ورود
گلاب‌گیری کاشان 1402

گلاب‌گیری کاشان

زمان برای مطالعه 3 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

هروقت نام گلاب و گلاب‌گیری می‌آید، همه به یاد کاشان و گلاب‌های ناب آن می‌افتند. در این مقاله می‌خواهیم درباره زمان گلاب‌گیری کاشان در سال 1402 و تاریخچه این مراسم صحبت کنیم. همراه ما بمانید!

گلاب‌گیری کاشان یکی از آیین‌های سنتی و چند هزارساله این سرزمین است. اواسط بهار، کاشان به لطف گل‌های محمدی تبدیل به شهری صورتی می‌شود و عطر و بوی گل‌های آن، هر گردشگری را مست و مدهوش می‌کند. سنت گلاب‌گیری در کاشان به قدری جذاب و تماشایی‌ست که تبدیل به جشنواره‌ای جهانی شده و علاقمندان بسیاری فقط به قصد بازدید از این مراسم و همچنین تهیه بهترین گلاب دنیا، خود را به کاشان می‌رسانند.

اگر شما هم از دیدن عکس‌های جشنواره گلاب‌گیری کاشان به وجد آمده‌اید و می‌خواهید از نزدیک شاهد این آیین سنتی باشید، خواندن این مقاله را از دست ندهید! ما در این مقاله از مجله گردشگری یوترواز درباره زمان و نحوه گلاب‌گیری در کاشان صحبت می‌کنیم و جزئیات این جشنواره را با شما درمیان می‌گذاریم. 😍😎

در مقاله گلاب‌گیری کاشان می‌خوانید:

سریع و سیر قطار بگیرخرید آنلاین

جشنواره گلاب‌گیری کاشان 1402

چیدن گل‌های محمدی برای گلاب‌گیری

گلاب‌گیری در کاشان پیر و جوان و مرد و زن نمی‌شناسد. در این موقع از سال، همه همدل و همراه می‌شوند تا شهر را برای جشنواره و حضور علاقمندان ایرانی و خارجی، آماده کنند. تولیدکنندگان گلاب، دیگ‌های بزرگ مسی را از انبار کارگاه‌ها بیرون می‌آوردند و برای انجام مراحل گلاب‌گیری، بین اعضا تقسیم کار می‌کنند. اولین مرحله چیدن گل‌هاست. آن‌ها پیش از طلوع آفتاب به سمت باغ‌های اطراف شهر می‌روند، گل‌ها را می‌چینند، داخل یک پارچه، سبد یا کیسه بزرگ می‌ریزند و سپس به شهر برمی‌گردند.

در این مرحله، شهر بوی بهشت می‌گیرد و قدم‌زدن در کوچه‌پس‌کوچه‌های قمصر و کاشان، به یکی از لذت‌بخش ترین کارهای دنیا بدل می‌شود! به همین دلیل عابران سعی می‌کنند این حال و هوای بی‌نظیر را غنیمت بدانند و با نفسی عمیق، ریه‌هایشان را از این هوای بهشتی پرکنند. با اینکه اکنون دستگاه‌های صنعتی به کمک تولیدکنندگان گلاب آمده و کار آن‌ها را ساده‌تر کرده است، اما هنوز هم گلاب‌گیری کاشان به روش سنتی انجام می‌شود.

برای اینکه به موقع خودتان را به جشنواره گلاب‌گیری کاشان امسال برسانید، خرید بلیط هواپیما بهترین گزینه است. شما می‌توانید با هواپیما به اصفهان بروید و سپس خود را به کاشان برسانید. البته که با خرید بلیط قطار دیگر نیازی نیست به اصفهان بروید و می‌توانید در ایستگاه راه‌آهن کاشان پیاده شوید. بنابراین این شما هستید که متناسب با بودجه و زمان خود، برای نحوه دسترسی به کاشان و شرکت در جشنواره گلاب‌گیری، تصمیم می‌گیرید.

بلیط هواپیما، ارزان‌تر از همه‌جامقایسه قیمت و خرید

فصل گلاب‌گیری کاشان 1402

بهار فصل گلاب‌گیری در کاشان است. اگر اواسط بهار گذرتان به کاشان و باغ‌های اطراف آن بخورد، افراد زیادی را درحال چیدن گل‌های محمدی می‌بینید. همه اهالی کاشان برای برگزاری جشنواره گلاب‌گیری بسیج می‌شوند و در تک تک مراحل گلاب‌گیری یکدیگر را یاری می‌کنند. گردشگران خارجی هم برای شرکت در این مراسم، برنامه‌ریزی کرده و خود را در زمان برگزاری جشنواره به کاشان می‌رسانند. همه ساله بیش از دومیلیون گردشگر ایرانی و خارجی در جشنواره گلاب‌گیری کاشان حاضر می‌شوند و از تماشای فرآیند آن، به وجد می‌آیند.

تاریخ گلاب‌گیری کاشان 1402

زمان گلابگیری کاشان 1402

سوالی که بسیاری از علاقمندان درباره جشنواره گلاب‌گیری می‌پرسند، زمان دقیق آن است. در جواب باید بگوییم که زمان گلاب‌گیری کاشان 1402 از اواسط اردیبهشت تا اواسط خرداد (15 اردیبهشت تا 15 خرداد) است. البته که به دلیل شرایط آب‌وهوایی ممکن است این بازه زمانی تغییرکند و حتی در بعضی از روستاهای اطراف کاشان هم تا اواسط خرداد ادامه داشته باشد.

اگر می‌خواهید از نزدیک شاهد این آیین سنتی چندهزارساله باشید، 15 اردیبهشت را برای سفر به کاشان انتخاب کنید. البته که رزرو اقامتگاه در کاشان، یکی از مهم‌ترین کارها پیش از شرکت در جشنواره است. برای رزرو هتل در کاشان می‌توانید روی یوتراوز حساب بازکنید و بدون هیچ دغدغه‌ای راهی این شهر زیبا شوید. ما در مقاله بهترین هتل‌های کاشان، به طور مفصل از اقامتگاه‌های این شهر صحبت کرده‌ایم. با مطالعه این مقاله می‌توانید هتل دلخواه خود را انتخاب کنید و سفری به‌یادماندنی داشته باشید.

با اینکه تکمیل هر دوره از فرآیند گلاب‌گیری حدود 7 ساعت طول می‌کشد، اما می‌توانیم با اطمینان بگوییم که آن‌قدر این مراسم جذاب و دیدنی‌ست که متوجه گذر زمان نمی‌شوید! سهم شما بعد از تماشای جشنواره گلاب‌گیری علاوه بر یک شیشه گلاب ناب، آگاهی از فرآیند پر رمز و راز این صنعت دیرینه است. حالا می‌توانید با افتخار از این محصول بی‌نظیر صحبت کنید و به راز چرایی شستشوی کعبه با گلاب کاشان، پی ببرید!

بهترین مکان گلاب‌گیری کاشان

برخلاف باور عموم، گلاب‌گیری تنها به شهر کاشان محدود نمی‌شود. در شهرهای قمصر، نیاسر و مشهد اردهال به دلیل آب‌وهوایی سردتر از کاشان، فرآیند چیدن گل‌ها و گلاب‌گیری با کمی تاخیر آغاز می‌شود. از مرغوبیت گلاب قمصر همین بس که خانه خدا را با 300 لیتر گلاب ناب دوآتشه قمصر که توسط گلاب‌گیران این منطقه تهیه شده، شستشو می‌دهند. البته که روستاهای وادقان و ون نیز گلاب‌های باکیفیت و مرغوبی دارند و بعضی از افراد گلاب‌های این روستاها را غلیظ‌تر از سایر مناطق کاشان می‌دانند.

در روستای برزک نیز دیرتر از سایر مناطق فرآیند گلاب‌گیری آغاز می‌شود. پس اگر نتوانستید به موقع خود را به جشنواره گلاب‌گیری کاشان برسانید، نگران نباشید. شما می‌توانید با کمی برنامه‌ریزی و بعد از 15 اردیبهشت ماه، به روستای بزرک بروید و از تماشای مراحل سنتی گلاب‌گیری، لذت ببرید.

تاریخچه گلاب‌گیری کاشان

جشنواره گلاب‌گیری 1402

شاید برایتان جالب باشد اگر بدانید گل محمدی تا 350 سال پیش در هیچ جایی جز ایران رشد نمی‌کرده است. ایرانیان اولین افرادی بودند که به خواص درمانی گل محمدی (گل سرخ) پی برده و با کمک ابزارهای اولیه عصاره‌گیری، توانسته بودند به عصاره این گل خوشبو دست پیدا کنند. البته که بسیاری از محققان، نقش مهم ابن‌سینا و مطالعات او در زمینه استخراج اسانس‌ها به روش تقطیر را منکر نمی‌شوند. آن‌ها معتقدند ایرانیان بخش عظیمی از دانش گلاب‌گیری را مدیون تحقیقات گسترده ابن‌سینا هستند.

طبق روایات و اسنادتاریخی، میمند فارس مهد تولید گلاب بوده و درسفرنامه‌های ابن خلدون و ابن بطوطه هم می‌توان ردپایی از این شهر و محصول منحصربه‌فرد آن، پیدا کرد. در قرن‌های 8 و 9 میلادی گلاب یکی از مهمت‌رین محصولات تجاری به‌حساب می‌آمده و ازطریق جاده ابریشم به کشورهای اطراف نظیر هند و چین فرستاده می‌شده است. ظروف‌گلدار کشف شده از تپه‌های سیلک کاشان نیز از گستردگی این صنعت و علاقه مردم این دیار به گل سرخ حکایت دارد.
امروزه کاشان و به طور ویژه شهرهای قمصر و نیاسر به قطب تولید گلاب جهان تبدیل شده‌اند و با تولید سالانه 15 هزار تن گلاب سنگین، گلاب مصرفی بسیاری از شهرها و کشورها را تامین می‌کنند.

خوب است بدانید که گلاب انواع مختلفی دارد و میزان گل محمدی استفاده شده برای تولید هرکدام، علت این تفاوت است. گلاب سنگین، گلاب سبک، گلاب دوآتیشه، گلاب سه‌آتیشه و گلاب پس‌آب انواع مختلف گلاب هستند که هرکدام عطر، بو و مصارف متفاوتی دارند.


تور گلاب‌گیری کاشان 1402

اگر برای شرکت در جشنواره گلاب‌گیری کاشان 1402 وسوسه شده‌اید و می‌خواهید یک آیین هزارساله را از نزدیک ببینید، ما پیشنهاد ویژه‌ای برایتان داریم. شرکت خدمات گردشگری یوتراوز با برگزاری تور گلاب‌گیری کاشان در سال 1402 می‌تواند شما را به مراد دلتان برساند و سفری فراموش‌نشدنی برایتان رقم بزند. شما با شرکت در این تور می‌توانید از جاذبه‌های دیگر کاشان دیدن کنید و با خاطراتی شیرین و کوله‌باری خوش‌عطر، به خانه بازگردید! برای شرکت در تور گلاب‌گیری کاشان 1402 فقط کافی‌ست با شماره 1548 (واحد تور یوتراوز) تماس بگیرید و صفرتا صد سفر به کاشان را به ما بسپرید.عکس گلاب‌گیری کاشان

تاریخ گلاب‌گیری کاشان 1402

کلام آخر

گلاب‌گیری کاشان یکی از قدیمی‌ترین آیین‌های این مرز و بوم است که هنوز هم بعد از گذشت هزارسال، به روش سنتی انجام شده و علاقمندان زیادی را از اقصی نقاط جهان سمت خود می‌کشاند. در این مقاله سعی کردیم درباره این جشنواره جهانی و مراحل آن صحبت کنیم و سفری مجازی به کاشان و باغ‌های زیبا و صورتی رنگ آن داشته باشیم.

در پایان از شما ممنونیم که پا به پای ما در کوچه‌پس‌کوچه‌های کاشان قدم زدید و خود را میان جشنواره‌ای خوش‌عطر و تماشایی تصور کردید. چنانچه تجربه شرکت در جشنواره گلاب‌گیری کاشان را دارید، ما و خوانندگان یوتراوز را از شنیدن این تجربه به‌یادماندنی، بی‌نصیب نگذارید! 🥰✌

نوشته های مشابه
 • جشن آذرگان چیست؟ همه چیز درباره این جشن باستانی

  ایرانیان باستان آیین‌های مختلفی را برگزار می‌کردند که در میان این آیین‌ها جشن‌ها جایگاه خاصی داشتند. اما جشن‌هایی که آن‌ها برگزار می‌کردند تنها برای جشن و شادی نبود، بلکه در کنار آن به نیایش خدای یکتا می‌پرداختند و همبستگی‌شان را با یکدیگر اعلام می‌کردند. جشن آذرگان یکی از جشن‌های ایران باستان است.

 • بلک فرایدی چه روزی است؟

  جمعه ‌سیاه یا بلک فرایدی یکی از مناسبت‌های جهانی و در تقویم میلادی بسیار پررنگ است. این روز که به حراج اجناس و کالاهای مختلف اختصاص دارد، در آمریکا بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود اما این رویداد فقط مختص آمریکایی‌ها نیست، بلکه در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران هم جمعه ‌سیاه مورد استقبال‌ پرشوری قرار می‌گیرد.

 • ثبت رشت در یونسکو

  شهر رشت یکی از زیباترین شهرهای ایران است. اما در این مقاله قرار نیست درباره زیبایی‌ها و طبیعت دل‌انگیز این شهر صحبت کنیم! قرار است درباره فرهنگ غذایی رشت که باعث جهانی شدن نام این شهر شده بگوییم. شهر رشت به‌عنوان شهر خلاق غذا از نظر سازمان یونسکو برگزیده شده‌است. در این مقاله همه‌چیز را درباره این انتخاب در اختیارتان قرار می‌دهیم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز