ورود
رشت شهر خلاق غذا در یونسکو

ثبت رشت در یونسکو

زمان برای مطالعه 2 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

شهر رشت یکی از زیباترین شهرهای ایران است. اما در این مقاله قرار نیست درباره زیبایی‌ها و طبیعت دل‌انگیز این شهر صحبت کنیم! قرار است درباره فرهنگ غذایی رشت که باعث جهانی شدن نام این شهر شده بگوییم. شهر رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا از نظر سازمان یونسکو برگزیده شده‌است. در این مقاله همه‌چیز را درباره این انتخاب در اختیارتان قرار می‌دهیم.

ثبت رشت در یونسکو یکی از افتخارات این شهر پرآوازه است. همانطور که می‌دانید؛ یونسکو به عنوان سازمان فرهنگی، آموزشی و علمی سازمان ملل متحد، از سال 1945 فعالیت خود را آغاز کرده و اهداف مهمی دارد. حفظ و حراست از میراث فرهنگی و طبیعی جهان، ارتقاء آموزش و پژوهش‌های علمی در سطح بین‌المللی، ایجاد فرصت برابر برای دسترسی به آموزش برای همه، ترویج دیالوگ فرهنگی و تحمل میان فرهنگی، تشویق به نوآوری و توسعه پایدار، مبارزه با تبعیض و ترویج صلح و امنیت جهانی بخشی از فعالیت‌های سازمان جهانی یونسکو است.

لیستی از آنچه درباره «ثبت رشت در یونسکو» می‌خوانید:


دلیل ثبت رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا در یونسکو

تنوع غذایی و اهمیت به پرورش موادغذایی ارگانیک در فرهنگ غذایی شهر رشت، مهم‌ترین فاکتوری‌ست که باعث شد نام رشت در فهرست شهرهای خلاق غذای جهان در سازمان یونسکو جای گیرد. در واقع رشت این شهرت را مدیون تنوع فرهنگی و آشپزی محلی خود، و همچنین اجرای سیستم‌های کشاورزی پایدار و حفاظت از زمین‌های کشاورزی است. 

شهر رشت با دارا بودن بافت فرهنگی و آثار معماری قدیمی، نمادی از تلاش و هنر بومیان منطقه است. در ثبت شهر رشت در فهرست میراث جهانی یونسکو، حفظ و حراست از فرهنگ و معماری منحصر به فرد شهر رشت و نقش آن در ترویج فرهنگ و هنر ایرانی همیشه مورد تاکید بوده‌است. 

این اقدام مهم پیامدهای خوبی در راستای حفاظت از شهر رشت در استان گیلان دارد. به عنوان مثال، یونسکو به‌طور مداوم در حال بررسی وضعیت این شهر و تهیه گزارش‌هایی از جمله: مدیریت منابع آب و هوایی، جلوگیری از تخریب و خرابی شهر تاریخی و توسعه پایدار گردشگری در منطقه است. در سال ۲۰۱۷، یونسکو به دلیل ارزش تاریخی و فرهنگی رشت، نام آن را در فهرست میراث جهانی هم ثبت کرد و به ارزش این شهر دیدنی بیش از پیش کمک کرد.

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

زمان ثبت شهر رشت در یونسکو

شهر تاریخی رشت در سال ۲۰۱۵ به عنوان یکی از مناطق میراث جهانی توسط یونسکو ثبت شد. در این سال، با همکاری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ایران و نهادهای محلی کهگیلویه و بویراحمد، اقداماتی برای حفظ شهر تاریخی رشت انجام شد. همانطور که پیش‌تر گفتیم؛ شهر رشت به دلیل بافت قدیمی و معماری سنتی که هنوز هم می‌شود در گوشه‌وکنار شهر ردپایش را دید، صنایع دستی زیبا، ادبیات و گویش شیرینِ محلی، آداب و رسوم بومی و سبک زندگی مردم به عنوان یک مجموعه معماری و فرهنگی منحصر به فرد، در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

نقش فرهنگ‌بومی رشت در ثبت آن در سازمان یونسکو

شهر رشت

فرهنگ بومی رشت یکی از عواملی‌ست که باعث شد شهر تاریخی رشت در فهرست میراث جهانی یونسکو ثبت شود. فرهنگ بومی رشت که زبان، فرهنگ، عادات و رسوم و سبک زندگی مردم این منطقه را شامل می‌شود،  نقش قابل توجهی در حفظ شهر تاریخی رشت دارد.به علاوه، ارزش‌های فرهنگی و باستانی شهر تاریخی رشت  و اهیمت دادن مردم محلی به این ارزش‌ها، در انتخاب آن به‌عنوان شهر خلاق غذا، نقش خوبی را ایفا کرده است.

معرفی شهرخلاق غذا در خوراک‌شناسی یونسکو

شهر خلاق غذا یک امتیاز جهانی از سازمان یونسکو است که به شهرهایی که در حفظ و توسعهٔ فرهنگ غذا و کشاورزی سالم و پایدار نقش دارند، اهدا می‌شود. به جز رشت، شهرهای دیگری از جهان هم در این لیست بلندوبالا حضور دارند. شهرهایی مثل: سانتا فهه در مکزیک، توشیما در ژاپن، بئلا در ترکیه، فلورانس در ایتالیا، جئونجو در کرهٔ جنوبی، پرتو از نور در برزیل، لینچنگ در چین، و سیتیاری در هند.
نوشته های مشابه
 • جشن آب ارمنستان، یک آب‌بازی ملی!

  خوش‌گذرانی جمعی، لزوما به مراسم پرتشریفات و خاصی نیاز ندارد. در هر فرهنگی، آدم‌ها سعی می‌‌کنند بهانه‌های ساده‌ای برای جشن گرفتن پیدا کنند و به ساده‌ترین شکل ممکن خوشی‌شان را ابراز کنند؛ بعضی‌ها فستیوال رنگ‌پاشیدن راه می‌اندازند، در بعضی جاها جنگ بالشی محبوب است و بعضی جاها هم جشن آب‌بازی ملی دارند.

 • روز سپندارمذگان چه روزی است؟

  اگر عاشق گاه‌شماری‌های ایرانی هستید و به مراسم‌ها و یادبودهای تاریخ کهن ایرانی اهمیت می‌دهید، این کادر را به هیچ عنوان از ندهید، زیرا روز سپندارمذگان، روز زن و زمین یا همان روز عشق ایرانی امروزه بسیار نادیده گرفته شده و با ورود فرهنگ جشن روز ولنتاین به خودی خود این روز ارزشمند و پراهمیت که غنی از فرهنگ کهن ایرانی است، از مراسم‌های ایرانی حذف و به خاطرات سپرده شده‌است.

 • سال نو چینی؛ دورکردن اژدهای هزارساله!

  شما را نمی‌دانیم اما ما که هروقت نام رسم و رسومات چین را می‌شنویم، تصویری از خیابان‌های پوشیده از پارچه‌های قرمز، آتش‌بازی‌های مهیج و رقص عروسک‌های اژدها و شیر در ذهنمان تداعی می‌شود. در این مطلب به سراغ یکی از همین جشن‌های دیدنی رفتیم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز