ورود
delicious souvenirs of yazd

سوغات و صنایع دستی یزد

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

در مرکز ایران و در میان کویر که می‌روید به شهری می‌رسید که قدمتی دیرینه دارد، بادگیرهای زیبا و قنات‌های پر آبش نشان از معماری خاص این شهر دارند که چه هوشمندانه سازگاری انسان با اقلیم را نشان می‌دهند. زندگی را در کویر زیبا کرده است. این جا یزد است و شما در زیباترین شهر کویری ایران هستید. سوغات و صنایع دستی یزد در انتظار شما هستند.

سوغات و صنایع دستی یزد آن‌قدر زیاد هستند و متنوع که باید از میان آن‌ها انتخاب کنید که کدام را ببرید و الحق که چه انتخاب سختی در پیش دارید. این‌همه تنوع برای شهری که اولین شهر خشتی جهان است و دومین شهر تاریخی جهان اصلاً عجیب نیست. شهر بادگیرها، عروس کویر، شهر دوچرخه‌ها، دارالعلم ... هرکدام از این اسم‌ها که به گوشتان خورد، بدانید صحبت از شهر زیبای یزد است. در میان کوچه‌های قدیمی یزد که راه می‌روید می‌توانید اصالت را در این شهر نفس بکشید. یزد فرهنگی غنی دارد و همه‌ی این‌ها را می‌توانید در وجب به وجب آن لمس کنید. از دل همین فرهنگ و سنت است که هنرهای زیبا سربرآورده و سوغاتی‌های بی‌نظیر به وجود آمده‌اند. این هنر حتی در مخلوط کردن طعم‌ها هم به‌وضوح دیده می‌شود و خوراکی‌های بسیار خوشمزه‌ای را به فهرست سوغاتی‌های یزد اضافه می‌کند. این خوراکی‌ها بیشتر شامل انواع شیرینی‌ها هستند. بنابراین برای کسانی که عاشق شیرینی و طعم‌های شیرین‌اند یزد بهشتی است فراموش‌نشدنی. یوتراوز شما را با سوغاتی‌ها و صنایع دستی یزد آشنا می‌کند.

آنچه از سوغات و صنایع دستی یزد می‌خوانید:


سوغاتی های خوراکی یزد

یزدی‌ها هر چه از هنر و ذوق و سلیقه دارند را به صورت مجموعه‌ای از خوراکی‌های خوشمزه ارائه می‌دهند. امکان ندارد که به شهر بادگیرها سفر کنید و از سوغاتی های خوراکی این شهر برای خود و عزیزانتان نخرید.


قطاب یزدی

یکی از معروف‌ترین سوغاتی‌های یزد قطاب یزدی است. در قطاب آرد و ماست و زرده‌ی تخم‌مرغ زده می‌شود و هل و مغز بادام. نتیجه‌ی نهایی شیرینی بسیار خوشمزه‌ی دولایه ای است که رویش مانند نانی خوشمزه سرخ شده است و داخلش ترکیب بسیار خوشمزه‌ای از پودر قند و بادام و هل است. قطاب را باید با چای بخورید آن‌قدر که شیرین است. در نوعی که به قطاب عسلی معروف است شیره‌ی این شیرینی بسیار بیشتر می‌شود.


باقلوای یزد

yazd baklava

باقلوا یکی از سوغاتی‌های بسیار خوشمزه‌ی یزد است. البته که باقلوا در جاهای دیگری هم تولید می‌شود اما یزد از مراکز اصلی تولید باقلوا است آن هم از نوع بسیار خوشمزه‌اش. وقتی برای خرید باقلوا می‌روید می‌توانید آن را در شکل‌های مختلف ببینید: لوزی، لوله‌ای، مربعی، بادامی، نارگیلی، پسته‌ای و ... . یزدی‌های خوش‌ذوق با ترکیب آرد و هل و زرده‌ی تخم‌مرغ و شیر و روغن و ... این شیرینی بی‌نظیر را تولید می‌کنند که بدون شک هر شیرینی دوستی نمی‌تواند در برابر آن مقاومت کند و قطعاً در میان سوغاتی‌هایت جای خواهد داشت.


حلوا و ارده‌ی اردکان

حتماً بر سر سفره‌ی صبحانه می‌توانید بفهمید که حضور یک ارده یا حلوا ارده‌ی خوشمزه چه قدر می‌تواند لذت‌بخش باشد. اصل این حلوا و ارده را می‌توانید در شهر اردکان پیدا کنید؛ جایی‌که از کنجدهای بسیار خوب این حلوا تهیه می‌شود. به همین خاطر حلواها و ارده‌های اردکان جزو ارگانیک‌ترین ارده‌های ایران هستند و نظیر آن را در کمتر جایی می‌توانید ببینید. کنجدی که در تهیه‌ی ارده‌ی اردکان به کار می‌رود کنجد بدون پوست و آسیاب نشده است و در تهیه‌ی آن از مواد طبیعی استفاده می‌شود.


لوز یزدی

شیرینی لوز در بیشتر شهرهای ایران تهیه می‌شود اما لوز یزد یک شیرینی بسیار خاص و منحصر به فرد است. اگر در ماده‌ی اصلی لوز از طعم خاصی استفاده کنند لوز به آن نام خوانده می‌شود. مثلاً لوزی که با پودر نارگیل تهیه می‌شود لوز نارگیلی است و لوزی که با پودر بادام و بیدمشک تهیه می‌شود لوز بادام است. لوز پسته‌ای و انواع دیگری از لوز هم وجود دارند که بسیار خوشمزه‌اند و هرکدام طعم خاص خود را دارند.


شیرینی حاج بادومی یا حاجی‌بادام یزد

haji badam yazd

یک شیرینی بسیار کوچک در یزد تهیه می‌شود که به شیرینی حاجی‌بادام معروف است. این شیرینی مخصوص یزد است و اگر در شهرهای دیگر ایران آن را ببینید، بدانید که از یزد به آن‌جا رفته است. آرد و روغن و هل و پسته و پودر قند در ترکیبات این شیرینی وجود دارد و در بسته‌بندی‌های زیبا برای سوغات آماده است.


کیک یزدی

اصلاً نامش رویش است: کیک یزدی. شاید اگر در شهرهای دیگر هم باشید، بتوانید این کیک را تهیه کنید که به همین نام معروف است. اما اصل کیک یزدی را باید از یزد تهیه کنید که مخلوطی از آرد و شکر و تخم‌مرغ و شیر و هل و کشمش و خلال پسته و ... است. این شیرینی کوچک، بسیار خوشمزه است و البته که پخت آن هم بسیار آسان است. اما در یزد طوری آن را طبخ می‌کنند که مزه‌اش با همه جای ایران فرق می‌کند.


پشمک یزدی

 yazd spun sugar

یکی دیگر از شیرینی‌های اصیل یزد پشمک است. می‌توانید آن را تهیه کنید و تا مدت‌ها از خوردن این شیرینی عجیب و فانتزی لذت ببرید. این شیرینی از ترکیب آرد و شکر و سرکه و روغن و آب تهیه می‌شود و می‌تواند یکی از سوغاتی‌های بامزه و خوشمزه‌ی یزد باشد.


نقل یزدی

درست است که نقل در تمام ایران تولید می‌شود اما نقل یزد با بقیه‌ی نقل‌ها بسیار فرق دارد. با آب و بیدمشک و شکر و وانیل و انواع مغزها نقل یزدی را تهیه می‌کنند. اما نوع گردویی آن بسیار معروف است و در ترکیبش از عرقی‌جات و طعم‌هایی مثل بیدمشک، زعفران، گلاب و ... هم استفاده می‌کنند. به همین خاطر نقل یزدی بسیار خوشمزه است و می‌تواند سوغاتی بسیار خوبی باشد.


نان برنجی یزدی

در میان سوغاتی‌های یزد می‌توانید شیرینی نان برنجی را ببینید. درست است که نان برنجی سوغات شهرهای دیگری مثل کرمانشاه هم هست اما یزدی‌ها هم با دستور پخت خاص خودشان نان برنجی بسیار خوشمزه‌ای را می‌پزند که طعم منحصر به فرد خود را دارد. در نان برنجی یزدی آرد برنج و شکر و تخم‌مرغ و هل و گلاب و روغن و ... وجود دارد.


نان پنجره‌ای یزدی

Yazd nane Panjerei bread

نان پنجره‌ای یکی از سوغاتی‌های خوشمزه‌ی یزد است. به آن نان منقا، شیرینی برنجی، یا خاتون پنجره هم می‌گویند. این شیرینی بسیار ترد و خوشمزه است و به روش خاصی تهیه می‌شود. آرد برنج و آرد سفید و زعفران و تخم‌مرغ و پودر قند و ... را با هم ترکیب کرده و خمیر حاصله را در روغن سرخ می‌کنند تا این شیرینی خوشمزه پخته و آماده شود و نهایت با خاک قند تزیین می‌کنند.


سوهان‌ آردی و سوهان خانی یزد

در یزد دو نوع سوهان وجود دارد که می‌توانید برای سوغاتی ببرید؛ سوهان آردی و سوهان خانی. هر دو سوهان از ترکیب آرد و روغن حیوانی و جوهر لیمو و شکر و هل و ... تهیه می‌شوند. اما در تهیه‌ی نهایی آن‌ها سوهان خانی به شکلی متفاوت از سوهان آردی می‌شود و طعم‌های آن‌ها با هم فرق دارد.


صنایع دستی یزد

از صنایع دستی شهر بادگیرها هرچه بگوییم کم گفته‌ایم. مگر می‌شود شهری در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده باشد اما صنایع دستی ارزشمندی برای ارائه به گردشگران نداشته باشد. در ادامه یوتراوز شما را با برخی صنایع دستی ارزشمند یزد آشنا می‌کند.


ترمه‌ی یزد

cashmere of yazd

هنر ترمه هنری است که در میان زرتشتیان رواج داشته است و از آن برای لباس‌هایی که در جشن‌ها می‌پوشیدند استفاده می‌کردند. ترمه پارچه‌ای بسیار زیبا با نقش و نگارهایی چشم‌نواز است. این نقش و نگارها بته و جقه هستند یا طرح‌های شاه‌عباسی یا شاخ گوزنی و ... در تهیه‌ی ترمه از نخ‌های ابرشم و کرک الوان استفاده می‌کنند که نمایی فوق‌العاده زیبا به بافت پارچه می‌دهد و از این پارچه‌ی بی‌نهایت چشم‌نواز انواع شال را تهیه می‌کنند. در واقع ترمه پارچه‌ای نفیس به شمار می‌رود و سوغاتی بسیار زیبایی از یزد است.


سفال میبد

سفال و سرامیک یزد بسیار معروف است. اما در شهر میبد سفالی تولید می‌شود که منحصر به فرد است. این سفال دارای نقش و نگارهایی بسیار زیبا و خاص است و در شکل‌ها و انواع ظروف و اندازه‌ها قابل تهیه است. سفال میبد می‌تواند یک سوغاتی بسیار زیبا برای عزیزانت باشد.


چادر شب یزدی

شاید چیزی که در بازارهای یزد توجه شما را به خود جلب کند وجود پارچه‌های چادرشب است. چادرشب بافی یکی از صنایع‌دستی و هنرهای یزد است. در قدیم یزدی‌ها از چادرشب استفاده‌های زیادی می‌کردند؛ برای حمل علوفه، برای پیچیدن رختخواب و ... به همین خاطر در دو نوع ضخیم و نازک تهیه می‌شد. امروز می‌توانید این چادرشب‌های خاص و زیبا را برای سوغاتی تهیه کنید.


دارایی‌بافی یزد

yazd weaving assets

دارایی بافی به نوع خاصی از هنر نساجی اطلاق می‌شود که در آن از ابریشم و رنگ‌های طبیعی، پارچه‌های بسیار زیبایی بافته می‌شود. می‌گویند این هنر به 800 سال قبل برمی‌گردد و سینه به سینه در میان مردمان یزد منتقل شده است تا به امروز رسیده است و جزو یکی از زیباترین صنایع‌دستی و سوغاتی‌های یزد قرار گرفته است. به دلیل استفاده از ابریشم این پارچه‌ها قیمت به نسبت بالایی دارند اما برای روتختی و رومیزی بسیار بی‌نظیرند.


شعربافی و شمد یزد

از هنرهای سنتی یزد می‌توان شعربافی و شمد را نام برد که هرکدام در سبک خاص خود پارچه‌های زیبایی را تولید می‌کنند. در تهیه پارچه‌ها معمولاً از ابریشم استفاده می‌شود و زمانی در بیشتر خانه‌ها دستگاه‌های چوبی شعربافی بوده تا زنان بتوانند این هنر را در خانه اجرا کنند. شمد هم به شکل پارچه‌های ساده و چهارخانه تهیه می‌شده و بیشتر رواندازهایی بوده برای تابستان.


زیلوی یزدی

در فصل تابستان که هوای کویر بسیار گرم می‌شد یزدی‌ها زیراندازی به نام زیلو را استفاده می‌کردند. زیلو از نخ پنبه بافته می‌شود و همین باعث می‌شود تا خنک باشد. برای تهیه‌ی زیلو نخ‌های پنبه‌ای را با رناس و پوست گردو و ... رنگ می‌کردند و زیلو را از این نخ‌ها می‌بافتند. امروز می‌توانید در بازارهای یزد و به خصوص میبد زیلوهای زیبایی را ببینید و اگر دوست داشته باشید تعدادی از آن‌ها را به عنوان سوغات یزد برای خود یا عزیزانتان بخرید.

نوشته های مشابه
 • کریسمس در آلمان؛ از سنت تاج گل تا روز بابانوئل!

  مردم آلمان یکی از متفاوت‌ترین مراسمات کریسمس را دارند. آن‌ها در روز میلاد حضرت مسیح، تاجی از شمع و گل درست می‌کنند، سردوهای مخصوص می‌خوانند و منتظر سنت نیکولاس می‌نشینند. در این مطلب درباره نحوه برگزاری جشن کریسمس در آلمان صحبت می‌کنیم.

 • کریسمس در انگلستان چگونه است؟

  کریسمس یکی از تعطیلات محبوب در کشور انگلستان است. در این روز همه افراد جامعه، از مرد و زن تا پیر و جوان همه در تکاپو برگزاری مراسم این جشن هستند و تمام شهرهای این کشور حال‌وهوای متفاوتی به خود می‌گیرد.

 • کریسمس در استانبول؛ شهر همیشه بیدار!

  روزهای کریسمس در استانبول و شب سال نو میلادی، بهترین زمان سفر به این مقصد محبوب ایرانی‌هاست، چراکه در این زمان همه‌چیز از جشنواره‌های خیابانی تا تخفیف‌های باورنکردنی، استانبول را بیش از هر زمانی برای ایرانی‌ها جذاب می‌کند. اگر شما هم قصد سفر به استانبول در کریسمس را دارید، تا انتهای این مطلب همراه ما بمانید.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز