ورود
رشت شهر خلاق غذا در یونسکو

ثبت رشت در یونسکو

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شهر رشت یکی از زیباترین شهرهای ایران است. اما در این مقاله قرار نیست درباره زیبایی‌ها و طبیعت دل‌انگیز این شهر صحبت کنیم! قرار است درباره فرهنگ غذایی رشت که باعث جهانی شدن نام این شهر شده بگوییم. شهر رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا از نظر سازمان یونسکو برگزیده شده‌است. در این مقاله همه‌چیز را درباره این انتخاب در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ثبت رشت در یونسکو یکی از افتخارات این شهر پرآوازه است. همانطور که می‌دانید؛ یونسکو به عنوان سازمان فرهنگی، آموزشی و علمی سازمان ملل متحد، از سال 1945 فعالیت خود را آغاز کرده و اهداف مهمی دارد. حفظ و حراست از میراث فرهنگی و طبیعی جهان، ارتقاء آموزش و پژوهش‌های علمی در سطح بین‌المللی، ایجاد فرصت برابر برای دسترسی به آموزش برای همه، ترویج دیالوگ فرهنگی و تحمل میان فرهنگی، تشویق به نوآوری و توسعه پایدار، مبارزه با تبعیض و ترویج صلح و امنیت جهانی بخشی از فعالیت‌های سازمان جهانی یونسکو است.

لیستی از آنچه درباره «ثبت رشت در یونسکو» می‌خوانید:


دلیل ثبت رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو

تنوع غذایی و اهمیت به پرورش موادغذایی ارگانیک در فرهنگ غذایی شهر رشت، مهم‌ترین فاکتوری‌ست که باعث شد نام رشت در فهرست شهرهای خلاق غذای جهان در سازمان یونسکو جای گیرد. در واقع رشت این شهرت را مدیون تنوع فرهنگی و آشپزی محلی خود، و همچنین اجرای سیستم‌های کشاورزی پایدار و حفاظت از زمین‌های کشاورزی است. 

شهر رشت با دارا بودن بافت فرهنگی و آثار معماری قدیمی، نمادی از تلاش و هنر بومیان منطقه است. در ثبت شهر رشت در فهرست میراث جهانی یونسکو، حفظ و حراست از فرهنگ و معماری منحصر به فرد شهر رشت و نقش آن در ترویج فرهنگ و هنر ایرانی همیشه مورد تاکید بوده‌است. 

این اقدام مهم پیامدهای خوبی در راستای حفاظت از شهر رشت در استان گیلان دارد. به عنوان مثال، یونسکو به‌طور مداوم در حال بررسی وضعیت این شهر و تهیه گزارش‌هایی از جمله: مدیریت منابع آب و هوایی، جلوگیری از تخریب و خرابی شهر تاریخی و توسعه پایدار گردشگری در منطقه است. در سال ۲۰۱۷، یونسکو به دلیل ارزش تاریخی و فرهنگی رشت، نام آن را در فهرست میراث جهانی هم ثبت کرد و به ارزش این شهر دیدنی بیش از پیش کمک کرد.

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

زمان ثبت شهر رشت در یونسکو

شهر تاریخی رشت در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از مناطق میراث جهانی توسط یونسکو ثبت شد. در این سال، با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و نهادهای محلی کهگیلویه و بویراحمد، اقداماتی برای حفظ شهر تاریخی رشت انجام شد. همانطور که پیش‌تر گفتیم؛ شهر رشت به دلیل بافت قدیمی و معماری سنتی که هنوز هم می‌شود در گوشه‌وکنار شهر ردپایش را دید، صنایع دستی زیبا، ادبیات و گویش شیرینِ محلی، آداب و رسوم بومی و سبک زندگی مردم به عنوان یک مجموعه معماری و فرهنگی منحصر به فرد، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

نقش فرهنگ‌بومی رشت در ثبت آن در سازمان یونسکو

شهر رشت

فرهنگ بومی رشت یکی از عواملی‌ست که باعث شد شهر تاریخی رشت در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود. فرهنگ بومی رشت که زبان، فرهنگ، عادات و رسوم و سبک زندگی مردم این منطقه را شامل می‌شود،  نقش قابل توجهی در حفظ شهر تاریخی رشت دارد.به علاوه، ارزش‌های فرهنگی و باستانی شهر تاریخی رشت  و اهیمت دادن مردم محلی به این ارزش‌ها، در انتخاب آن به‌عنوان شهر خلاق غذا، نقش خوبی را ایفا کرده است.

معرفی شهرخلاق غذا در خوراک‌شناسی یونسکو

شهر خلاق غذا یک امتیاز جهانی از سازمان یونسکو است که به شهرهایی که در حفظ و توسعهٔ فرهنگ غذا و کشاورزی سالم و پایدار نقش دارند، اهدا می‌شود. به جز رشت، شهرهای دیگری از جهان هم در این لیست بلندوبالا حضور دارند. شهرهایی مثل: سانتا فهه در مکزیک، توشیما در ژاپن، بئلا در ترکیه، فلورانس در ایتالیا، جئونجو در کرهٔ جنوبی، پرتو از نور در برزیل، لینچنگ در چین، و سیتیاری در هند.
نوشته های مشابه
 • جشن آذرگان چیست؟ همه چیز درباره این جشن باستانی

  ایرانیان باستان آیین‌های مختلفی را برگزار می‌کردند که در میان این آیین‌ها جشن‌ها جایگاه خاصی داشتند. اما جشن‌هایی که آن‌ها برگزار می‌کردند تنها برای جشن و شادی نبود، بلکه در کنار آن به نیایش خدای یکتا می‌پرداختند و همبستگی‌شان را با یکدیگر اعلام می‌کردند. جشن آذرگان یکی از جشن‌های ایران باستان است.

 • بلک فرایدی چه روزی است؟

  جمعه ‌سیاه یا بلک فرایدی یکی از مناسبت‌های جهانی و در تقویم میلادی بسیار پررنگ است. این روز که به حراج اجناس و کالاهای مختلف اختصاص دارد، در آمریکا بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود اما این رویداد فقط مختص آمریکایی‌ها نیست، بلکه در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران هم جمعه ‌سیاه مورد استقبال‌ پرشوری قرار می‌گیرد.

 • فستیوال های ترکیه

  اگر عازم ترکیه هستید و می‌خواهید علاوه بر بازدید از جاذبه‌های آن، در فستیوال‌های منحصربه‌فرد و جذاب این کشور هم حضور داشته باشید، خواندن این مقاله را از دست ندهید!

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز