ورود
 Kadkhoda Eco-lodge Damavand

اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا جزء بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی شهرستان دماوند است که گزینه خوبی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته‌ی تهرانی‌ها در کنار عزیزانشان است. در این اقامتگاه فرصت دارید تا یک شب به‌یادماندنی را به‌دوراز شلوغی و هیاهوی تهران تجربه کنید و هوای پاک دماوند را به ریه‌های خود هدیه کنید.

اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا جزء بهترین اقامتگاه‌های بوم‌گردی در شهرستان دماوند است که گزینه خوبی برای گذراندن تعطیلات آخر هفته تهرانی‌ها در کنار خانواده و دوستان خود است. این اقامتگاه در روستای سرسبز خسروان، شهرستان دماوند استان تهران قرار دارد. اگر در تهران زندگی می‌کنید یا برای مدتی در پایتخت کشورمان ساکن شده‌اید، خیلی راحت می‌توانید با طی کردن جاده در 2 ساعت به این اقامتگاه بوم‌گردی برسید و چند روزی از ترافیک و شلوغی تهران به‌دور باشید. در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا بیشتر با اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا آشنا شوید.

آشنایی با اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا دماوند

تاریخچه اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

این اقامتگاه بوم‌گردی در روستای خسروان یک‌خانه‌ی روستایی زیبا است که در گوشه‌وکنار آن می‌توانید بافت قدیمی مربوط به سال‌‌های خیلی دور را مشاهده کنید. این خانه به امیرابراهیمی تعلق دارد؛ کدخدای روستا بود و از خداوند 90 سال عمر گرفت و بعد از او فرزندش محمدابراهیمی که یک باغدار نمونه و یک معلم زحمت‌کش در روستای خسروان است، خانه پدری را به اقامتگاه بوم‌گردی تبدیل کرد. شهرستان دماوند و روستای خسروان ازلحاظ توان گردشگری اهمیت بالایی دارد و به همین دلیل تاسیس چنین اقامتگاهی در این منطقه می‌تواند به توسعه گردشگری در آن کمک کند.
ظاهر سنتی خانه همچنان حفظ شده و امکانات زیادی برای گردشگران فراهم شده است. این خانه قدیمی در سال 1396 مرمت و بازسازی شد و فعالیت خود را به‌عنوان اقامتگاه بوم‌گردی در روستای خسروان آغاز کرد.

معماری اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

Kadkhoda Eco-lodge Damavand yard

هنگامی‌که به اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا می‌رسید اولین چیزی که توجه شمارا به خود جلب می‌کند، ظاهر سنتی و قدیمی خانه‌ است، مصالح اصلی به‌کاررفته در ساخت آن از چوب و کاه‌گل است که از سال‌های پیش همچنان محفوظ مانده و حالا فقط بازسازی و مرمت در بخش‌هایی از خانه انجام شده‌است. این خانه قدیمی دارای یک حیاط بزرگ و قدیمی با درخت‌های گردوی صدساله است. خانه کدخدا 3 اتاق دارد که به فیروزه، زرین و یاقوت معروف هستند. در نگاه اول جلوه سنتی اتاق‌ها پیش چشم شما پررنگ خواهد بود. در هرکدام از این اتاق‌ها طاقچه‌های گچ کاری شده‌ای قرار دارد که جلوه سنتی اتاق را دوچندان کرده است. هر اتاق دارای پنجره‌های مشبک است که شمارا به حال‌وهوای قدیم می‌برد.
باید بگوییم شب‌نشینی‌های خانه کدخدا را از دست ندهید زیرا در دورتادور حوض تخت‌های چوبی‌ای گذاشته‌اند که می‌توانید بر روی آن بنشینید و از عطر شمعدانی‌های رنگارنگ اطراف حوض حسابی لذت ببرید و یک چای دبش همراه عزیزان خود نوش‌جان کنید.

موقعیت مکانی اقامتگاه کدخدا

اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا در روستای خسروان انتهای کوچه مسجد واقع شده است. این روستا از توابع شهرستان دماوند در استان تهران است. شهرستان دماوند جزء مناطق خوش آب‌وهوا در اطراف تهران است. شهر دماوند در مسیر تهران به فیروزکوه قرار دارد که از تهران به‌راحتی با ماشین می‌توانید به دماوند بروید.

مسیر دسترسی به روستای خسروان

برای رفتن به دماوند باید از تهران به سمت فیروزکوه حرکت کنید. روستای خسروان در فاصله 25 کیلومتری شهر دماوند قرار دارد. فاصله روستای خسروان به شمال جاده فیروزکوه 70 کیلومتر است که با طی‌کردن جاده‌ای آسفالته با تابلوی ورودی روستای خسروان روبه‌رو می‌شوید. شما می‌توانید در تهران به چهارراه تهران‌پارس بروید و ازآنجا سوار تاکسی‌های خطی شوید و به‌راحتی به شهرستان دماوند بروید. اگر از مرکز شهر دماوند قصد دارید به این اقامتگاه بوم‌گردی بروید باید بگوییم فاصله اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا تا مرکز شهر دماوند حدود 24 کیلومتر است که درمجموع 26 دقیقه را درراه هستید.

مکان‌های دیدنی نزدیک به اقامتگاه کدخدا و طبیعت دماوند

منطقه دماوند دارای آب‌وهوای کوهستانی دلپذیری است که برای شهروندان تهرانی حکم یک ییلاق سرسبز را دارد که می‌توانند تعطیلات آخر هفته خود را در آن سپری کنند و از آب‌وهوای دل‌چسب دماوند حسابی لذت ببرند. همچنین باید بگوییم در کنار شرایط ویژه آب‌وهوایی، دماوند مکان‌های دیدنی زیادی دارد که طبیعت‌گردها، کوهنوردان و روستاگردهای بسیار زیادی را به خود جذب می‌کند. یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند اگر به شهرستان دماوند سفر می‌کنید، سری به رودخانه جاجرود، تنگه واشی، آبشار جنگلک، غار رود افشان، دریاچه تار و هویر، چشمه اعلا و روستای ولیران بزنید و از نزدیک جاذبه‌های طبیعی سرسبز دماوند را مشاهده کنید.

معرفی اتاق‌ها، امکانات و خدمات اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

Kadkhoda Eco-lodge Damavand rooms

این اقامتگاه ‌بوم‌گردی 3 اتاق دارد که نام‌های این اتاق‌ها عبارت‌اند از یاقوت، زرین و فیروزه و درمجموع ظرفیت پذیرایی از 25 نفر را دارند. مدیریت زحمت‌کش اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا امکانات زیادی را برای گردشگران فراهم کرده است تا اوقات خوشی را در این اقامتگاه بوم‌گردی داشته باشند.اتاق فیروزه بزرگ‌ترین اتاق این اقامتگاه است که دارای مساحت 38 مترمربع است. ظرفیت استانداردی که برای این اتاق در نظر گرفته‌اند 4 نفر است. در این اتاق سنتی می‌توانید از پشت پنجره‌ها نمای 360 درجه حیاط را که با درختان سرسبز گردو و گلدان‌های شمعدانی تزئین شده‌است را در هرلحظه از شبانه‌روز مشاهده کنید. همچنین اتاق فیروزه بالکنی زیبا همراه با تخت دارد که نظر گردشگران را این ویژگی به خود جلب می‌کند.
اتاق زرین یکی دیگر از اتاق‌های این مجموعه اقامتی است که به‌اندازه اتاق فیروزه بزرگ نیست و اندازه آن تنها 33 مترمربع است. ظرفیت استانداردی که برای این اتاق در نظر گرفته‌شده‌ 3 نفر است. در اتاق زرین می‌توانید از پشت پنجره‌ها نمای زرین‌کوه که یکی از بلندترین قله‌های ایران است را مشاهده کنید و از آب‌وهوای مطبوع دماوند نهایت لذت را ببرید.
آخرین اتاق این مجموعه گردشگری اتاق یاقوت است که مساحت آن 33 مترمربع است. ظرفیت استانداردی که برای این اتاق در نظر گرفته‌شده 3 نفر است. منظره بیرون پنجره‌های اتاق یاقوت، نمای کامل محوطه خانه کدخدا و حوضچه سنتی خانه به همراه درختان تنومند گردو است. همچنین موردی که باید در نظر بگیرید این است که در ظرفیت این 3 اتاق امکان اقامت نفرات همراه تا 2 نفر است.

از امکانات و خدمات اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا می‌توان موارد زیر را نام برد:

 • همه‌ی اتاق‌ها مجهز به سرویس کف‌خواب هستند.
 • رزرو اقامت در اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا به همراه صبحانه است. (صبحانه به‌صورت رایگان سرو می‌شود). آشپزخانه به‌صورت مشترک استفاده می‌شود و مجهز به اجاق‌گاز، یخچال و کباب‌پز است که در صورت هماهنگی قبلی با پرسنل می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید.
 • اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا دارای پرسنل مسلط به زبان انگلیسی است که برای جذب گردشگران خارجی بسیار اهمیت دارد.
 • این مجموعه گردشگری یک پارکینگ غیر مسقف دارد.
 • سرویس‌بهداشتی و حمام فرنگی و ایرانی به‌صورت مشترک استفاده می‌شود.
 • از دیگر امکانات این اقامتگاه بوم‌گردی می‌توان به اینترنت نامحدود، وسایل سرمایشی، راهنمای محلی، سیستم‌های گرمایشی مانند بخاری‌گازی و کرسی و امکان سفارش غذای محلی و سنتی اشاره کرد.

امکان سرو غذا در اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

صبحانه اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا رایگان است و شما می‌توانید هرروز صبح صبحانه سنتی از مواد اولیه کاملا ارگانیک و کاملا طبیعی را نوش‌جان کنید. در باغچه حیاط خانه کدخدا انواع صیفی‌جات و سبزیجات کشت می‌شود که می‌توانید هرروز صبح نان محلی همراه با پنیر و سبزی میل کنید. همچنین در این باغچه انواع سبزی‌ها و گیاهان دارویی را پرورش می‎دهند که می‌توانید این سبزیجات را بچینید و مصرف کنید. برای وعده‌های ناهار و شام می‌توانید انواع غذای سنتی و محلی را به مطبخ اقامتگاه بوم‌گردی سفارش دهید و همراه عزیزان خود یک غذای خوشمزه محلی نوش‌جان کنید. از غذای محلی این مجموعه می‌توان به نثار پلو، شامی، دیزی، ته‌چین، پلو مرغ، کباب و جوجه اشاره کرد.

قوانین اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

 • همراه داشتن حیوان خانگی ممنوع است.
 • استعمال دخانیات ممنوع است.
 • پذیرش زوج‌ها فقط با شناسنامه امکان‌پذیر است و از پذیرش صیغه‌نامه معذور است.
 • پذیرش خانم مجرد همراه با مدارک شناسایی معتبر امکان‌پذیر است.
 • اقامت برای کودکان کمتر از 10 سال رایگان است.
 • ساعت تحویل اتاق 14 و ساعت تخلیه اتاق 12 ظهر است.
 • تهیه ظروف آشپزی و ظروف غذاخوری بر عهده مسافران عزیز است.

معایب اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

باید بگوییم در کنار تمام ویژگی‌های مثبت، اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا معایبی دارد که می‌توان به آنتن دهی ضعیف موبایل اشاره کرد. همچنین پنجره‌های اتاق‌ها مجهز به توری نیست و امکان رفت‌وآمد برای افراد ناتوان و سالخورده کمی مشکل است.

سوغات‌سرای اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا

اقامتگاه بوم‌گردی کدخدا این امکان را فراهم کرده‌است تا گردشگران و مسافران از «سوغات‌سرای اقامتگاه» برای عزیزان خود سوغاتی‌هایی از فراورده‌های روستای خسروان مانند گردو، عسل و سیب بخرند.

نوشته های مشابه
 • پارک جنگلی لواسان تهران

  لواسان یک منطقه ییلاقی بسیار زیبا در اطراف تهران است که امروزه آن را جزو بهترین و لوکس‌ترین مناطق اطراف تهران می‌شناسند. از آن‌جایی‌که این منطقه دارای آب‌وهوای بسیار معتدلی است، ویلاهای مدرن و بسیار لوکسی را در آن خواهید دید.

 • مسیرهای کوهنوردی تهران

  کوهنوردی یکی از تفریحات عالی و مهیج است که طرفداران زیادی در تهران دارد. شاید برایتان جالب باشد بدانید که؛ شهر پر دود و دمی چون تهران، بهترین مسیرهای کوهنوردی را دارد. در این مقاله اطلاعات به دردبخوری درباره این مسیرها به شما عزیزان ارائه خواهیم داد. پس همراه ما باشید.

 • میگون کجاست؟

  میگون یکی از مناطق ییلاقی تهران است که همواره جزو یکی از مقصدهای گردشگری و تفریحی محبوب در نزدیکی پایتخت شناخته می‌شود. میگون یا فشم میگون در دامنه‌های توچال قرار گرفته و زیبایی‌های منحصر به فردی دارد.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز