ورود
mazichal tourist village
از سوسن چلچراغ تا اقیانوس ابر، سفری با میزبانی طبیعت

دهکده مازیچال در کجاست؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

دهکده مازیچال یکی از مناطق خوش آ‌ب‌وهوا و زیبا در شمال ایران است که آرامش در طبیعت بکر این روستا موج می‌زند. هرساله گردشگران داخلی و خارجی زیادی به دهکده زیبای مازیچال سفر می‌کنند تا در سرزمین ابرها قدم بگذارند و هوای پاک آن را وارد ریه‌های خود کنند.

دهکده مازیچال یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار در شما کشورمان است که برای یک‌بار هم شده باید به آن سفر کنید و در جنگل‌های سرسبز اطراف این دهکده قدم بزنید و خود را مهمان طبیعت کنید. این دهکده‌ی توریستی زیبا و بسیار خوش آب‌ و هوا در کلاردشت مازندران واقع شده ‌است. اگر به شمال ایران سفر می‌کنید به شما پیشنهاد می‌کنیم حتما سری هم به دهکده توریستی مازیچال بزنید. طبیعت دیدنی این روستا در هر فصلی از سال جلوه منحصربه‌فردی دارد که ساعت‌ها شمارا محو در تماشای خود می‌کند. در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا این مقصد بهشتی در شمال کشورمان را بیشتر و بهتر بشناسیم.

گشت‌وگذاری لذت‌بخش در دهکده سرسبز مازیچال

موقعیت مکانی دهکده مازیچال

اگر به شمال ایران سفر کرده باشید غیرممکن است که نام مازیچال نشنیده باشید زیرا دهکده مازیچال یکی از مقاصد گردشگری پرطرفدار و معروف در شمال کشورمان است. ییلاق مازیچال یکی از مناطق توریستی و گردشگری در ایران است که در استان مازندران و نزدیک به کلاردشت واقع شده‌ است و ارتفاع آن ۲۶۰۰ متر از سطح دریا است. منطقه کلاردشت در فاصله ۴۸ کیلومتری چالوس قرار دارد، اگر شهروند تهرانی هستید می‌توانید با طی کردن مسافتی حدود ۱۷۰ کیلومتر به‌راحتی به کلاردشت بروید و پس‌ازآن خود را به مازیچال برسانید. یکی از ویژگی‌های دهکده مازیچال، چشم‌انداز حیرت‌انگیز آن است که گویا چالوس تا رامسر زیر پای شما قرار دارد و می‌توانید در ارتفاعات مازیچال این شهرها را تماشا کنید.

چرا نام این ییلاق «مازیچال» است؟

beautiful nature of mazichal

واژه مازیچال از دو بخش مازی و چال تشکیل شده است که «مازی یا ماز» در گویش محلی به معنای درخت بلوط است و «چال» به معنای گودال است. هنگامی‌که در این منطقه قدم می‌زنید درختان بلوط زیادی را مشاهده خواهید کرد، به همین دلیل این ییلاق را مازیچال می‌نامند، یعنی گودال‌های پر از درختان بلوط. همچنین مازیچال در گویش محلی ساکنان آن منطقه «مووزی‌چال» هم خوانده می‌شود.

مسیر دسترسی به دهکده مازیچال

برای رفتن به دهکده‌ی زیبا و توریستی مازیچال باید ابتدا به مازندران سفر کنید. ازآنجا دو گزینه پیش روی شما قرار دارد که یکی مرزن‌آباد و دومی عباس‌آباد است. همچنین شما می‌توانید از جاده چالوس هم به مرزن‌آباد بروید و در جاده به سمت کلاردشت تغییر مسیر دهید و وارد جاده کلاردشت شوید، سپس از میدان اصلی کلاردشت تا جاده عباس‌آباد حدود ۷ کیلومتر را باید طی کنید تا به ابتدای جاده مازیچال برسید. حالا دیگر باید حدود ۱۷ کیلومتر را در جاده مازیچال طی کنید تا به دهکده‌ی توریستی مازیچال برسید و در ارتفاعات مازیچال قدم بگذارید.

شاخصه‌های طبیعی روستای مازیچال

mazichal in the cloud

دهکده مازیچال یکی از نقاشی‌های زیبای خداوند بر روی زمین است، هنگامی‌که در این دهکده قدم می‌زنید فکر می‌کنید بر روی ابرها هستید و در ارتفاعات زیاد خود را می‌بینید که انگار شهرهای اطراف زیر پای شما قرار دارند. خیلی از افراد مازیچال را به‌عنوان روستا می‌شناسند درصورتی‌که این‌گونه نیست چون مازیچال یک منطقه ییلاقی است و ساکنان دائمی ندارد. در فصل بهار و تابستان دامداران برای چرای دام‌هایشان به این منطقه مهاجرت می‌کنند. مازیچال یک منطقه حفاظت‎شده است که به دلیل قرار گرفتن در ارتفاعات آب‌وهوای مطلوب و دل‌نشینی دارد و گردشگران، کوهنوردان و طبیعت‌گردهای زیادی در فصل‌های مختلف سال به دهکده مازیچال می‌آیند تا در طبیعت بکر آن آرامش را تجربه ‌کنند.
حالا دیگر وقت قدم‌زدن در جنگل‌های سرسبز مازیچال رسیده است، جنگل‌هایی روشن با درختان سربه‌فلک‌کشیده و تنومند که فضای سرسبز و زیبایی را ایجاد کرده‌اند. در گوشه‌وکنار این جنگل صدای پرندگان به گوش می‌خورد. هنگامی‌که با ماشین جاده پرپیچ‌وخم جنگلی را طی می‌کنید درختان بلوط را در زیر مه جنگل مشاهده می‌کنید که با تمام وجود خود بوی طبیعت را حس می‌کنید. این مسیر خاکی و جنگلی به‌قدری زیبا است که دوست دارید به جنگل نرسید و همچنان با ماشین از میان درختان بلوط سربه‌فلک‌کشیده عبور کنید. این هم دیدنی‌های طبیعی مازیچال که ارزش سفر به آن را بیشتر مشخص می‌کند.

اقیانوس ابرهای مازیچال

یکی از کارهای هیجان‌انگیزی که می‌توان در مازیچال انجام داد، تماشای اقیانوس ابرها است که یک تجربه باورنکردنی برای هر گردشگری است. چشم‌انداز منحصربه‌فرد مازیچال بر روی حرکت موج گونه ابرها یکی از کارهای لذت‌بخشی است که در مازیچال باید انجام دهید. حرکت موج گونه ابرها را به اقیانوس ابرها تشبیه کرده‌اند زیرا واژه دیگری برای توصیف این پدیده خارق‌العاده وجود ندارد.

چشم‌انداز معروف مازیچال

همان‌طور که گفتیم مازیچال در ارتفاع ۲۴۰۰ متری از سطح دریا قرار دارد. پس با چنین ارتفاعی باید چشم‌انداز فوق‌العاده‌ای هم داشته باشد. هنگامی‌که در ارتفاعات مازیچال هستید احساس می‌کنید از کلارآباد تا رامسر زیر پای شما است. می‌توانید تمام شهرهای این اطراف را با خانه‌هایی که سقف شیروانی دارند، تماشا کنید. از همه مهم‌تر در این ارتفاعات به دیدار دومین قله بلند ایران، علم‌کوه، می‌روید و در ارتفاعات مازیچال این قله را به‌صورت شفاف می‌بینید. برای این چشم‌انداز زیبا گردشگران زیادی از نقاط مختلف ایران و جهان به مازیچال سفر می‌کنند.

گل‌های سوسن چلچراغ مازیچال

یکی دیگر از عناصر طبیعت زیبای مازیچال، گل‌های سوسن چلچراغ هستند که در اواخر اردیبهشت‌ماه و خردادماه سر برمی‌آورند. سوسن چلچراغ جزء گل‌های بی‌نظیر و یک‌گونه گیاهی منحصربه‌فرد است که تنها در این منطقه از کشورمان یافت می‌شود. در مازیچال به‌علاوه می‌توانید گل‌هایی مانند پیش‌پیشا (پامچال) و ونوشه (بنفشه) را هم پیدا کنید. این گل‎ها جلوه زیبایی به طبیعت سرسبز مازیچال در فصل بهار می‌دهند.

پرندگان و حیات‌وحش مازیچال

منطقه توریستی مازیچال جزء مناطق مهم برای پرنده‌نگری است. این روستا حتی به‌عنوان منطقه‌ای مهم و بین‌المللی برای پرندگان ثبت شده ‌است. شما با سفر به مازیچال می‌توانید در این منطقه پرندگانی مانند لاشخور، دارکوب، قرقاول، دم‌جنبانک، کبوتر، قوش، زاغچه، کبک، بلدرچین و... از نزدیک مشاهده کنید. کمتر جایی در ایران است که بتوانید پرنده‌های گوناگون را از نزدیک مشاهده کنید. همچنین از گونه‌های جانوری این منطقه می‌توان به خرگوش، جوجه‌تیغی، سنجاب، گوزن، بز، گورکن، خوک و... اشاره کرد، حیوانات وحشی مانند شغال، خرس، گرگ هم در مازیچال دیده‌شده‌اند. باید به این موضوع اشاره کنیم که تابه‌حال این حیوانات به گردشگران آسیبی نرسانده‌اند زیرا این منطقه حفاظت شده ‌است.

در مازیچال گیاهان‌ دارویی جمع‌آوری کنید

یکی دیگر از کارهای مفیدی که می‌توان در طبیعت مازیچال انجام داد، جمع‌آوری گیاهان ‌دارویی است. در ارتفاعات مازیچال گیاهان‌ دارویی مانند زرشک و گل‌گاو‌زبان می‌روید که می‌توان آن‌ها بدون هیچ هزینه‌ای برای خود جمع‌آوری کرد.

سوغات خوراکی مازیچال

fresh dairy in mazichal

لبنیات تازه جزء خوردنی‌های خوشمزه و معروف مازیچال است. وقتی به مازیچال سفر می‌کنید حتی در طی مسیر مغازه یا فروشگاهی را نمی‌بینید زیرا در این منطقه روستاییان به دام‌پروری و گاوداری مشغول هستند و شما می‌توانید از آن‌ها لبنیات تازه خریداری کنید. در این منطقه می‌توانید از روستاییان پنیر یا ماست تازه بخرید و برای عزیزان خود دوغ، ماست ‌چکیده و پنیر را به‌عنوان سوغاتی مازیچال خریداری کنید؛ بنابراین در این منطقه خبری از رستوران محلی، فروشگاه مواد غذایی و خوراکی نیست و بایستی برای وعده‎های غذایی خود از قبل برنامه‌ریزی کرده و غذا ببرید.

چگونگی اقامت در سفر به مازیچال

اگر برای اقامت در مازیچال برنامه‌ریزی کرده‌اید باید بدانید اقامت در این منطقه فقط از طریق کمپ زدن در طبیعت امکان‌پذیر است و بهتر است به‌صورت گروهی به این منطقه بروید. یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند در سفر به مازیچال وسایلی مانند چادر مسافرتی، کیسه‌خواب، لباس گرم، پاور بانک، چراغ‌قوه همراه با باتری اضافه و لوازم پخت‌وپز همراه خود حتما داشته باشید. اگر هم به‌صورت گروهی نمی‌خواهید بروید باید قبل از اینکه هوا تاریک شود خود را به شهر کلاردشت برسانید که در آنجا اقامتگاه بوم‌گردی، هتل، ویلا و اتاق اجاره‌ای برای اقامت گردشگران و مسافران فراهم‌شده ‌است.

چه فصلی مناسب است که به مازیچال برویم؟

مازیچال در هر فصلی از سال دارای جلوه زیبایی از طبیعت است و عناصر گوناگون طبیعی را می‌توانید در آن مشاهده کنید. ولی بهترین زمان برای سفر به مازیچال در فصل‌های بهار، تابستان و اوایل پاییز است. از اواخر اردیبهشت‌ماه هم زیبایی این منطقه همراه با گل‌های بهاری دوچندان می‌شود. در تابستان آب‌وهوای مازیچال بسیار خنک و مطلوب است که می‎توانید به‌راحتی قدم بزنید و از تماشای طبیعت سرسبز تابستانه آن لذت ببرید. در فصل پاییز گویا این قطعه از زمین را یک نقاش هنرمند برایتان نقاشی کرده است. مسیر جنگلی مازیچال در فصل پاییز همراه با برگ‌های زرد و نارنجی و هوای مه‌آلود بسیار دیدنی و جذاب است.

سخن آخر

در سفر به مازیچال مدیریت زمان از کنترل شما خارج می‌شود زیرا دوست دارید در این منطقه کوهستانی خوش‌ آب‌وهوا ساعت‎ها راه بروید و محو طبیعت سرسبز مازیچال ‌شوید. این منطقه ییلاقی در هر فصلی از سال جلوه زیبایی دارد. به مازیچال سفر کنید و چند روزی به روح و جسم خود استراحت دهید و از شلوغی و هیاهوی شهر به‌دور باشید.

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی چالوس تا رامسر

  از چالوس که به سمت رامسر حرکت می‌کنید، جاهای دیدنی بسیاری انتظارتان را می‌کشند. همیشه با یاد داشته باشید گاهی زیبایی‌های مسیر را نباید فدای رسیدن به مقصد کرد. در این مسیر دیدنی‌هایی وجود دارد که ارزش توقف و طولانی شدن سفر را دارد.

 • اقامتگاه کلبه ‌سوئیسی کجاست؟

  سوادکوه جزو مقصدهای گردشگری پرطرفدار در استان مازندران است که هرساله گردشگران بسیاری را میزبانی می‌کند. اقامتگاه کلبه ‌سوئیسی یکی از اقامتگاه‌های نوساز در شهرستان سوادکوه است که در دو سال اخیر معروف شده‌ و دارای امکانات رفاهی و گردشگری درجه ‌یک و عالی است.

 • جاذبه‌های چالوس زیبا را با هم ببینیم

  چالوس زیبا سالانه هزاران گردشگر را جذب دیدنی‌های خود می‌کند و این امری طبیعی است. هم چالوس و هم جاده آن ملقب به جاده چالوس، جاهای دیدنی بی‌نظیری دارند که از چشم هیچ گردشگری دور نمی‌‌ماند. گفتنی است که جاده این شهر سرسبز جزو چهار جاده زیبا در دنیا است.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز