ورود
Abbas Barzegar Village

دهکده گردشگری عباس برزگر

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

مجله یوتراوز اینجاست تا شما را به گردشگری روستایی در بوانات استان فارس ببرد، منطقه‌ای که امروزه از سراسر جهان بازدیدکننده می‌پذیرد و به نام دهکده گردشگری عباس برزگر شهرت جهانی یافته ‌است.

دهکده گردشگری عباس برزگر، محلی است که معمولا تمام اتاق‌های آن تا ماه‌ها بعد رزرو می‌شود و به سختی می‌توان اتاقی برای یک شب اقامت در آن اجاره کرد. آقای عباس برزگر دست‌فروشی روستایی با دیدگاهی بلند پروازانه بود که امروز به یکی از کارآفرینان بزرگ صنعت گردشگری در کشورمان تبدیل شده و شهرت او در حوزه صنایع‌دستی و گردشگری روستایی به گوش گردشگران بین‌المللی هم رسیده ‌است. در ابتدا داستان هیجان‌انگیز موفقیت آقا عباس که بسیار شیرین است را مرور کنیم و بعد از آن با جاذبه‌های این دهکده گرم و دوست داشتنی آشنا می‌شویم.

آنچه در ادامه از دهکده گردشگری عباس برزگر می‌خوانید:

داستان زندگی عباس بزرگر و ماجرای تاسیس دهکده گردشگری

foreign tourists in Abbas Barzegar tourist village

با مرور سرگذشت آفا عباس می‌توانید به راحتی حضور و لطف و معرفت خدا را در لحظه به لحظه زندگی خود لمس کنید و دریابید که قلب‌های مهربان و بخشنده از دست‌های تنومند و جیب‌های پر پول قدرتمندتر هستند. آقا عباس مردی با قلبی مهربان بعد از روزهای سخت و گذارندن روزمرگی خود با دست‌فروشی توانست زمینی 80 متری در روستای بزم فارس خریداری کند و در کنارش با دکه مواد غذایی خود امرارمعاش کند و خرج خانواده‌اش را بدهد.
در یکی از شب‌های بارانی اتفاقی که بی‌شک معجزه زنگی عباس آقا است تغییری اساسی در زندگی او و خانواده‎اش رقم می‌زند. 2 گردشگر آلمانی با موتور در مسیر کرمان گم شده بودند و نور چراغ سوپرمارکت کوچک آقای برزگر، روزنه امیدی را در قلب آن‌ها روشن می‌کند.
توریست‌های آلمانی آن شب به منزل عباس برزگر پناه می‌آورند و عباس آقا که بسیار دلسوز و مهمان‌نواز بوده با کته گوجه و چای زنجبیلی از آن‌ها پذیرایی می‌کند و تمام شب سرخورده از میزبانی حقیرانه خود نگران دیدگاه گردشگران به ایرانی‌ها و از کرده خود به شدت شرمسار بود. اما نمی‌دانست که دست سرنوشت چه خوابی برایش دیده و همان شب، سنگ بنای دهکده گردشگری عباس برزگر در خانه کوچک 80 متری‌اش کلید خورده ‌است.
چند ماه بعد از این اتفاق یک ون با 5 آلمانی و یک مترجم به خانه عباس آقا می‌آیند و درخواست کته گوجه و یک شب اقامت در منزل آن‌ها را می‌کنند، عباس متعجب از این خواسته‌ی غیرمنتظره دست رد به سینه آن‌ها می‌زند و گردشگران علت حضور خود در آن‌جا را تجربه خوشمزه‌ترین غذایی که از برلین تا چین خورده‌اند، بیان می‌کنند. قلب مهربان و روحیه مهمان‌نواز عباس آقا اجازه رد حبیب خدا از خانه‌اش را نمی‌دهد و راز موفقیت و برگ برنده حیرت‌آور او نیز همین روی گشاده و مهمان‌نوازی‌اش می‌شود. زیرا بعد از خداحافظی، مهمانان به رسم تشکر به او 200 هزار تومان هدیه می‌دهند که همان لحظه ایده دهکده گردشگری عباس برزگر در ذهن او جرقه می‌خورد.

experience of rural life in Abbas Barzegar tourist village

بعد از این اتفاق، عباس به تعداد زیادی از آژانس‌های هواپیمایی و مسافرتی شیراز و اصفهان می‌سپارد تا مهمان‎های خود را به خانه عباس بفرستند و مسیر اصلی زندگی خود را شروع می‌کند. اما اتفاق اصلی که این خانه را تبدیل به اقامتگاهی مشهور در جهان می‌کند، مهر و نیت پاکی است که دختر عباس آقا، زهرا از پدرش آموخته ‌است؛ زهرا برای یکی از گردشگران استرالیایی که حین بازدید از اقامتگاه دل و دماغی نداشته جشن تولد می‌گیرد و با کیکی کوچک این توریست استرالیایی را به وجد می‌آورد.
چند ماه بعد آقا عباس از طریق مجری تلویزیون - آقای یزدان‌پناه - متوجه می‌شود که پدر کسی که برایش تولد گرفته‌اند یک شبکه تلویزیونی در استرالیا دارد و مستندی درباره آن‌ها در این شبکه پخش شده ‌است. بعد از پخش این مستند و وقوع چنین اتفاق معجزه‌آسایی، پیشرفت‌های چشمگیری در سند افتخارات این منطقه ثبت می‌شود روز به روز دهکده گردشگری عباس برزگر بزرگ‌تر، شناخته‌تر و پر رونق‌تر می‌شود.
عباس برزگر تمام درآمد و دریافتی‌های حاصل از این کار را صرف ارتقاء و پیشرفت مجموعه خود می‌کند. حالا آن زمین 80 متری به دهکده گردشگری عباس برزگر با وسعت 120 هزار متری تبدیل شده است و به عنوان نگین گردشگری روستایی ایران می‌درخشد.

جذابیت‌های دهکده گردشگری عباس برزگر

Tour in Abbas Barzegar tourist village

آقا عباس به دلیل رونقی که به عرصه گردشگری روستایی ایران در بخش خصوصی بخشید از طرف دولت و رئیس‌جمهور شایسته تقدیر و تشکر شد و پاداشی را دریافت کرد. اما به جای پذیرش آن، درخواست سفری به آلمان جهت بهبود منطقه گردشگری خود را داشت.
او در این سفر دریافت که جاذبه‌های گردشگری روستایی ایران بسیار غنی‌تر از هر جایی از جهان است. حالا می‌دانست که بهترین‌های خدا را در دست داشته و قدردان این نعمت‌ها نبوده ‌است. همچنین دریافت که گردشگران بیشتر به دنبال سادگی و زیبایی زندگی عشایری و روستای هستند و به همین دلیل در دهکده گردشگری خود، زندگی ساده روستایی را با جزییات کامل، در بهترین کیفیت و در منطقه‌ای وسیع برای بازدیدکنندگان به نمایش گذاشت.
در دهکده گردشگری عباس برزگر، به محض ورود با خوشامدگویی کودکان با لباس‌های محلی و رویی گشاده و عطر اسپند مواجه می‌شوید. بعد وارد محوطه‌ای بزرگ با بافت قدیمی و گرم روستایی می‌شوید، در این منطقه غرفه‌های بسیاری برای بازدید گردشگران و علاقه‌مندان وجود دارد که شامل گلیم‌بافی، پخت نان، تهیه لبنیات و آش محلی می‌شود و مشاهده آن‌ها برای گردشگران بسیار هیجان‌انگیز و تأثیرگذار خواهد بود. همچنین اتاق‌های رزرو شده شما چیدمانی از خانه‌های روستایی دارد، یعنی بسیار ساده، خودمانی و دلنشین است.
در دهکده گردشگری عباس برزگر شما تمامی وعده‌های غذایی‌تان را مهمان دست‌پخت خانم‌های روستایی خوش دست‌وپنجه هستید و غذایی خانگی با محصولات کاملا ارگانیک را نوش‌جان خواهید کرد.
در روز دوم اقامت خود می‌توانید سری به جذابیت‌های روستای بزم بزنید و چادرهای عشایری را ببیند و با زندگی ساده و بی‌آلایش عشایری آشنا شوید، همچنین مراحل تهیه لبنیات را به صورت زنده ببینید، بهترین دوغ و آش محلی زندگی خود را میل کنید و سبک خاصی از زندگی را در نهایت سادگی از نزدیک با تمام جزیات رصد کنید.
در این روستا چشمه‌های زیبایی در طبیعتی بکر وجود دارند که بازدید از آنها در کنار چشم‌انداز روستایی هم خالی از لطف نخواهد بود. البته امروزه گرفتن یک شب اقامت در دهکده گردشگری عباس برزگر بسیار سخت است چون این اقامتگاه معمولا تا ماه‌ها بعد رزرو شده ‌است و گردشگران زیادی برای ورود به این دهکده سر و دست می‌شکنند.
دهکده گردشگری عباس برزگر جایگاه خود را نه تنها در بین ایرانی‌ها بلکه گردشگران بین‌المللی پیدا کرده ‌است. آوازه این دهکده به حدی معروف شده که در کتاب راهنمای یونسکو نیز جای خود را باز کرده و به عنوان قلب صنعت گردشگری روستایی ایران از آن یاد می‌شود.
دهکده گردشگری عباس برزگر در جاده اصفهان به شیراز، شهرستان بوانات، شهر سوریان، روستای هدف گردشگری بزم واقع شده است.

سخن آخر

با مرور سرگذشت عباس برزگر می‌بیینم که برای برداشتن قدم‌های بزرگ در جهت پیشرفت، داشتن پول و سرمایه رکن اصلی ارتقا نیست بلکه داشتن پشتکار، قلبی مهربان و باور و ایمان به خود با چاشنی خلاقیت و ابتکار در تمام زمینه‌ها شما را به اهداف‌تان خواهد رساند و از اندک زمینی حقیرانه به دهکده گردشگری عباس برزگر با شهرت و آوازه‌ای جهانی و درآمدی میلیاردی خواهید رسید.
مجله یوتراوز با احترام برای چنین کارآفرینانی تلاش‌گر که ایران را به نیکی به جهانیان معرفی می‌کنند این مطلب را فراهم کرد و از شما برای بازدید از این اقامتگاه آرامش‌بخش دعوت می‌کند و امیدواریم شما نیز از چنین غیور مردانی حمایت کنید و روزی گرم و دلنشین را در این دهکده در خاطرات خود به یادگار بگذارید.

نوشته های مشابه
 • اقامتگاه بومگردی ارگ ‌رادکان چناران

  اقامتگاه بومگردی ارگ‌ رادکان در روستای رادکان واقع ‌شده است که تا شهرستان چناران 13 کیلومتر فاصله دارد. ارگ ‌رادکان یک اقامتگاه زیبای تاریخی است که می‌توانید در آنجا به‌دوراز شلوغی شهر، آرامش واقعی را به سبک زندگی بومی تجربه کنید.

 • اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن

  اقامتگاه بومگردی کنگ ‌کهن یکی دیگر از اقامتگاه‌های زیبای سنتی خراسان رضوی است. اقامتگاه کنگ‌ کهن در روستای کنگ شهرستان بینالود، شهر طرقبه در استان خراسان رضوی قرار دارد. با اقامت در کنگ ‌کهن می‌توانید زندگی سنتی را در روستای پلکانی کنگ که به ماسوله خراسان مشهور است تجربه کنید.

 • اقامتگاه بومگردی قوامیه ‌ریاب

  اقامتگاه بومگردی قوامیه‌ ریاب یا خانه علی پور فعالیت خود را بعد از بازسازی‌های لازم از فروردین‌ماه سال 1395 به‌صورت رسمی آغاز کرد و در لیست اقامتگاه‌های بومگردی خراسان رضوی قرار گرفت. این خانه بوم که در شهرستان گناباد قرار دارد، به‌نام «خانه علی‌پور» ثبت ملی شده است.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز