ورود
 ladies traveling alone
تنها سفر کردن حق هرکسی است، حتی بانوان

بانوان چگونه می‌توانند تنها سفر کردن را با خیالی آسوده تجربه کنند؟

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

آشنایی با برخی نکات درباره تنها سفر کردن خانم‌ها برای تجربه‌ای ایمن و درعین‌حال لذت‌بخش، بسیار اهمیت دارد. درواقع خانم‌هایی که قصد دارند، تنهایی سفر کردن را تجربه کنند، و درعین‌حال سفر خوب و بی‌خطری داشته باشند، باید پیش از سفر همه جوانب را در نظر بگیرند.

سفرهای انفرادی یا همان سولوتراول (Solo Travel) مدت‌ها است که مرد و زن نمی‌شناسد و همه اشخاص از زن و مرد، پیر و جوان را درگیر خودکرده است. بسیاری از افراد بنا به سلیقه، وضعیت مالی و شرایط اجتماعی کشوری که در آن زندگی می‌کنند، به سفرهای انفرادی رو آورده‌اند. اما این سفرها بدون رعایت برخی نکات می‌تواند چالش‌هایی را پیشروی بانوان به وجود آورد. در این مقاله یوتراوز قصد دارد شمارا با نکاتی برای سفرهای انفرادی بانوان آشنا کند. با ما همراه شوید.

آنچه از سفرهای انفرادی بانوان باید بدانید:

هرکسی حق دارد تنها سفر کند

female solo travel

تنهایی سفر رفتن تجربه‌ی است که هرکسی حق دارد آن را به دست آورد و لذت آن را تجربه کند. اما با این قید که، نباید نکات و موارد مربوط به آن را فراموش کند. درواقع تنهایی سفر کردن خوب است به شرطی که به نکات و موارد آن توجه شود. خانم‌ها هم حق‌دارند تنهایی سفر کردن را تجربه کنند. شاید برخی بگویند که، اصلاً چه معنی می‌دهد که خانم‌ها تنهایی سفر کنند؟ باید بگوییم که این‌طور نیست، همان‌طور که این حق برای آقایان وجود دارد که تنهایی سفر کنند، برای خانم‌ها نیز این حق وجود دارد که دنیای پیرامون خود را تجربه کنند. البته با قید این نکته که خانم‌ها بیشتر از آقایان باید به نکاتی که امنیت سفرشان را بالا می‌برد، توجه داشته باشند. چون رعایت آن تجربه سفرشان را خوشایندتر می‌کند.
شاید اولین سوالی که برایتان پیش‌آمده باشد آن است که، چرا یک خانم باید برای سفر انفرادی خود به نکاتی توجه داشته باشد؟ خب سوال به‌جایی است چرا که ایمنی در سفر بسیار اهمیت دارد. اصلا شرط لازم برای یک سفر خوب، امنیت آن است. زمانی که یک خانم قصد دارد به‌تنهایی سفر کند توجه به ایمنی سفر بیشتر هم می‌شود. از آنجایی که هرجایی برای سفر رفتن امن نیست یا اینکه امنیت کمی دارد، لازم است تا خانم‌هایی که قصد دارند به‌تنهایی سفر کنند، به برخی نکات و موارد نیز توجه داشته باشند. اینجا است که می‌گوییم سفر انفرادی حق هر خانمی است اما باید تمام جوانب آن را در نظر بگیرد.

استرس و ترس خود را کنار بگذارید

یکی از نکاتی که خانم‌ها برای تنهایی سفر کردن باید به آن نیز توجه داشته و از آن غافل نشوند آن است که استرس خود را کنار بگذارند و اگر ترسی را در وجود خود حس می‌کنند، سعی کنند تا آن را کنترل کرده و نسبت به آن بی‌توجه شوند.
شاید با خودتان بگویید که چرا؟ چون درواقع این را به این خاطر می‌گوییم که ترس و استرس صرفا نیاز نیست بیان شود و بیشتر اوقات از چهره و حرکات افراد نیز قابل‌فهم است. ازاین‌رو اگر شما استرس داشته باشید و آن را بروز دهید، باید بدانید که ممکن است در معرض خطر قرار بگیرید. چراکه ممکن است برخی افراد از این ترس و استرس شما سوء‌استفاده کرده و شمارا با مشکلاتی مواجه کنند. بنابراین بهتر است از ترس و استرس دوری‌کنید و اگر راستش را بخواهید چیزی برای ترسیدن هم وجود ندارد.
از طرفی آنچه واضح است این است که، ترس تنهایی سفر کردن برای هرکسی که قصد دارد تا یک مسافرت انفرادی را برای اولین بار تجربه کند، وجود دارد. اما این ترس برای خانم‌هایی که قصد دارند تنها سفر کنند بیشتر است و علت آن‌هم بازمی‌گردد به مسئله‌ی امنیت خانم‌ها در سفر.
راه‌حل چیست؟ اولین و بهترین راه‌حل آن است که به درون ترس بروید، از منطقه امن خود خارج شوید، ترس را کنار بگذارید و با آن مقابله کنید. پس از آن باید سعی کنید تا آگاهی خود را از تنهایی سفر کردن بالا ببرید و اطلاعات خود را بیشتر کنید. باید نسبت به مقصد سفر، قوانین سفر و امکانات و فرصت‌هایی که پیش روی شما است، اطلاعات کاملی به دست آورید. با افزایش اطلاعات اعتمادبه‌نفس خود را افزایش دهید و به همین نسبت ترس خود را کاهش دهید.
در کل آنکه ترسیدن بهانه‌ی خوبی برای صرف‌نظر کردن از «مسافرت انفرادی» نیست. آنچه واضح است این است که، اتفاق ممکن است برای هرکسی رخ بدهد و اگر شما هم از اتفاقاتی که ممکن است در تنهایی سفر کردن برای شما بیافتد می‌ترسید، باید بدانید که ترسیدن برای آن بی‌دلیل است. چون اگر قرار باشد اتفاقی بیافتد، ممکن است که این اتفاق برای هرکسی رخ دهد. پس همان‌طور که گفتیم بهتر است به‌جای ترسیدن، ابتدا با ترس‌ خود مقابله کنید و پس از آن آگاهی و اطلاعات خود را برای تنهایی سفر کردن افزایش دهید.

در انتخاب محل اقامت دقت کنید

از دیگر نکاتی که باید به آن دقت داشته باشید، انتخاب محل اقامت است. این بسیار مهم است که چه مکانی را برای محل اقامت انتخاب می‌کنید. در کل آنکه اگر قرار است مکانی را برای محل اقامت خود انتخاب کنید، نباید از برخی موارد نسبت به آن غافل شوید. به‌طور مثال معتبر بودن آن مکان، خلوت نبودن آن مکان، ایمن بودن آن مکان و ... ازجمله موارد مهمی است که هنگام انتخاب محل اقامت باید به آن‌‌ توجه داشته باشید.
پیشنهاد می‌کنیم هتل‌ها و اقامتگاه‌های استاندارد را برای اقامت خود انتخاب کنید. تا جایی که ممکن است محل اقامتتان را قبل از سفر رزرو کنید و تأییدیه یا واچر مربوط به رزرو خود را دریافت کنید تا در هنگام تحویل اتاق دچار مشکل نشوید. برای رزرو آنلاین از سایت‌هایی اقدام کنید که مجوز فعالیت‌های اینترنتی را داشته باشند.

مراقب دزدها باشید

Risks a Female Solo Traveler

شاید مهم‌ترین نکته‌ای که باید بدانید همین باشد. البته این را هم قید کنیم که این نکته، صرفاً برای خانم‌ها صدق نمی‌کند و درواقع مخاطب آن می‌تواند هرکسی باشد که قصد دارد سفر انفرادی را تجربه کند. یا حتی کسانی که قصد دارند تا با خانواده به سفر بروند هم باید نسبت به سارقین و جیب‌برها همیشه دقت داشته باشند. اما چون صحبت از «سفر انفرادی بانوان» است، ما هم به آن تاکید بیشتری می‌کنیم.
در خیابان‌های خلوت رفت‌وآمد نداشته باشید و اگر احساس کردید کسی شمارا دنبال می‌کند، بدون آنکه بترسید و مضطرب شوید راه خود را کج کرده و سعی کنید تا در موقعیتی قرار بگیرید که حتی اگر هم آن فرد قصد داشت از شما سرقت کند، بی‌خیال شود و راهش را کج کند.

از خیر تاکسی‌ها بگذرید

به‌طورقطع امن‌ترین وسایل برای رفت‌وآمد، وسایل حمل‌ونقل عمومی است. بهتر است خیلی روی تاکسی‌ها حساب باز نکنید. چراکه به‌هرحال شما خانمی هستید که به‌تنهایی سفر می‌کند و ممکن است به‌عنوان یک مسافر پول بسیار زیادی همراه خود داشته باشد. یا حتی این احتمال وجود دارد که راننده از شما پول بیشتری تقاضا کند. پس قید سوارشدن در تاکسی‌ها را بزنید و از سیستم حمل‌ونقل عمومی مانند مترو و اتوبوس استفاده کنید تا هم امنیت بیشتری داشته باشید و هم در هزینه سفرتان صرفه‌جویی شود.

از حمل اشیاء با ارزش همراه خود خودداری کنید

دیگر نکته‌ای که باید خوب به خاطر داشته باشید آن است که، از حمل اشیاء با ارزش همراه خود خودداری کنید. چراکه اگر خدایی ناکرده گم شود و یا اینکه از شما سرقت کنند، ممکن است به دردسر بزرگی بیفتید و تجربه‌ی تنهایی سفر کردن برایتان تلخ شود. بهتر است که اگر شئ با ارزشی همراه خوددارید، از حمل آن همراه خودتان خودداری کرده و آن را با خود راه نبرید. اشیاء و زیورآلات گرانبها خواه ناخواه جلب توجه می‌کنند و ممکن است شما را به دردسر بیندازند. پس قبل از سفر زیورآلات ارزشمند خود را به فردی مطمئن یا به امانات بانک بسپارید و سفرتان را آغاز کنید.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز