ورود
mir ahmad khafafi eco-resort

اقامتگاه بومگردی میر احمد خوافی

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اقامتگاه بومگردی میر احمد خوافی یک از خانه‌های قدیمی شهرستان خواف است که به اقامتگاهی برای پذیرایی از مهمانان و تجربه شبمانی در شهری با میراث‌های ماندگار تبدیل‌شده است. این اقامتگاه بوم‌گردی در سال 1395 مرمت و بازسازی شد و از فروردین‌ماه سال 1397 فعالیت خود برای پذیرایی از مهمانان آغاز کرد.

یکی دیگر از گزینه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی، «اقامتگاه بومگردی میر احمد خوافی» در شهرستان خواف است، شهری که برای میراث‌های ماندگارش شهرت دارد. اقامتگاه میر احمد خوافی یک‌خانه سنتی و قدیمی در شهرستان خواف است که 80 سال قدمت دارد. این خانه تاریخی در سال 1395 شروع به مرمت و بازسازی شد و از فروردین‌ماه 1397 فعالیت خود را آغاز کرد. حالا مناسب افرادی است که‌ دوست دارند زندگی سنتی را در خانه‌های قدیمی و تاریخی منطقه خواف تجربه کنند. در این مقاله یوتراوز قصد دارد تا اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی را به شما معرفی کند.

آنچه درباره اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی می‌خوانید:

پیشینه و معماری سنتی اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی
موقعیت دقیق مکانی اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی
جاذبه‌های گردشگری شهر خواف
امکانات و خدمات اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی

پیشینه و معماری سنتی اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی

architecture of mir ahmad khafafi residence

اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی یک‌خانه تاریخی در شهرستان خواف است. قدمت این خانه تاریخی حدود 80 سال است و ساخت آن به دوران پهلوی بازمی‌گردد. معماری خانه کاملا سنتی و قدیمی است، هنگامی‌که در این اقامتگاه حضور دارید کاملا حس‌وحال زندگی قدیم را تجربه می‌کنید. می‌توان گفت معماری خانه به سبک معماری دوران پهلوی است.
خانه میر احمد خوافی به سبک‌ خانه‌های کویری در دوران قاجار و پهلوی ساخته‌شده است. این خانه تاریخی 550 متر مساحت . 220 مترمربع زیربنا دارد. مصالحی که برای ساخته این خانه تاریخی به‌کاررفته شامل کاه‌گل، خشت پخته، چوب و گل می‌شود.
این خانه کویری پنجره‌های چوبی با شیشه‌های رنگی دارد که جلوه سنتی آن با این مدل پنجره‌های قدیمی بیشتر شده و برای گردشگران جذابیت بیشتری دارد. یک حیاط باصفا و یک حوض کوچک آب هم از عناصر به‌کاررفته در معماری خانه میر احمد است حال‌وروز دل‌چسبی به آن می‌دهد. در کنار این حوض کوچک میز و نیمکتی چوبی چیده شده تا برای پذیرایی از مهمانان با چای و دم‌نوش استفاده شود.

موقعیت دقیق مکانی اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی

map of mir ahmad khafafi ecotourism resort  

این اقامتگاه بومگردی در شهرستان خواف، خیابان شهاب قرار دارد، شهرستان خواف در کنار این اقامتگاه جاذبه‌های گردشگری زیادی دارد که پیشنهاد می‎‌کنیم حتما به خواف سفر کنید و چند شب مهمان اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی باشید. اگر با هواپیما به مشهد آمده‌اید و قصد دارید به شهرستان خواف بروید باید مسافتی حدود 195 کیلومتر را با ماشین طی کنید که حدود 3 ساعت 24 دقیقه زمان شمارا می‌گیرد. برای افرادی که قصد دارند از شهرستان تربت‌حیدریه به خواف سفر کنند، فاصله ایستگاه راه‌آهن تربت‌حیدریه تا خواف 123 کیلومتر است که حدود 1 ساعت‌ و 41 دقیقه را درراه خواهید بود.

جاذبه‌های گردشگری شهر خواف

خواف جاذبه‌های گردشگری ارزشمندی برای مسافران و بازید کنندگان دارد که در ادامه یوتراوز به معرفی آن‌ها می‌پردازد تا اگر قصد سفر به این شهرستان را داشتید، برنامه‌ریزی بهتری برای سفر خود داشته باشید.

مدرسه مسجد غیاثیه خرگرد

khargerd ghiasieh school

یکی از جاذبه‌های گردشگری معروف شهرستان خواف، مدرسه مسجد غیاثیه خرگرد است. این مدرسه در زمان «شاهرخ تیموری» با تلاش « احمد خوافی» ساخته‌شده است. این بنای تاریخی باشکوه دارای چهار ایوان آجری است که در پنج کیلومتری جنوب شرقی شهرستان خواف، در مسیر تربت‌حیدریه قرار دارد. فاصله این مدرسه از مشهد حدود 146 کیلومتر است.

آرامگاه خواجه غیاث‏‌الدین پیر احمد خوافى

آرامگاه «خواجه غیاث‏الدین پیر احمد خوافى» یکی از بناهای تاریخی زیبای شهرستان خواف است. خواجه غیاث‏‌الدین پیر احمد خوافى یکی از شخصیت‌های برجسته و سیاستمدارن کم‌نظیر عصر تیموریان بوده است. این بنای تاریخی مربع شکل است که دارای دیوارهای ساخته‌شده از آجر است و در معماری این بنا شبکه‌هایی موجود است که از طریق آن‌ها به بیرون دید دارد. محل دقیق این آرامگاه در شهرستان خواف، ابتدای خیابان پیر احمد، مقابل حوزه علیمه احناف است.

آس بادهای نشتیفان

ancient windmills of nashtifan

مشهورترین جذابیت این شهرستان، «آس بادهای نشتیفان» است که به‌عنوان بزرگ‌ترین و عظیم‌ترین آسیاب‌های بادی جهان شناخته‌شده‌اند. قدمت این آسبادها به 1700 سال قبل از میلاد می‌رسد و ازجمله میراث کهن و با‌ارزش ایرانیان است.

آبشار رِزداب

آبشار رزداب در روستای رزداب واقع‌شده است. این روستا که در منطقه کوهستانی در 32 کیلومتری شهرستان خواف قرار دارد، چشم‌انداز بسیار زیبایی دارد که گردشگران را به خود جذب می‌کند. نام این آبشار از وجود تاکستان‌های انگور پیرامون آن درگذشته خبر می‌دهد. زر به معنای تاکستان انگور است.

مسجد ملک زوزن

Malek Zuzan Mosque

مسجد ملک زوزن یکی دیگر از بناهای تاریخی شهرستان خواف و از مساجد ایوانی دوره خوارزمشاهیان است. این مسجد به سبک مساجد خراسانی است که در قرن9 هجری بنایی باشکوه و باارزش شمرده می‌شده و همه از دیدن این بنای عظیم متحیر می‌شدند. معماری این مسجد باشکوه با کاشی‌های لعابی لاجوردی و فیروزه‌ای است که زیبای این بنای آجری را دوچندان می‌کند.

آرامگاه حافظ ابرو

این آرامگاه متعلق به «شهاب‌الدین عبدالله بن زین‌الدین لطف‌الله عبدالرشید» که ملقب به حافظ ابرو است. حافظ ابرو یکی از مورخان مشهور ایران در عصر تیموریان است. او در جوانی وارد دستگاه حکومت «امیر تیمور» شد ولی شهرت او در زمان سلطنت «شاهرخ» به اوج رسید. مزار این مورخ مشهور در شهرستان خواف در فضایی سرسبز قرار دارد و وسعت آن حدود یک و نیم هکتار است.

امکانات و خدمات اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی

 • این اقامتگاه بوم‌گردی دارای 6 باب اتاق 8 نفره و 2 سوئیت 10 نفره برای مسافران و گردشگران است.
 • اتاق‌های این اقامتگاه فاقد تلویزیون، یخچال، تختخواب، سرویس بهداشتی و حمام است. سرویس بهداشتی و حمام ایرانی و فرنگی به‌صورت عمومی در محوطه حیاط اقامتگاه قرار دارد.
 • اتاق‎‌ها دارای سرویس کف‌خواب، سیستم‌های سرمایشی و گرمایشی هستند.
 • اقامتگاه بوم‌گردی میر احمد خوافی دارای پارکینگ غیرمسقف اختصاصی است. پس لازم نیست نگران امنیت اتومبیل خود باشید.
 • از دیگر امکانات و خدمات مهم این اقامتگاه بوم‌گردی می‌توان به کارکنان مسلط به زبان انگلیسی، راهنمای محلی و سرویس‌دهی اینترنت اشاره کرد.
 • انواع غذای محلی مربوط به شهرستان خواف در این اقامتگاه سرو می‌شود. همچنین هزینه اقامت بدون صبحانه محاسبه می‌شود.
نوشته های مشابه
 • اقامتگاه بومگردی ارگ ‌رادکان چناران

  اقامتگاه بومگردی ارگ‌ رادکان در روستای رادکان واقع ‌شده است که تا شهرستان چناران 13 کیلومتر فاصله دارد. ارگ ‌رادکان یک اقامتگاه زیبای تاریخی است که می‌توانید در آنجا به‌دوراز شلوغی شهر، آرامش واقعی را به سبک زندگی بومی تجربه کنید.

 • اقامتگاه بومگردی قوامیه ‌ریاب

  اقامتگاه بومگردی قوامیه‌ ریاب یا خانه علی پور فعالیت خود را بعد از بازسازی‌های لازم از فروردین‌ماه سال 1395 به‌صورت رسمی آغاز کرد و در لیست اقامتگاه‌های بومگردی خراسان رضوی قرار گرفت. این خانه بوم که در شهرستان گناباد قرار دارد، به‌نام «خانه علی‌پور» ثبت ملی شده است.

 • اقامتگاه بومگردی کهندژ رادکان چناران

  اقامتگاه بوم‌گردی کهندژ رادکان در استان خراسان‌رضوی، روستای رادکان در شهرستان چناران قرار دارد. این اقامتگاه بوم‌گردی زیبا در واقع یک خانه تاریخی است که قدمت آن به دوران افشاریه باز می‌گردد. در این خانه تاریخی گردشگران یک زندگی سنتی آرام به دور از هیاهوی زندگی در شهرهای بزرگ را تجربه‌ خواهند کرد.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز