ورود
Gandomzar Eco-lodg Khur

اقامتگاه بومگردی گندمزار خور

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

روستاهای کویری‌ مصر، فرحزاد و جندق در نزدیکی هم واقع شده اند به طوری که با پیمودن مسافت کمی می‌توان به همه‌ی این روستاها در دل ‌کویر سفر کرد. در هر کدام از این روستاها اقامتگاه‌های بوم‌گردی و خانه‌های روستایی زیادی است که پذیرای گردشگران هستند و اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار هم یکی دیگر از این خانه‌های بومی در روستای فرحزاد است.

شهرستان خور و بیابانک در استان اصفهان قرار دارد و دارای روستاهای تاریخی زیادی است که در دل‌کویر واقع شده‌اند و هرکدام به تنهایی جاذبه‌های طبیعی و فرهنگی بسیار زیادی را در خود جای داده‌اند. اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار خور در روستای فرحزاد، در نزدیکی روستای مصر و شهرستان خور و بیابنک واقع شده است که معماری و بافت کاملا سنتی دارد و در نگاه اول نظر گردشگران را به خود جلب می‌کند. در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا به اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار خور سفر کنیم.

آنچه در ادامه از اقامتگاه بومگردی گندم زار می خوانید:

درباره‌ی روستای فرحزاد شهرستان خور و بیابانک

Farahzad village groves

در شهرستان خور و بیابانک جاذبه‌های گردشگری طبیعی زیادی وجود دارد. به همین دلیل هرسال در فصل پاییز و زمستان گردشگران زیادی به این شهرستان سفر می‌کنند تا چند شبی را در دل‌ روستاهای کویری آن بگذرانند و قدم‌زدن با پای برهنه بر روی رمل‌های ماسه‌ای و تفریحات کویری از قبیل شترسواری، موتورسواری و ماشین‌سواری را تجربه کنند.
یکی از روستاهای کویری ایران در شهرستان خور و بیابانک، واقع است که روستای فرحزاد نام دارد و در فاصله 2 کیلومتری از روستای مصر واقع شده است. این روستا با نام خانه طباطبایی‌ها یا بارانداز طباطبایی‌ها مشهور شده است. در روستای فرحزاد تنها 2 خانوار ساکن هستند که از طریق دامداری و زراعت امرار معاش می‌کنند. جمعیت این روستا را تنها 20 نفر تشکیل می‌دهند و قدمت این روستا کمتر از 60 سال است. نخلستان‌های زیبایی که دورتادور آن‌ها را شن‌های روان محاصره کرده‌اند، چشم‌انداز این روستا را تشکیل می‌دهند.

درباره‌ی اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار خور

 Gandomzar Eco-lodg Khur architecture

اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار خور یکی از گزینه‌های بوم‌گردی در شهرستان خور و بیابانک است که در روستای فرحزاد قرار دارد. معماری این اقامتگاه کاملا سنتی است و حال‌وهوای خوبی در این خانه قدیمی جریان دارد که قطعا به شما احساس خوبی می‌دهد. مصالح بومی که در ساخت این خانه به کار رفته شامل کاهگل، سنگ و چوب است و خانه به سبک معماری خانه‌های کویری ساخته شده ‌است.
از در ورودی چوبی خانه که داخل شوید اول از همه توجه شما را حیاط زیبای گندم زار جلب می‌کند که حوض دایره‌ای شکلی در وسط آن قرار دارد. دورتادور حیاط هم تخت‌هایی برای شب‌نشینی و استراحت چیده شده‌اند و درختان نخل و دیگر گیاهانی که با آب‌وهوای گرم‌وخشک سازگاری دارند، اطراف حوض را فرا گرفته‌اند.در بخش دیگر حیاط، تنه بریده درختان نخل را می‌بینید که به عنوان صندلی و میز از آنها استفاده می‌شود.

چگونگی اتاق‌ها در اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار

Gandomzar Eco-lodg Khur rooms

این اقامتگاه بوم‌گردی در مجموع دارای 3 اتاق و 4 سوئیت است و سعی کرده‌ امکانات کامل رفاهی را برای آسایش مهمانان فراهم کند. همه اتاق‌ها به صورت کف‌خواب هستند و از همه‌ مهم‌تر این است که اتاق‌های این مجموعه هرکدام سرویس ‌بهداشتی ایرانی، فرنگی و حمام اختصاصی دارند و این برای گردشگران یک مزیت به حساب می‌آید.هر کدام از اتاق‌ها مجهز به تشک‌های راحت، بالشت و پتو است و از این لحاظ نباید نگران شب‌ ماندن در این اقامتگاه بوم‌گردی باشید. برای گرمایش اتاق‌ها از بخاری نفتی استفاده می‌شود.

امکانات و خدمات اقامتگاه بوم‎گردی گندم زار

 • گردشگران عزیز در این اقامتگاه بوم‌گردی می‌توانند با هماهنگی قبلی پرسنل برای وعده‌های غذایی خود انواع غذای‌محلی خوشمزه و لذیذ را سفارش دهند.
 • از خدمات این اقامتگاه می‌توان به پرسنل مسلط به زبان انگلیسی، پارکینگ‌ غیرمسقف و راهنمای محلی اشاره کرد.
 • در صورت تمایل برنامه‌ها و گشت‌های کویرنوردی با هماهنگی اقامتگاه انجام می‌شود.

قوانین و مقررات اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار

 • اقامت برای کودکان کمتر از 7 سال رایگان است و برای کودکان 7 تا 10 سال به صورت نیم‌بهاء محاسبه می‌شود.
 • تحویل اتاق ساعت 14 و تخلیه اتاق ساعت 12 ظهر است.
 • استعمال دخانیات در این اقامتگاه ممنوع است.
 • ورود حیوانات ‌خانگی به این اقامتگاه ممنوع است.
 • پذیرش زوجین فقط با کارت‌ملی و شناسنامه امکان‌پذیر است.
 • پذیرش خانم ‌تنها فقط با ارائه کارت ‌ملی و شناسنامه امکان‌پذیر است.

مسیردسترسی به اقامتگاه بوم‌گردی گندم زار

اگر به روستای مصر سفر کردید و قصد دارید به روستای فرحزاد هم سری بزنید باید از داخل روستای مصر به طرف شمال حرکت کنید و مسافتی حدود 3 کیلومتر را طی کنید و از میان نخلستان‌ها و مزارع روستای مصر عبور کنید تا به منطقه روستایی فرحزاد برسید.
برای رفتن به روستای فرحزاد شما باید ابتدا به تهران یا اصفهان بروید سپس از آن‌جا به سمت روستای فرحزاد حرکت کنید. اگر از تهران قصد دارید به روستای فرحزاد بروید باید ابتدا از تهران، سمنان و دامغان عبور کنید سپس به طرف جنوب تغییر مسیر دهید و وارد جاده ‌معلم شوید و بعد به ترتیب به روستاهای جندق، مصر و فرحزاد می‌رسید که تابلوهای ورودی این روستاها در برابر دیدگان شما قرار می‌گیرد.اگر قصد دارید از اصفهان به روستای فرحزاد بروید باید از سمت شرق به سمت نایین حرکت کنید تا به روستای جندق، مصر و فرحزاد برسید.

دیدنی‌های اطراف روستای فرحزاد

nature of Farahzad village

در اطراف روستای فرحزاد جاذبه‌های گردشگری زیادی وجود دارد که حتما باید از آن‌ها دیدن کنید. اگر به روستای مصر، فرحزاد و جندق سفر کردید مطمئن باشید جاذبه‌های طبیعی زیادی در این منطقه منتظر شما هستند، پس خود را برای یک طبیعت‌گردی و روستاگردی هیجان‌انگیزی آماده کنید.
از جاذبه‌های طبیعی و تاریخی معروف این منطقه می‌توان به قلعه جندق، قلعه‌ تاریخی بیاضه، روستای گرمه، کویر مصر، روستا فرخی و کویرهای جندق و ریگ‌ کله، تخت‌عروس، چال‌ سلکنون، دریاچه ‌نمک سلکنون، دریاچه‎ نمک ‌خور و تخت ‌عباسی اشاره کرد.راه‌رفتن بر روی تپه‌های ماسه‌ای لذت خاصی دارد اما شما می‌توانید در اطراف کویر موتور چهارچرخ آفرود اجاره کنید و یک موتورسواری هیجان‌انگیز را در کویر تجربه کنید. از دیگر تفریحاتی که می‌توانید در کویر انجام دهید شترسواری و ماشین‌سواری است. کمپ‌زدن در دل ‌کویر هم لذت خاص خودش را دارد.

چه زمانی برای رفتن به روستای فرحزاد مناسب است؟

این منطقه به دلیل قرار گرفتن در جنوب ‌کویر دارای آب‌وهوای گرم ‌و خشک است. بنابراین بهترین زمان برای سفر روستای فرحزاد و کویرنوردی شش ماه دوم سال است که آب‌وهوا به نسب شش ماه اول سال معتدل‌تر است. یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند اگر قصد دارید به این منطقه کویری سفر کنید حتما اوایل پاییز و زمستان را برای سفرتان انتخاب کنید تا به شما حسابی خوش بگذرد و از خطر «گزش حشرات و بندپایان» در امان باشید.

نوشته های مشابه
 • اقامتگاه بومگردی باغ بهشت تنکابن

  اقامتگاه بومگردی باغ ‌بهشت یکی دیگر از گزینه‌های بومگردی در شهرستان تنکابن است که در روستای سرسبز و خوش‌ آب‌وهوای قلعه گردن واقع شده‌ است. این اقامتگاه بومگردی امکانات لازم را برای پذیرایی از گردشگران فراهم کرده ‌است تا شما گردشگران و طبیعت‌گردان عزیز اوقات خوشی را در این اقامتگاه بومگردی داشته باشید و لحظات خاطره‌انگیزی را در آن ثبت کنید.

 • اقامتگاه بومگردی 130 ساله ماژان شاندیز

  مشهد مقدس در لیست مقصدهای گردشگری محبوب ایرانی‌ها قرار دارد و سالانه گردشگران زیادی از نقاط مختلف دنیا به مشهد سفر می‌کنند. این شهر در اطراف خود به ییلاقات سرسبزی می‌رسد و اقامتگاه بومگردی ماژان هم جزو گزینه‌های جذاب بومگردی در یکی از ییلاقات خوش آب‌وهوای مشهد یعنی شاندیز است.

 • اقامتگاه بومگردی ماه‌ تی ‌تی کجاست؟

  اقامتگاه بومگردی ماه ‌تی ‌تی یکی از بهترین مکان‌ها برای سکونت در رامسر است که در روستای جنت رودبار قرار گرفته است. این اقامتگاه بومگردی جزء آن دسته از اقامتگاه‌های بومگردی در رامسر است که دارای قدمت زیادی است و پس از مرمت و بازسازی به عنوان مجموعه بومگردی و گردشگری شروع به فعالیت کرده ‌است.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز