ورود
loz tabriz
با خوشمزه‌جات تبریز آشنا شوید

لیستی از سوغات خوراکی تبریز

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

به گوشه‌ی شمال غربی ایران که سفر می‌کنید، یکی از بهترین کلان‌شهرهای ایران را می‌بینید که برای سوغاتی‌های خوارکی‌اش شهرت دارد. تبریز یکی از زیباترین شهرهای ایران است که به فرهنگ بالا نیز معروف است و تمیزترین کلان‌شهر ایران به شمار می‌رود. به همه این تعاریف و قابلیت‌ها، خوشمزه‌جات این شهر را هم اضافه کنید.

سوغات خوراکی تبریز همان چیزی است که در این شهر مقاومت شما را در برابر خرید به‌راحتی از بین می‌برد. امکان ندارد بوی آن‌ها به مشامتان برسد و یا تکه‌ی کوچکی را بخورید اما تصمیم نگیرید که مقداری برای خود و دیگران به سوغات ببرید. این هنر آشپزی مردمان تبریز است. چنان مزه‌ها را باهم مخلوط می‌کنند که خوشمزگی‌شان هوش از سرتان می‌برد. یوتراوز شما را با سوغات خوراکی تبریز آشنا می‌کند.

خوارکی‌های خوشمزه‌ای که می‌توانید از تبریز به سوغات ببرید:

آجیل و خشکبار تبریز

تبریز در آجیل و خشکبار زبانزد ایران و دنیاست. مغزهای بسیار خوشمزه و میوه‌های خشک مانندآلو، هلو، زردآلو و ... در این شهر تهیه می‌شوند و می‌توانید مقدار زیادی از این سوغات خوشمزه را تهیه کنید و برای مدت‌ها آن‌ را مصرف کنید و از این همه خوشمزگی لذت ببرید. علاوه بر آجیل و خشکبار به صورت معمول، نوع دیگری از میوه‌ی خشک هم تهیه می‌شود که وقتی میوه در حال خشک شدن است در میان آن پودر شکر و هل و بادام می‌ریزند و به این ترتیب میوه‌ی خشک طعمی بسیار خوشمزه پیدا می‌کند.

اریس تبریز

eris tabriz

از مخلوط کردن شیر و شکر و وانیل و کاکائو و پسته شیرینی خوشمزه‌ای به نام اریس آماده می‌شود. اریس از سوغاتی‌های خیلی قدیمی تبریز است و آن‌قدر خوشمزه است که اگر یک بار آن را میل کنید، دیگر نمی‌توانید طعم دلپذیرش را فراموش کنید. اریس انواع مختلفی دارد مثل اریس تسبیحی، اریس کاکائویی و اریس شیری کشی. تبریزی‌ها معمولاً اریس را با چای می‌خورند.

باقلوای تبریز

tabriz baklava

از ترکیب شکر و تخم‌مرغ و آرد با وانیل و مغزهای خوشمزه باقلوا تهیه می‌شود که به شکل لوزی یا لوله‌ای و یا مربعی است. باقلوا یکی از خوشمزه‌ترین و البته اصلی‌ترین سوغاتی‌های خوراکی تبریز است. آن‌قدر این شیرینی خوشمزه است که از خوردن آن سیر نمی‌شوید. باقلوا در شهرهای مختلف ایران و کشورهایی مثل ترکیه و حوزه‌ی مدیترانه تولید می‌شود اما طعم باقلوای هر منطقه با منطقه‌ی دیگر فرق می‌کند. به جرات می‌توان گفت که باقلوای تبریز یکی از بهترین‌هاست.

چوروتمه یا اریس خشک تبریز

چوروتمه یکی از قدیمی‌ترین سوغاتی‌های خوشمزه‌ی تبریز است. البته اکنون به راحتی نمی‌توانید آن را پیدا کنید مگر این‌که به بازار قدیم بروید و خوب جستجو و پرس‌وجو کنید تا شاید بتوانید یک کارگاه چوروتمه پیدا کنید.

حلوای برزک تبریز

حلوایی خوشمزه را می‌پزند و در آن از دانه‌ی روغنی برزک استفاده می‌کنند. این دانه‌ی روغنی بسیار خوشمزه و خوش‌بو و مقوی است و البته رنگ سبز تیره‌ای دارد که حلوا را تیره می‌کند. حلوای بزرک مخصوص تبریز است و ارزش غذایی آن آن‌قدر بالاست که حتی در عطاری‌ها هم برای استخوان‌درد به فروش می‌رسد.

راحت‌الحلقوم یا باسلق تبریز

از مخلوط کردن آرد و شکر و گلاب و جوهر لیمو شیرینی خاصی به نام راحت‌الحلقوم تولید می‌شود. راحت‌الحلقوم مخصوص تبریز است و بسیار شیرین و خوشمزه است. تبریزی‌ها برای جشن‌ها به خصوص شب یلدا راحت‌الحلقوم تهیه می‌کنند.

رشته‌ ختایی تبریز

رشته‌های مخصوص را با ترکیبات مختلف و همچنین گلاب و کره و پودر قندی و گردو و پسته درست می‌کنند. سپس با استفاده از این رشته‌ها شیرینی‌ای مخصوص به نام رشته ختایی تولید می‌کنند. رشته ختایی به شدت خوشمزه است و چون ارزش غذایی‌اش بالاست در ماه رمضان بیشتر تولید و استفاده می‌شود. به رشته ختایی در ترکیه تل کادایف می‌گویند.

شکلات تسبیحی تبریز

شکر و گلوکز و شیر و چند ماده‌ی دیگر را با هم ترکیب می‌کنند و شکلات خوشمزه‌ای به نام شکلات تسبیحی می‌سازند. این شکلات دو رنگ است و مانند دانه‌های تسبیح کنار هم قرار گرفته است.

شیرینی پیچ انگشتی تبریز

زرده تخم‌مرغ را با وانیل و شکر و گردو و پودر پسته مخلوط می‌کنند و شیرینی خوشمزه‌ای به نام شیرینی پنج‌انگشتی یا پفک گردویی می‌پزند. این شیرینی سوغات خیلی خاص و خوشمزه‌ی تبریز است که می‌توانید برای خو و آشنایان تهیه کنید و به عنوان سوغات خوارکی تبریز آن را تقدیم عزیزانتان کنید.

شیرینی کنجدی تبریز

مقدار زیادی کنجد با زرده تخم‌مرغ و شکر مخلوط می‌شود و شیرینی خوشمزه‌ی کنجدی از آن تهیه می‌شود. شیرینی کنجدی شیرینی معمول مهمانی‌ها و جشن‌های تبریزی‌هاست و بیشتر مردم تبریز به آن بسیار علاقه دارند. این شیرینی یکی از سوغاتی‌های خوراکی خوشمزه‌ی تبریز است.

شیرینی لطیفه تبریز

با ترکیب آرد و تخم‌مرغ و وانیل و بکینگ پودر شیرینی خوشمزه‌ای به صورت نان دایره‌ای شکل کوچک درست می‌شود. خامه با پودر قند ترکیب‌شده و دوتا نان را روی‌هم قرار داده و بین آن‌ها خامه می‌ریزند. به این شکل شیرینی لطیفه آماده می‌شود. این شیرینی در تمام ایران تولید می‌شود اما تبریزی‌ها آن را طوری می‌پزند که عطر و طعمی خاص و بسیار دل‌نشین دارد.

عسل سهند

در دامنه‌ی کوه‌های سهند همیشه گلزارهایی زیباست و این گلزارهای محل پرورش زنبورهای عسلی است که بهترین عسل‌های دنیا را تولید می‌کنند. برای تهیه‌ی عسل سهند باید به شهر مراغه بروید تا بتوانید مستقیماً از زنبورداران این منطقه عسل اصل را تهیه کنید.

قرابیه تبریز

آرد و شکر و تخم‌مرغ را به همراه وانیل و مغذی‌جات مختلف باهم مخلوط می‌کنند و یک شیرینی کلوچه مانند خوشمزه به نام قرابیه را می‌پزند. قرابیه از سوغاتی‌های اصلی تبریز است و طعم‌های مختلف گردویی، پسته‌ای، نارگیلی، شکلاتی و ... دارد. به خاطر موادی که در تهیه‌ی قرابیه استفاده می‌شود این شیرینی کمی گران است. به همین خاطر جایگاه خاص و ویژه‌ای در مراسم ویژه‌ی تبریزی‌ها دارد.

لبنیات و پنیر لیقوان تبریز

پنیر لیقوان تبریز در تمامی ایران معروف است و کمتر کسی است که آن را نشناسد. وقتی در تبریز هستید حتماً پنیر لیقوان را تهیه کنید و از آن بچشید. زیرا با شیر تازه‌ی گوسفندانی تهیه‌شده است که در بهترین چراگاه‌های غرب ایران تغذیه شده‌اند. در کنار پنیر لیقوان لبنیات دیگری هم تولید می‌شود که همگی آن‌ها بسیار تازه و خوشمزه هستند.

لوز تبریز

کرم کارتا را با زعفران و پودر بادام و پسته و قند و آب مخلوط می‌کنند و شیرینی لوز را با استفاده از این ترکیب می‌سازند. لوز در یزد هم تولید می‌شود اما می‌گویند طعم و عطر لوز تبریزی بهتر از لوز یزدی است. لوز را بیشتر در نوروز می‌پزند.

مربای گل محمدی تبریز

tabriz damask rose jam

مگر می‌شود شهری بهترین میوه‌ها را داشته باشد اما خوشمزه‌ترین مرباها را نداشته باشد؟ مرباهای تبریز بسیار خوشمزه‌اند اما مربای گل محمدی آن طعم دیگری دارد. درست است که کاشان شهر گل‌های محمدی است اما تبریزی‌ها بهترین مرباهای گل محمدی را می‌پزند.

نان‌روغنی تبریزی یا ایشلی کوکه

از ترکیب آرد و آب و تخم‌مرغ با ماست و زنجبیل نان خوشمزه‌ای به نام روغنی می‌پزند. نان‌روغنی می‌تواند یکی از سوغاتی‌های خوشمزه‌ای باشد که با خود ببرید هرچند خوردن نان‌روغنی تازه و داغ یک تجربه‌ی فراموش‌نشدنی و فوق‌العاده است که نباید آن را از دست بدهید.

نان زنجبیلی تبریز

با ترکیب آرد، تخم‌مرغ، روغن و ماست یک نان خوشمزه پخته می‌شود و البته داخل مایع آن پودر زنجبیل و شکر هم هست تا این نان را به نانی شیرین و خوشمزه تبدیل کند. نان زنجبیلی در تبریز بیشتر مخصوص ماه رمضان است.

نوقا یا لوکاست

nogha tabriz

سفیده‌ی تخم‌مرغ را با وانیل و گردو و شکر مخلوط می‌کنند و یک شیرینی به نام نوقا تهیه می‌کنند که کاملاً شبیه به گز اصفهان است اما طعم خاص خود را دارد. بنابراین اگر از علاقه‌مندان به گز باشی این شیرینی را حتماً امتحان کنید. نوقا از شیرینی‌هایی است که جایگاه خاصی در میان مردم تبریز دارد و در بیشتر مراسم شادی‌شان حتماً نوقا را تهیه می‌کنند و از خوشمزه‌ترین سوغاتی‌های خوراکی تبریز است.

نوشته های مشابه
 • کریسمس در آلمان؛ از سنت تاج گل تا روز بابانوئل!

  مردم آلمان یکی از متفاوت‌ترین مراسمات کریسمس را دارند. آن‌ها در روز میلاد حضرت مسیح، تاجی از شمع و گل درست می‌کنند، سردوهای مخصوص می‌خوانند و منتظر سنت نیکولاس می‌نشینند. در این مطلب درباره نحوه برگزاری جشن کریسمس در آلمان صحبت می‌کنیم.

 • کریسمس در انگلستان چگونه است؟

  کریسمس یکی از تعطیلات محبوب در کشور انگلستان است. در این روز همه افراد جامعه، از مرد و زن تا پیر و جوان همه در تکاپو برگزاری مراسم این جشن هستند و تمام شهرهای این کشور حال‌وهوای متفاوتی به خود می‌گیرد.

 • کریسمس در استانبول؛ شهر همیشه بیدار!

  روزهای کریسمس در استانبول و شب سال نو میلادی، بهترین زمان سفر به این مقصد محبوب ایرانی‌هاست، چراکه در این زمان همه‌چیز از جشنواره‌های خیابانی تا تخفیف‌های باورنکردنی، استانبول را بیش از هر زمانی برای ایرانی‌ها جذاب می‌کند. اگر شما هم قصد سفر به استانبول در کریسمس را دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز