ورود
eco resort jadeh abrisham

اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم در روستای درخت سپیدار قرار دارد که این روستای زیبا در 55 کیلومتری جاده مشهد - نیشابور واقع‌شده است. معماری سنتی این اقامتگاه بسیار زیبا است و گردشگران می‌توانند یک تجربه لذت‌بخش در روستای درخت سپیدار داشته باشند.

اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم یکی دیگر از گزینه‌های بوم‌گردی خراسان رضوی است. جاده ابریشم یک‌خانه سنتی و بومی است که قدمتی بیش از 100 سال دارد. این خانه بوم در دل روستای تاریخی درخت سپیدار واقع‌شده است. اگر قصد دارید به نیشابور سفر کنید، پیشنهاد می‌کنیم حتما سری هم به جاده ابریشم بزنید. یوتراوز در این مقاله به معرفی اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم پرداخته تا شما بتوانید چند شب خاطره‌انگیز را در مسیر تاریخی جاده ابریشم تجربه کنید.

آنچه درباره اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم می‌خوانید

پیشینه و معماری اقامتگاه بومگردی جاده ابریشم

 jadeh abrisham eco odge decorations

اقامتگاه بوم‎گردی جاده ابریشم از سال 1394 فعالیت خود را آغاز کرد. قدمت این خانه بوم که در روستای درخت سپیدار قرار دارد به 100 سال پیش بازمی‌گردد. اما روستای درخت سپیدار از 1600 سال پیش‌سخن می‌گوید که به‌طور تقریبی هم‌زمان با تاریخ سفر امام رضا (ع) از مدینه به مرو محاسبه‌شده است، گفته می‌شود حضرت زمانی در این روستا به استراحت و ادای نماز پرداخته‌اند. روستای درخت سپیدار در حاشیه جاده تاریخی ابریشم واقع‌شده و این جاده میراث به‌جامانده از ایران باستان است.
این خانه بوم در زمینی به مساحت 500 متر و زیربنای 480 مترمربع و در دوطبقه ساخته‌شده است و درمجموع ظرفیت پذیرایی از 40 نفر را دارد. این خانه از کاه‌گل و چوب ساخته‌شده است و دیوارها و ستون‌ها کاه‌گلی هستند. در کنار نمای کاه‌گلی سقف، درها و پنجره‌های چوبی، نمای زیبایی به اقامتگاه داده‌اند. این خانه یک ایوان دل‌باز هم دارد که می‌توانید در آنجا عکس‌های یادگاری زیبایی بگیرید و در ایوان تمام محوطه حیاط را رصد کنید. همچنین در حیاط حوضچه و تنور است که جلوه سنتی خانه را بیشتر می‌کند.

موقعیت دقیق مکانی

اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم در روستای درخت سپیدار و در 55 کیلومتری جاده نیشابور در شهر بینالود واقع‌شده است. این اقامتگاه در سال 1394 بازسازی شد سپس فعالیت خود را آغاز کرد. اگر قصد دارید با قطار به نیشابور بروید باید 65.3 کیلومتر دیگر نیز را با ماشین طی کنید تا به روستای درخت سپیدار برسید و 50 دقیقه درراه هستید. اگر با قطار به مشهد آمده‌اید و قصد دارید به جاده ابریشم بروید، باید با ماشین 76.8 کیلومتر را طی کنید و 1 ساعت و دو دقیقه درراه هستید. فاصله این روستا از مشهد مقدس 68.2 کیلومتر است که 52 دقیقه با ماشین درراه هستید. اگر با اتوبوس به نیشابور سفر کردید بعد از آن باید 62.1 کیلومتر را در 42 دقیقه طی کنید تا به روستای درخت سپیدار برسید.

جاذبه‌های گردشگری روستای درخت سپیدار

روستای درخت سپیدار دارای جاذبه‌های‌ گردشگری بسیار زیادی است که یوتراوز به شما پیشنهاد می‌کند حتما سری به آن‌ها بزنید. همان‌طور که گفتیم قدمت این روستای تاریخی به حدود 1600 سال پیش بازمی‌گردد و وقایع گوناگونی در این روستا رخ‌داده است. در این روستا چشمه‌ای است که به چشمه امام رضا(ع) مشهور است، محلی‌ها معتقدند هنگامی‌که امام رضا (ع) از مدینه به مرو آمده‌اند در این روستا به ادای نماز و استراحت پرداخته اند. همچنین در روستا سنگی است که اهالی روستا می‌گویند جای دست راست حضرت بر روی این سنگ حک‌شده است. میتوانید با سفر به این روستا و اقامت در جاده ابریشم مکان های دیدنی بسیاری را بازدید کنید.

غار آغل گرگ روستای درخت سپیدار

آغل گرگ نام غار بسیار کوچکی است که در روستای درخت سپیدار قرار دارد. آغل گرگ به معنای خانه گرگ است و این غار یکی از جاذبه‌های گردشگری روستا محسوب می‌شود.

قلعه تاریخی‌ تلخون روستای درخت سپیدار

یکی دیگر از جاذبه‌های گردشگری روستای درخت سپیدار قلعه تاریخی تلخون است. این قلعه تاریخی مربوط به دوران بعد از ورود اسلام است. قلعه تاریخی تلخون در مهرماه سال 1381 به‌عنوان یک اثر ملی در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

گورستان گبری روستای درخت سپیدار

اول‌ازهمه باید بگویم که قبرهایی که مربوط به مردم غیرمسلمان است را قبرهای گبری می‌گویند. در داخل این قبرهای گبری اشیاء گران‌قیمتی یافت شده است، این اشیاء را بر اساس موقعیت اجتماعی فرد در داخل قبرش قرار می‌دادند. پیشنهاد می‌کنیم حتما از این گورستان بازدید کنید چون از این نوع گورستان‌های تاریخی در شهرهای مختلف ایران کم‌تر یافت می‌شود.

امکانات و خدمات اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم

jadeh abrisham eco-lodge rooms
 • اقامتگاه بوم‌گردی جاده ابریشم دارای 10 سرا است که 7 سرای آن برای اقامت مهمانان در نظر گرفته‌شده است. 3 سرای دیگر به گونه‌ی دیگر طراحی‌شده است که یکی از آن‌ها موزه مردم‌شناسی، یکی دیگر برای استراحت کارکنان اقامتگاه در نظر گرفته‌شده و دیگری سرشار از نمک است که برای نمک درمانی در نظر گرفته‌شده است.
 • اتاق‌های اقامتگاه فاقد حمام، سرویس بهداشتی، تلویزیون، یخچال و تختخواب است که حس‌وحال سنتی اتاق‌ها برای مهمانان و گردشگران حفظ‌شده است. حمام و سرویس بهداشتی به‌صورت عمومی در محوطه حیاط قرار دارد.
 • قبل از سفر به جاده ابریشم باید بدانید که هر قسمت از ورودی خانه دارای پله است و شاید این مورد برای سالمندان و کودکان سخت باشد.
 • اتاق‌ها دارای جلوه سنتی هستند و به‌جای تختخواب از سرویس کف‌خواب استفاده می‌شود.
 • سرگرمی و تفریحاتی که این اقامتگاه برای مهمانان خود فراهم می‌کند شامل کوهنوردی، طبیعت‌گردی، غارنوردی، سوارکاری، سافاری یا آفرود و روستاگردی است. برای استفاده از این امکانات باید قبل از رزرو اتاق هماهنگی‌های لازم را انجام دهید.
 • در اقامتگاه با انواع غذاهای محلی مانند اشکنه قروت، دمی بلغور شیر، دلمه محلی و... از مهمانان پذیرایی می‌شود.
نوشته های مشابه
 • اقامتگاه بومگردی ارگ ‌رادکان چناران

  اقامتگاه بومگردی ارگ‌ رادکان در روستای رادکان واقع ‌شده است که تا شهرستان چناران 13 کیلومتر فاصله دارد. ارگ ‌رادکان یک اقامتگاه زیبای تاریخی است که می‌توانید در آنجا به‌دوراز شلوغی شهر، آرامش واقعی را به سبک زندگی بومی تجربه کنید.

 • اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن

  اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن یکی دیگر از اقامتگاه‌های زیبای سنتی خراسان رضوی است. اقامتگاه کنگ‌ کهن در روستای کنگ شهرستان بینالود، شهر طرقبه در استان خراسان رضوی قرار دارد. با اقامت در کنگ ‌کهن می‌توانید زندگی سنتی را در روستای پلکانی کنگ که به ماسوله خراسان مشهور است تجربه کنید.

 • اقامتگاه بومگردی قوامیه ‌ریاب

  اقامتگاه بومگردی قوامیه‌ ریاب یا خانه علی پور فعالیت خود را بعد از بازسازی‌های لازم از فروردین‌ماه سال 1395 به‌صورت رسمی آغاز کرد و در لیست اقامتگاه‌های بومگردی خراسان رضوی قرار گرفت. این خانه بوم که در شهرستان گناباد قرار دارد، به‌نام «خانه علی‌پور» ثبت ملی شده است.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز