ورود
Mazandaran local culture

فرهنگ بومی مازندران

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...

مازندران یا به گویش محلی«مازِرون، مازِندِرون» استانی در شمال ایران است که از یک‌سو به دریای خزر و از سوی دیگر با استان‌های گلستان، سمنان، گیلان و... در ارتباط است. این استان یکی از بزرگترین استان‌های شمالی ایران به شمار می‌رود. مرکز استان مازندران شهر زیبای ساری است. شهری سرسبز، با جاذبه‌های بی‌حد و حصر و فرهنگ بومی غنی که توانسته یکی از بهترین مقاصد گردشگری ایران باشد.

مازندران یکی از استان‌های بی‌نظیر کشورمان است که غنای فرهنگی بالایی دارد. فرهنگی ناب و بی‌مانند که هر گردشگری را از هر نقطه در کشورمان به تماشا و تجربه‌ی آن دعوت می‌کند. از گویش بومی گرفته تا غذاهای محلی، از پوشش زنان و مردان گرفته تا آداب‌ورسوم، هر چیزی در این استان کهن دیدنی‌ست. اگر مقصد بعدی‌تان سفر به این استان سرسبز به بهانه بازدید جاهای دیدنی ساری در مرکز استان مازندران است، تا انتهای این مطلب با یومگ همراه شوید، چون قصد داریم فرهنگ بومی مازندران را به‌طور کامل برایتان شرح دهیم.  


اینستاگرام یوتراوز


آنچه درباره فرهنگ بومی مازندران در این مقاله می‌خوانید:


مراسم‌ها و آیین‌های بومی مازندران

در استان مازندران مراسم‌ها و آیین‌های بومی و کهن بسیاری وجود دارد. آیین‌ها و مراسم‌هایی که نسل‌به‌نسل بین مردم چرخیده‌اند. توجه مردم استان مازندران به این آیین‌ها توانسته آن‌ها را به‌طور تمام و کمال حفظ کند. چه خوب است که درباره این مراسم‌ها بیشتر بدانیم. پس به شناخت و توضیح آن‌ها می‌پردازیم:


نوروز خوانی در مازندران

Nowruz khani in Mazandaran

باد بهارون بیمو/ نوروز سلطون بیمو/ مژده دهید به دوستان/ گل به گلستون اومو/ بهار آمد بهار آمد/ شما را سال نو باشد مبارک.

این شعر همراه با نوای دل‌انگیزش، در 15 اسفندماه توسط نوروزخوانان اجرا می‌شود. نوروز خوان‌ها متشکل از یک گروه سه‌نفره هستند که یکی اشعار را با صدای گرم‌وگیرای خود می‌خواند، دیگری ساز می‌زند و نفر آخر کوله‌کش یا بارکش را اجرا می‌‌کند. این گروه به اهالی شهر عید را تبریک می‌گویند و صاحب‌خانه هم با پول، شیرینی، نخود و کشمش از آن‌ها پذیرایی می‌کند. این سروده‌ها و شعر‌ها معمولا ترانه‌های محلی در وصف امامان و یا مژده سال نو برای اهالی شهر هستند.

نوروزخوانی یکی از مهم‌ترین مراسم‌ها در فرهنگ بومی مازندران است.


چهارشنبه‌سوری

چهارشنبه‌سوری یکی از مراسم‌های قدیمی و باستانی در ایران است که در روز چهارشنبه آخر سال برگزار می‌شود. اما در استان مازندران این مراسم شکل دیگری دارد؛ اهالی مازندران این ‌روز را با درست‌کردن آش هفت‌ترشی، خواندن آواز و آرزوی شادی و خوشبختی برای یکدیگر می‌گذرانند. آب‌ نارنج، آب‌ لیمو، آب انار، سرکه، گوجه‌سبز و آب ازگیل هفت مواد ترش‌مزه‌ای هستند که در تهیه این آش از آن‌ها استفاده می‌شود. 

«چهارشنبه‌سوری کمی پارسال دسوری کمی، امسال دسوری کمی»، شعر زیبایی است که مردم در این‌ روز همه در کنار هم می‌خوانند.


جشن نوروز ماه

Nowruz mah celebration

مازندرانی‌ها رسم دارند که در اواسط مردادماه آن هنگام که اولین محصول برنج خود را جمع و درو می‌کنند، جشنی به نام نوروز ماه می‌گیرند. در این جشن از همان برنجی که درو کرده‌اند، غذایی درست‌ می‌کنند و در بیرون از روستای خود به جشن و خوش‌گذرانی می‌پردازند. مردم محلی معتقدند که جشن نوروز همانند روز سیزده‌بدر حتما باید بیرون از خانه باشند و این کار را نوعی سپاس‌گزاری می‌دانند.


روز سیزدهم آبان ماه

این روز، روز جان‌فشانی قهرمان ایرانی «آرش» برای حفظ تمامیت ارضی کشورمان ایران است و به روایتی شب میلاد حضرت علی (ع) نیز است. به همین دلیل 13 آبان‌ماه برای مازندرانی‌ها بسیار ارزشمند است، به‌طوری‌ که در این شب همه اعضای خانواده و فامیل گرد هم جمع آمده و با جان‌ودل به داستان‌ها و روایت‌های بزرگ‌ترها گوش می‌سپارند.

جوانان و نوجوانان همراه با ترکه‌ای بلند که کیسه یا پارچه‌ای به انتهای آن بسته‌‎اند، همراه با خواهران و برادران کوچک‌تر خود به درب خانه‌ها می‌روند. چوب را به در خانه‌ها می‌زنند و وانمود می‌کنند که لال هستند و با همان حرکات صاحب‌خانه را متوجه این قضیه می‌سازند که هدیه‌ای به آن‌ها بدهند. صاحب‌خانه هم به آن‌ها پول، شیرینی و... می‌دهد. فرد لال همراه با بچه‌ها یعنی گروه خود در کوچه‌ها این سروده‌ی زیبا را می‌خوانند:

لال بیمو/ لال بیمو/ پارسال و پیرار بیمو/ چل بزن دیگه بزن/ لال انه لالک انه/ پیسه گنده خوانه/ سالو ماه ارزون نوه/ لال مار رسوا نو/ لال انه لالک انه.


آیین سنتی 26 عید ماه

هرساله در تاریخ 28 تیرماه شمسی و 26 عید ماه طبری آیین ویژه‌ی سنتی در بیشتر روستاهای استان مازندران برگزار می‌شود. اهالی روستای امامزاده حسن شهر سوادکوه به این مراسم، جشن مردگان می‌گویند و این مراسم را با آداب خاصی انجام می‌دهند؛ اما چرا به این مراسم جشن مردگان می‌گویند؟

روایات گذشتگان که سینه‌به‌سینه منتقل شده است، چنین می‌گویند:

فریدون پادشاه پیشدادی به انتقام از پدرش جمشیدشاه، ضحاک پادشاه را از میان برمی‌دارد. این خبر به گوش مردم رسیده و مردم به خوشحالی و شادمانی می‌پردازند و این خبر را از طریق آتش‌زدن بوته‌ها به یکدیگر در مناطق دور یا نزدیک اطلاع می‌دهند. فردای آن روز هم از فرط شادی و خوشحالی دورهم ورزش باستانی و بومی خود را انجام ‌می‌دهند. امروزه مانند آن زمان‌ها مردم سوادکوه دورهم جمع می‌شوند، بر سر مزار مردگان خود رفته و برای مردگان خود خیراتی آماده می‌کنند. بر سر مزار اقوام خود شمع روشن کرده و سپس به تماشای کشتی سنتی لوچو می‌نشینند.


شب یلدا؛ یلدا به معنی تولد مهر، تولد میترا

مردم استان مازندران شب اول زمستان را گت چله نام‌گذاری کرده‌اند. در این شب بنا بر سنت کهن خود همه اعضای خانواده در کنار هم جمع می‌شوند. در این شب هندوانه، ماست، میوه و تنقلات می‌خورند و شبی به‌یادماندنی را در کنار هم سپری می‌کنند. مردم محلی بر این عقیده هستند که خوردن ماست یا هندوانه سبب می‌شود که از سرمای زمستان در امان بمانند. 

ویژگی دیگر و جالب این شب، رفتن دختران دم بخت به خانه اهالی‌ست. مردم این روستا معتقدند که دختران دم بخت در این شب صورت خود را پوشانده و به هفت خانه می‌روند و از آن‌ها طلب هدیه می‌کنند. اگر کسی صورت آن‌ها را نبیند و نشناسد حتما به آرزوی و نیت قلبی خود می‌رسند.


مراسم ورف چال (برف چال یعنی برف را در چاه ریختن)

Snow pit ceremony

یکی از مراسم‌های جالبی که مختص زنان مازندران است، مراسم برف‌چال در روستای اسک در جاده هراز است. این مراسم در پایان فصل زمستان، زمانی که برف‌ زمستان در حال آب‌شدن است، یعنی از اوایل اردیبهشت‌ماه تا پانزدهم اردیبهشت‌ماه در یکی از روز‌های جمعه برگزار می‌شود. معمولا زمان برپایی این جشن توسط بزرگان اعلام و به همه افراد روستا اطلاع داده می‌شود.

این مراسم در واقع برای جلوگیری از کم‌آبی در فصل تابستان است. آن هنگام که فصل تابستان آغاز و کم‌آبی به اوج خود می‌رسید، دامداران در آن هنگام از برفی که در چاهی به نام ورف چاه ذخیره کرده ‌بودند، استفاده می‌کردند. در مراسم ورف چال مردان پس از میل صبحانه همراه با چای و غذای ظهر خود به سمت چاهی که در گذشته در دامنه کوه دماوند قرار داشت با نام ورف چال می‌رفتند.

در آن زمان نوبت به زنان روستا می‌رسید؛ آنان تمام امور و کارهای روستا را انجام می‌دادند. همه زنان در مساجد و برخی از مکان‌های عمومی روستا تجمع کرده و شروع به برپایی جشن عروس و داماد و شاه و وزیربازی می‌کردند. این جشن و مراسم مختص زنان روستا بود. این چاه توسط سید حسن ولی، ایجاد شده که محل دفن او در روستای نیاک، مکانی برای زیارت روستاییان و عموم مردم بوده است.

پس از رسیدن به مکان دقیق این چاه، همه مردان در حد توان خود مقداری برف درون این چاه می‌ریختند تا چاه پر شود. بعد از پر شدن چاه از برف، در کنار هم چای و ناهاری صرف می‌کردند و نماز ظهر را به اقامه می‌ایستادند. در هنگام جشن، ورود هرگونه مرد به داخل روستا ممنوع است و اگر وارد روستا شوند زنان با چوب به استقبال آن‌ها رفته و آن‌ها را تنبیه می‌کنند. ولی پس از صرف ناهار همه مردان به روستا باز می‌گردند. این مراسم از دیرباز تا به‌حال در این روستا برگزار می‌شده است.


مراسم ماه محرم

یکی از مراسم‌های بسیار مهم در استان مازندران مراسم قبل و حین ماه محرم است. در استان مازندران تمامی شهرها قبل از فرارسیدن ماه محرم سیاه‌پوش می‌شوند. برپایی تکیه‌ها، دسته‌های سینه‌زنی و زنجیرزنی، اهدای نذورات در این ماه در شهرهای مازندران انجام می‌شود. مردم روستای نوا، شهرستان آمل سعی می‌کنند از روز اول تا روز هفتم محرم نذورات خود را پخش کنند. روز هفتم همه مردم به تماشای نخلی می‌نشینند که قرار است در روز هشتم در روستا بچرخانند.

مردم این روستا معتقدند که این نخل تابوت امام حسین (ع) است. در روز هشتم همه به دنبال نخل می‌روند و در همین حین روضه‌خوانی و سینه‌زنی انجام می‌شود. از روز هشتم تا دهم همراه با نخل‌گردانی شیر بین مردم پخش می‌شود و مردم به درب خانه‌هایی می‌روند که نذوراتی مانند شربت و خرما دارند.

برخی حیواناتی مانند گوسفند یا گاو برای قربانی دارند که در این روز آن‌ها را قربانی می‌کنند؛ اما در شب دهم که شب شام غریبان است، همان‌طور که نخل در محله یا روستا چرخانده می‌شود مردم هم همراه با آن پابرهنه و یک شمع در دست به سمت امامزاده واقع در روستا می‌روند.


ارزان‌ترین پرواز تهران به ساری از یوتراوز ✈مشاهده قیمت و خرید

غذاهای بومی محلی مازندران

garlic pomegranate stew is a local food of Mazandaran

استان مازندران یکی از بهترین‌ مقصدها برای غذاهای بومی و محلی است. محال است شما به این استان و شهرهای آن سفر کنید و سری به رستوران‌های سنتی این استان نزنید! غذاهای خوشمزه این استان باعث می‌شود حتی با دیدن عکس آن‌ها در سایت‌ها و شبکه‌های اجتماعی دهانتان آب بیافتد. در ادامه به معرفی غذاهای بومی و محلی مازندران می‌پردازیم.


اردک شکم پر

اردک شکم پر یکی از غذاهای خوشمزه و خوش‌طعم مازندرانی است. درست کردن این غذا مهارت خاصی می‌خواهد یا به‌قول‌ معروف قِلق مخصوص خود را دارد. باید برای پخت کامل آن صبر و حوصله داشته باشید چرا که این صبر پایان خوشایندی برایتان به همراه دارد. برای تهیه این غذا ابتدا شکم مرغ را خالی می‌کنند و پیاز، رب انار، رب گوجه، رب نارنج، ادویه و سبزی معطر درون شکم آن ریخته و می‌گذارند کامل پخته شود.


خورشت سیر انار

خورشتی ترش و خوشمزه که در آن پودر موسیر، پودر سیر، ادویه، انار، رب انار، گوشت مرغ، پیاز و به‌دلخواه روغن‌زیتون و زعفران یا گوشت بلدرچین می‌ریزند.


باقالا وابیج

باقلا مواد اصلی در پخت بسیاری از خوراک‌ها و پلوهاست. یکی از این غذاهای خوشمزه که با باقلا درست می‌کنند، باقالا وابیج است. مواد غذایی که در این غذا استفاده می‌شود شامل: باقلا، شوید خشک، تخم‌ مرغ، سیر، کره یا روغن، ادویه است و در صورت علاقه به آن دارچین اضافه کنید. شما می‌توانید این غذا را با برنج و زیتون‌ پرورده میل کنید.

این غذاها تنها سه مورد از انبوه غذاهای خوشمزه مازندارن است برای اینکه بیشتر درباره این غذاها و طعم بی‌نظیر آن‌ها بدانید باید حتما به استان مازندران سفر کنید.


لباس محلی مازندران

Mazandaran local clothes

لباس‌های بومی محلی مردم استان مازندران علاوه بر زیبایی، دارای قدمت بسیاری است. پوشاک و لباس محلی زنان و مردان در این استان متفاوت هستند. 


لباس بومی زنان مازندران از این چند بخش تقسیم می‌شود:

 • شلیته یا چرخی شلوار که دامنی منحصربه‌فرد متشکل از چندین نوار رنگی است.
 • سرپوش محلی یا چارقد که یک روسری چهارگوش با گل‌های بسیار و تزئینات جذاب بر روی آن است.
 • پاپوش شامل گالش و چاروق؛ گالش برای رفت‌وآمدهای ساده روزانه و چاروق کفش مشترک بین مردان و زنان است.

لباس بومی مردان مازندارن از این چند بخش تشکیل می‌شود:

 • جومه یا جامه، پیراهن مخصوص مردانه، مناسب برای همه فصول.
 • شلوار یا پشمبال، شلوار سیاه یا آبی‌رنگ، در زمستان دارای الیاف متفاوت‌تر به نام چوقاست.
 • نیم‌تنه، پوششی به رنگ مشکی که در فصل زمستان بر روی پیراهن خود به تن می‌کنند.
 • سرپوش محلی یا کلاه نمدی که برای فصل زمستان بسیار کاربرد دارد.
 • پاپوش محلی یا چاروق، یکی از قدیمی‌ترین پاپوش‌ها، از جنس چرم که با بندهایی به دور پا بسته می‌شود.

معرفی اقوام مختلف در مازندران

different ethnic groups in Mazandaran

در واقع ساکنان اصلی و قدیمی قسمت غربی دریای خزر یا به‌اصطلاح گذشتگان دریای مازندران، کادوسیان بودند. در قسمت میانی دریای خزر اقوام آنریاک و در قسمت شرقی دریای خزر نیز اقوام مردویی و تپورها سکونت داشته‌اند. ایرانیان به تپورها، تپورستان و با آمدن اعراب به ایران آن‌ را طبرستان نام نهادند. یکی از تاریخ‌نگاران و جغرافی‌دانان یونانی به نام استرابون بر این عقیده است که تپَورها حدفاصل آماردها (آمل امروزی) و هیرکانیه (گرگان امروزی) زندگی می‌کردند؛ اما از نظر خاورشناس روسی دیاکونف، تپورها در هیرکانیه (گرگان امروزی) سکونت داشته‌اند و زیر نظر و نفوذ هیرکانیان بوده‌اند. در واقع استان مازندران بخشی از همان تپورستان گفته‌شده به مرکزیت ساری است. این سه قومیت‌های اصلی و باستانی در کناره‌ی دریای خزر هستند.


ادبیات بومی مازندرانی

ادبیات بومی مازندران به دو بخش زبان و لهجه تقسیم می‌شود که هرکدام را به‌طور مجزا شرح خواهیم داد:


زبان بومی

زبان مازندرانی، یکی از گویش‌ها و زبان‌های ایرانی‌ست که زیرمجموعه گروه زبان‌های کناره‌ی دریای خزر به شمار می‌رود. در واقع این گروه زبان‌ها شامل: زازاکی، گورانی، تالشی، گیلکی، مازندرانی، تاتی، هرزندی و سمانی می‌شوند. این زبان‌ها قدمتی مربوط به عصر پهلوی و اشکانی دارند. در غرب مازندران افراد گویشور (افرادی که به یک‌زبان تکلم می‌کنند) زبان گیلکی، در جنوب گویشور زبان تاتی و در شرق و جنوب شرق گویشور زبان ترکمنی و فارسی هستند. این‌ها زبان‌های موجود در استان مازندران هستند.


لهجه

کارشناسان و متخصصان توانسته‌اند که دوازده لهجه در دوازده منطقه متفاوت استان مازندران را شناسایی کنند. این دوازده منطقه شامل:

 • منطقه کردکوی
 • منطقه بهشهر و نکا
 • منطقه ساری
 • منطقه قائم‌ شهر
 • منطقه بابل
 • منطقه نور و نوشهر
 • چالوس و تنکابن شرقی
 • تنکابن مرکزی
 • منطقه علی‌آباد کتول
 • منطقه قصران باستانی
 • منطقه دماوند
 • آمل

تهران قشم؛ هفت روزِ هفتهخرید بلیط

بازی‌های بومی محلی مازندران

بازی‌های بومی و محلی استان مازندران دارای قدمت و بااصالت هستند. بازی‌هایی که سبب شادی و شادمانی اهالی استان و شهرهای مازندران می‌شوند. در ادامه به شرح برخی از این بازی‌ها می‌پردازیم:


چیلک مارکا

در این بازی بازیکنان در ابتدا به دو گروه تقسیم می‌شوند. برای انجام این بازی به یک‌ تکه چوب کوچک (چیلک) و یک‌ تکه چوب بزرگ (مارکا) نیاز است. سپس گودالی کوچک کنده و چوب چیلک یا همان چوب کوچک را روی گودال قرار می‌دهند و با چوب مارکا یعنی چوب بزرگ زیر آن می‌زنند. چوب هر یکی از بازیکنان این بازی مسافت طولانی‌تری را طی کند، آن تیم برنده این بازی شناخته می‌شود. بازنده باید به برنده کولی بدهد.


آغوزکا یا گردوبازی

در بازی آغوزکا وسیله اصلی برای انجام بازی گردو است. گردو‌ها را دوبه‌دو روی‌ هم قرار می‌دهند. سپس با یک گردوی بزرگ‌تر که به آن کُل یا تیره می‌گویند به سمت این گردوها پرتاب می‌کنند. اگر این گردوها با گردوی کل یا تیره یک بازیکن بریزد، فعلا برنده بازی این بازیکن است. در ادامه باید بازیکنان دیگر سعی کنند که با گردوی خود به گردوی کل یا تیره نفر اول زده تا برنده این بازی شوند. اگر کسی نتواند که به‌کل یا تیره نفر اول بزند، نفر اول صاحب همه گردوها می‌شود.


ریسمان‌بازی

رسیمان بازی یکی از بازی‌های هیجان‌انگیز استان مازندران به شمار می‌رود. این بازی در واقع بازی و نمایش سنتی است. این نمایش معمولا در مراسم‌های عروسی انجام می‌شود. در ریسمان‌بازی یک نفر به‌عنوان بندباز که روی سر خود سینی گذاشته روی ریسمانی راه می‌رود. فرد بندباز، گاه با دوچرخه از روی طناب عبور می‌کند. نفر دیگری هم در پایین به نام شیطانک، با حرکات نمایشی و خنده‌دار مردم را سرگرم می‌کند. در پایان نمایش شیطانک در بین مردم رفته، سپس از مردم و صاحب‌خانه نیز پول یا شیرینی می‌گیرد.


کشتی لوچو

Lucho wrestling; traditional sport of Mazandaran

کشتی لوچو از دیگر بازی‌ها و مسابقات سرگرم‌کننده در استان مازندران است. این کشتی معمولا در مراسمات عروسی، اعیاد مذهبی یا ملی یا در هنگام برداشت شالی که هنگام پایان کار و در واقع استراحت روستاییان است، انجام می‌شود. در مسابقه کشتی لوچو دو نفر از افراد ماهر و قهار در این کشتی به‌عنوان داور و ناظر بر مسابقه انتخاب می‌شوند.

قوانین مسابقه به این صورت است که ضربه‌زدن به سر حریف، گرفتن انگشتان دست، چنگ یا ضربه‌زدن به کتف و گوش خطا محسوب می‌شود. کشتی گیران دو هفته باهم مسابقه می‌دهند و در آخر هر کس که بتواند همه‌ی حریفان را شکست دهد، برنده این مسابقه می‌شود. در تمام مدت مسابقه کشتی لوچو، ساز و دهل نواخته می‌شود که  شور و هیجان بین تماشاچیان و بازیکنان را به وجود می‌آورد. جایزه برنده یک راس گاو است که اهالی آن را می‌خرند و به برنده می‌دهند. 


سوغات و صنایع‌ دستی مازنداران

Mazandaran handicraft mat weaving

استان مازندران، یکی از غنی‌ترین و قدیمی‌ترین سوغات‌ و صنایع‌ دستی ایران را دارد. برخی از این سوغات و خوراکی‌های بومی شامل موارد زیر هستند:

 • سوهان کنجدی یا پشت زیک: این شیرینی خوش‌طعم یکی از شیرینی‌های خوشمزه و قدیمی استان مازندران است که برخی افراد به آن سوهان کنجدی هم می‌گویند.
 • قماق مازندران: یکی دیگر از شیرینی‌های استان مازندران، شیرینی قماق است. این شیرینی به دلیل اینکه فاقد شکر و هر گونه مواد قندی است، مناسب برای افراد دیابتی است.
 • صنایع‌ دستی استان مازندران هم شامل: حصیربافی، صنایع چوبی، جاجیم‌بافی، قالی‌بافی و گلیم‌بافی است. سوغات و صنایع‌ دستی استان مازندران در نوع خود بی‌نظیر است و در این مقال نمی‌گنجد.

فرهنگ بومی در هر منطقه‌ای از کشورمان نشان‌دهنده اصالت آن منطقه است. سعی کنیم که این اصالت را در استان و شهر خود حفظ کنیم. حتی اگر کمرنگ شده است، سعی کنیم که پاک نشود. یکی از بهترین روش‌هایی که شما را با فرهنگ بومی مازندران آشنا می‌سازد، سفر به روستاها و ییلاقات استان مازندران است. روستای فیلبند و روستای کندلوس مازندارن دو مقصد ایده‌آل برای آشنایی با فرهنگ بومی مازندران است.

نوشته های مشابه
 • فرهنگ بومی شیراز

  هویت یک منطقه رابطه مستقیمی با فرهنگ بومی آن دارد. وقتی سخن از فرهنگ بومی یک منطقه به میان می‌آید، در واقع هویت ساکنان آن منطقه به تصویر کشیده می‌شود. فرهنگ بومی شیراز از دیرباز زبان‌زد خاص‌وعام بوده است، شهری بااصالت که فرهنگی غنی و ناب دارد.

 • معنی فرهنگ بومی

  شاید برایتان این سوال پیش بیاید که فرهنگ بومی به چه معناست؟ در واقع فرهنگ بومی به مجموعه‌ی اعتقادها، نهادها، زبان‌ و گویش، سبک زندگی، آداب‌ورسوم و نحوه معیشت در یک محدوده جغرافیایی گفته می‌شود. اگر جزو آن دسته از گردشگران هستید که فرهنگ بومی یک ملت بر سبک‌وسیاق سفرهاشان تاثیر می‌گذارد، این مطلب را تا انتها بخوانید!

 • کریسمس در آلمان

  بی‌اغراق می‌توان گفت کریسمس بزرگ‌ترین جشن دنیاست؛ این جشن هرساله به مناسبت تولد حضرت عیسی مسیح در همه کشورهایی که دین رسمی آن‌ها مسیحیت است برگزار می‌شود. اما دیرزمانی است که کریسمس تنها یک جشن مذهبی نیست و تبدیل به یک جشن بین‌المللی شده است. آلمان یکی از کشورهای مسیحی‌نشین دنیاست که جشن کریسمس در آن با مراسم جالبی برگزار می‌شود.

444 هـزار تومـان تـخفیـف خــریـد
بلیط پرواز بلیط قطار رزرو هتل
امکانات
تخفیف