشگری پازارگاد در فاصله 20 کیلومتری منطقه ویژه اقتصادی عسلویه قرار دارد که دارای مساحتی حدود 20 هکتار است.
از امکانات ویژه این مجموعه تفریحی می‌توان به شهربازی، فضای بازی کودکان، جامپینگ، رستوران‌های ساحلی، هانیبال، تفریح‌های دریایی همچون جت اسکی، پیست اسکیت، غواصی، پاراسل و سینمای 6 بعدی اشاره کرد. همچنین باید بگوییم این مجموعه تفریحی در فصل‌های مختلف سال به خصوص در تعطیلات عید نوروز کنسرت‌های گوناگونی اجرا می‌کند.
مسیر دسترسی: برای رفتن به این دهکده گردشگری باید به مسیر کنگان به عسلویه بروید و از منطقه‌های نخل غانم و تنبک عبور کنید. سپس به سه‌راهی جم، سیراف و عسلویه می‌رسید و به سمت اتوبان عسلویه حرکت کنید. در نهایت از پرک عبور کنید که نرسیده به شیرینو تابلو دهکده گردشگری پازارگاد در برابر دیدگان شما قرار می‌گیرد.

نوشته های مشابه
 • جزیره شیدور؛ مالدیو ایران

  در نزدیکی سواحل خلیج فارس، چندین جزیره کوچک و بزرگ وجود دارد که هرکدامشان جذابیت‌ها و زیبایی‌های خاص خودشان را دارند. اما آیا می‌دانید کدام‌یک از آن‌ها به «مالدیو ایران» معروف شده است؟

 • جاهای دیدنی اندیمشک

  جاهای دیدنی اندیمشک را چقدر می‌شناسید؟ آیا تا به حال فکر سفر به این شهر به ذهنتان خطور کرده است؟ اندیمشک، از دید بسیاری از گردشگران به دور مانده است. اما یکی از بهترین مقصدها برای ایرانی‌ها همین اندیمشک است! در این شهر همه چیز دست به دست هم می‌دهند تا یکی از بهترین سفرهای عمرتان را تجربه کنید! منتظر چه هستید؟ همین حالا این مطلب را بخوانید و با تک‌تک جاهای دیدنی اندیمشک آشنا شوید.

 • جزیره هندورابی کجاست؟

  جزیره هندورابی یکی از آن مقصدهای بکر در خلیج فارس است که فاصله‌ی کمی تا جزیره کیش دارد. این جزیره با اکوسیستمی غنی، مقصدی محبوب برای طبیعت‌گردی و تجربه سبک زندگی بومی خواهد بود.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز