ورود
Tomb of Omar Khayyam

آرامگاه خیام در نیشابور

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

آرامگاه خیام زیباترین اثر معماری « هوشنگ سیحون» در شهر نیشابور است. این آرامگاه از آن دسته مکان‌هایی‌ست که در سفر به مشهد نباید بازدیدیش را از دست بدهید. تمام آنچه لازم است قبل از بازدید از آرامگاه خیام بدانید در مقاله پیش‌رو گنجانده شده‌است. پس تا انتهای این مقاله در مجله گردشگری یومگ همراه ما باشید.

آرامگاه خیام جزو زیباترین جاهای دیدنی اطراف مشهد است. در واقع نیشابور نسبتا شهر کوچکی‌ست اما دیدنی‌های زیادی دارد. از جاذبه‌های طبیعی نیشابور گرفته تا جاذبه‌های تاریخی نیشابور همه و همه سرگرم‌کننده و جذاب هستند. آرامگاه خیام یکی از این نمونه‌هاست که بنایی زیبا و خیره‌کننده است و در مجاورت مقبره بزرگانی چون عطار، امامزاده محروق و امامزاده ابراهیم خودنمایی می‌کند. چکیده‌ای از تاریخچه و معماری آرامگاه خیام، موقعیت مکانی و چگونگی بازدید از آن، مطالبی‌ست که در ادامه خواهید خواند.

لیستی از آنچه درباره آرامگاه خیام در این نوشته می‌خوانید:


آرامگاه خیام کجاست؟

برای بازدید از آرامگاه حکیم بزرگ «عمر خیام» به شهر نیشابور در نزدیکی مشهد بروید و از محلی‌ها سراغ محله قدیمی شادیاخ را بگیرید. آرامگاه خیام در باغ بزرگی در همان حوالی (خیابان عرفان) خودنمایی می‌کند.

موقعیت مکانی روی نقشه: 👇

 • آدرس: نیشابور، میدان فضل، خیابان عرفان
 • شماره تماس: 05142224515


تاریخچه و معماری آرامگاه خیام

 Tomb of Omar Khayyam In Neyshabur

قبل از اینکه به سراغ قدمت مقبره خیام برویم، جالب است بدانید که بنای فعلی، سومین مقبره خیام نیشابوری است! بنای قبلی درنظر گرفته شده به‌عنوان آرامگاه ابدی حکیم فرزانه عمر خیام نیشابوری، از نظر عالمان و صاحب‌نظران مورد تایید قرار نگرفت و خیلی‌ها مقبره قبلی را در شان عالم بزرگی همچون خیام نمی‌دانستند. آرامگاه اول ایشان هم بسیار ساده و در اتاقکی مخروبه بود و وضعیت بسیار تاسف‌برانگیزی داشت. به این ترتیب در سال 1341 با هنر و توانایی معمار برجسته ایرانی «هوشنگ سیحون» طرح جدیدی برای مقبره خیام در نظر گرفته و اجرا شد که به‌گونه‌ای مهم‌ترین رویداد‌های زندگی این عالم گرانقدر را برای بازدیدکنندگان تداعی می‌کند. در واقع خیلی از ما، خیام را با رباعیات معروفش می‌شناسیم. اما واقعیت این است که خیام، تنها یک شاعر با شهرت جهانی نبود و در زمینه‌های نجوم و ریاضیات و طب هم تبحر داشت.
همانطور که اشاره شد، در ساخت بنای مقبره خیام به دانش گسترده او اشاراتی شده‌ است. به‌عنوان مثال: ستاره‌ تو در تو در قسمت داخلی سقف مقبره نشان دهنده تبحر ایشان در علم ستاره‌شناسی است و ستون‌های بنا به نشانه اولین عدد دو رقمی ریاضی 10 عدد است و یادآور تبحر خیام در علوم ریاضی است.
آرامگاه خیام در نیشابور، در 13 فروردین ماه سال 1342 به دست بانو فرح دیبا به صورت رسمی افتتاح شد. بنای آرامگاه قبلی وی نیز به میدان خیام شهر نیشابور منتقل شد.


همه‌چیز درباره آرامگاه حکیم ابوالقاسم فردوسی را اینجا بخوانید.

امامزاده محروق، همسایه عمر خیام

Mohammad Mahroogh Shrine


یکی از دلایلی که برای آرامگاه خیام بنایی این چنینی در نظر گرفته‌ شد، همسایگی آن با حرم امامزاده محروق است. چون امکان اینکه دو بنای بزرگ در همسایگی هم در باغ خیام قرار داشته‌ باشند، وجود نداشت.
امامزاده محروق یا محمد بن محمد بن زید یکی از پیشوایان زیدی (از فرقه‌های شیعیان) بود که در جنگ با مخالفان کشته شد. پیکر او بعد از کشته شدن سوزانده شد، به همین دلیل به محروق (سوزانده شده) شهرت یافت. بر اساس روایاتی که از گذشته نقل شده‌ است، امام رضا (ع) زمانی که به دستور مامون عباسی عازم خراسان بود، قبل از رسیدن به مشهد، به مقبره امامزاده محروق رفت. به همین دلیل این مکان یکی از قدمگاه‌های آن حضرت است و برای شیعیان مقدس و قابل احترام است.

دیدنی‌ترین موزه‌های مشهد را بشناسید!

بازدید از آرامگاه خیام نیشابوری

Tomb of Omar Khayyam Neyshabur

در مجموعه باغ خیام می‌توانید از آرامگاه عطار، سایت موزه شادیاخ، کتابخانه، امامزاده محروق و امامزاده ابراهیم دیدن کنید. اگر تمایل دارید به آرامگاه عطار بروید بهتر است از سمت بلوار شهدا (میدان پروفسور صادقی، سمت راست) وارد باغ خیام شوید و سپس در راه برگشت به سمت آرامگاه خیام و امامزاده محروق و امامزاده ابراهیم رفته و از در بلوار عرفان خارج شوید.


ساعت بازدید آرامگاه خیام

از ساعت 8 صبح تا ساعت 8:45 شب، درهای مجموعه خیام به روی بازدیدکنندگان باز است.


هزینه بازدید:

طبق آخرین اطلاعات هزینه بازدید از آرامگاه خیام، برای بازدیدکنندگان ایرانی به ازای هرنفر 4000 تومان و برای بازدیدکنندگان خارجی به ازای هر نفر 50000 تومان است. (برای کسب به‌روزترین اطلاعات می‌توانید با شماره 05142224515 در تماس باشید).


تهیه بلیط:

تهیه بلیط آرامگاه بصورت حضوری و در خود مجموعه انجام می‌‌شود.

نوشته های مشابه
 • غار مغان مشهد

  در میان جاذبه‌های طبیعی مشهد غار مغان که یکی از بکرترین و متفاوت‌ترین آنهاست. مسیر مشهد تا غار مغان 40 کیلومتر است و این غار در جنوب غربی مشهد و در نزدیکی روستایی به همین نام یعنی روستای مغان واقع شده ‌است. با توجه به فسیل‌های کشف‌شده در این غار، می‌توان قدمت آن‌‌ را مربوط به صدها میلیون سال قبل دانست.

 • ارتکند کلات مشهد

  ارتکند کلات یک منطقه خوش آب‌وهواست که در نزدیکی شهرستان کلات واقع شده‌ است. این منطقه در حقیقت یک قاب زیبا از طبیعت، کوه، رودخانه، جنگل و البته آبشاری است که آن را آبشار ارتکند کلات می‌نامند.

 • آبشار آبگرم کلات مشهد

  آبشار آبگرم کلات از زیباترین جاذبه‌های طبیعی اطراف مشهد است.آب این آبشار می‌تواند در سرمای زمستان حسابی بدنتان را گرم کند؛ آن‌چنان که فراموش کنید مهمان کدام فصل هستید. آبشار آبگرم کلات با توجه به خواص درمانی که دارد، از آبشارهای محبوب نزدیک به مشهد به شمار می‌رود.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز