ورود
route from mashhad to gorgan
در سفرهای جاده‌ای از مسیر سفر هم لذت ببرید

جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

برای بازدید از جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان باید دل به جاده بزنید، باید اهل سفر باشید اما تنها مقصد برایتان مهم نباشد، باید از مسیر سفر هم لذت ببرید و خودتان را برای توقف‌های کوتاه و طولانی در طول مسیر آماده کنید.

سفر جاده‌ای همواره یکی از محبوب‌ترین و جذاب‌ترین شیوه‌های سفر به‌خصوص برای ایرانیان بوده‌است. معمولاً وقتی به تعطیلات نزدیک می‌شویم، سفر با ماشین شخصی خودمان یکی از اولین انتخاب‌هایی است که به ذهنمان خطور می‌کند. دراین‌بین، علاوه بر آنکه سفر به مشهد یکی از پرطرفدارترین‌ها در بین مردم است، سفر از مشهد هم به شهرهای دیگر همواره پرطرفدار بوده‌است. گردشگران زیادی هستند که ابتدا از مشهد بازدید می‌کنند و از آنجا به سمت شهرهای دیگر راهی می‌شوند. مردم مشهد هم که خود یکی از پررنگ‌ترین گردشگران شهرهای بزرگ دیگر ایران هستند! درهرصورت اگر شما هم جزو این دودسته هستید، پیشنهاد می‌کنیم تا انتهای این مطلب همراه یوتراوز باشید؛ چراکه می‌خواهیم «جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان» را معرفی کنیم. با خواندن این مقاله متوجه می‌شوید، جاذبه‌های فوق‌العاده‌ای در این مسیر پذیرای شما هستند.

آنچه درباره مکان‌های دیدنی در مسیر مشهد به گرگان می‌خوانید


چگونه از مشهد به گرگان برسیم؟

Golestan, National Parkmost beautiful part of the route from Mashhad to Gorgan

اگر در حال‌حاضر در مشهد هستید و می‌خواهید برای سفرتان به گرگان انتخاب مسیر کنید، باید بدانید گزینه‌های متنوعی پیش رویتان قرار دارد. افراد زیادی هستند که این مسیر را به‌وسیله قطار یا هواپیما طی می‌کنند، اما ما می‌دانیم اکنون‌که شما در حال خواندن این مطلب با عنوان جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان هستید، سفری جاده‌ای پیش رویتان قرار دارد.
برای آنکه از مشهد خودتان را به گرگان برسانید هم راه جاده‌های کویری و هم راه جاده‌های خوش آب‌وهوا را می‌توانید انتخاب کنید. اگر می‌خواهید علاوه بر آنکه سفر جاده‌ای خوبی را پشت سر بگذارید و با سرعت بیشتری هم به مقصد برسید، پیشنهاد می‌کنیم راه کویری را انتخاب کنید. در مقابل اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که باکمی طولانی‌تر شدن مسیرتان مشکلی ندارید و می‌خواهید سفری پرهیجان به همراه جاهای دیدنی فوق‌العاده را تجربه کنید، ازاین‌رو حتماً باید مسیر خوش آب‌وهوا را انتخاب کنید.

اگر انتخاب شما مسیر خوش آب‌وهوا است، باید بدانید نام جاده آن، «جاده معروف سنتو» است. جاده‌ای که از مشهد شروع می‌شود و با گذر از شهرهایی مانند قوچان، فاروج، شیروان، بجنورد و … شمارا به گرگان می‌رساند. این مسیر از مشهد تا گرگان 256 کیلومتر است و حدود 9 ساعت درراه هستید؛ اما این 9 ساعت با جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان لذت دیگری دارد و مسیری پر از خاطره برایتان رقم می‌زند.
جالب است بدانید بیشتر گردشگران تنها به سبب این جاهای دیدنی و زیبایی‌های مسیر، جاده سنتو را برای سفر به گرگان انتخاب می‌کنند. تصمیم شما برای سفرتان چیست؟ پیشنهاد می‌کنیم پیش از تصمیم‌گیری حتماً و حتماً با جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان بیشتر آشنا شوید.


مسیر مشهد به گرگان، یکی از زیباترین جاده‌های ایران است

ممکن است با خودتان بگویید چرا باید مسیر طولانی‌تر و با سرعت کمتر را به جان بخرید؟ در پاسخ به این سؤال باید بگوییم زیرا شما در حال عبور از یکی از زیباترین جاده‌های ایران، یعنی مسیر مشهد به گرگان هستید. این جاده سبب شده‌است تا از جنگل زیبای گلستان عبور کنید و نظاره‌گر طبیعت بکر منطقه باشید. در آنجا افراد زیادی را مشاهده خواهید کرد که توقف کرده‌اند و در حال گذراندن زمان استراحت بین‌راهی‌شان هستند.
درواقع در این جاده، درختان، چشمه‌سارها، طبیعت دست‌نخورده، سرسبزی‌ها و … همه دست‌به‌دست هم می‌دهند تا به یکی از جذاب‌ترین مسیرهای ایران تبدیل شود. جالب است بدانید بیش از یک‌سوم افرادی که می‌خواهند این مسیر را طی کنند، این جاده و جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان را برای سفرشان انتخاب می‌کنند.
جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان کم نیستند و حتی ممکن است برای یک‌شب هم شمارا در مسیر نگه‌دارند. درهرصورت ممکن است برخی از این دیدنی‌ها که به شهرهای مابین راهتان مرتبط است را بشناسید و با برخی دیگر آشنایی نداشته باشید. پیشنهاد می‌کنیم در این مسیر از تمامی دیدنی‌ها بهره ببرید، چراکه جاذبه‌ها‌ی جذابی در انتظارتان است و مسیر این سفر را برایتان چندین و چند برابر لذت‌بخش می‌کند. این جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان کدام هستند؟ با یوتراوز همراه باشید:


چناران، شهری با طبیعت اعجاب‌انگیز

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به جاذبه‌های طبیعی علاقه نشان می‌دهید و از بودن در طبیعت لذت می‌برید، پیشنهاد می‌کنیم تحت هیچ شرایطی جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان در نزدیکی چناران را از دست ندهید. چناران شهری است که در 75 کیلومتری قوچان واقع شده‌است و دیدنی‌های بی‌نظیری را برای پذیرایی از شما دربر دارد. این دیدنی‌های چه هستند؟


اخلمد

Akhlamd waterfall

اخلمد علاوه بر آنکه به‌عنوان یکی از جذاب‌ترین جاذبه‌های چناران به‌شمار بیاید، به‌عنوان پرطرفدارترین تور مشهد هم از آن یاد می‌شود. درواقع افراد زیادی هستند که از تورهای یک‌روزه استفاده می‌کنند و تنها برای بازدید از آبشارهای اخلمد و طبیعت بکر این منطقه، راهی چناران می‌شوند. اگر تاکنون تجربه بازدید از اخلمد و دیدنی‌هایش را نداشته‌اید، پیشنهاد می‌کنیم در این مسیر حتماً از این منطقه بازدید کنید، چراکه ازآن‌پس جزو طرفداران پروپاقرص اخلمد می‌شوید. آبشار اخلمد در 2 کیلومتری روستایی با همین نام واقع شده‌است. از طرفی خروجی روستا را هم در 10 کیلومتری چناران در طرف راستتان مشاهده خواهید کرد. در نظر داشته باشید برای بازدید از آبشار اخلمد، پیاده‌روی پیش رویتان قرار دارد، اما منظره‌های این مسیر هر نوع خستگی را بی‌معنا می‌کند.


میل تاریخی رادکان

radkan tower

چناران شهری است که هر گردشگری با هر نوع سلیقه‌ای را جذب می‌کند؛ چراکه دیدنی‌های متنوعی در آن وجود دارد. اگر از علاقه‌مندان به جاذبه‌های تاریخی هستید، میل رادکان در این شهر بهترین گزینه برای بازدید است. درواقع چناران هم مانند کردکوی در استان گلستان دارای میل رادکانی هست که ارتفاع آن به 35 متر می‌رسد و مرتبط با قرن پنجم هجری است. داستان‌های زیادی درباره این بنا وجود دارد که دو مورد آن به دفن یکی از امرای محلی آن منطقه و دیگری هم به راه‌یابی مسافران در زمان‌های قدیم در بین جنگل‌های انبوه برمی‌گردد. این برج در 26 کیلومتری شمال غرب چناران در روستای راکان واقع شده‌است و از بهترین جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان محسوب می‌شود.


قوچان و دیدنی‌هایش

yakhdan namad malha

از دیگر جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان می‌توان به شهر زیبای قوچان و دیدنی‌هایش اشاره کرد. قوچان شهری است که در فاصله 30 کیلومتری از فاروج واقع شده‌است. در این شهر دیدنی‌هایی مانند یخدان نمدمال‌ها و دره سراب انتظارتان را می‌کشند.
یخدان نمدمال‌ها، یخدانی قدیمی است که پیش از رسیدن به شهر در نزدیکی گورستان قدیمی شهر واقع شده‌است. این یخدان بنایی مخروطی و گلی است که تیرهای چوبی به طرزی جالب سقف آن را به وجود آورده‌اند و تبدیل به یکی از دیدنی‌های شهر شده‌است.

علاوه بر این جاذبه، دره سراب هم انتخاب خوبی برای بازدید در شهر قوچان است. آبشار و دره سراب جاذبه‌هایی گردشگری هستند که در 12 کیلومتری جنوب قوچان در دامنه کوه سنگر و محمد بیک واقع شده‌است. آبشاری که در این منطقه پذیرای گردشگران است، دارای ارتفاعی به‌اندازه 20 متر است و در فاصله‌ای تنها به‌اندازه 3 کیلومتر از روستای سراب واقع شده‌است.
اگر دیدنی‌های شهر قوچان شمارا تحت تأثیر قرارداد و می‌خواهید بازهم در این شهر بمانید، پیشنهاد می‌کنیم جاذبه‌های دیگر آن مانند موزه مردم‌شناسی قوچان، مدرسه عوضیه، مسجد جامع، امامزاده سلطان ابراهیم و … را از دست ندهید.


فاروج، شهر آجیلی‌ها با خوردنی‌های خوشمزه

بدون شک یکی از خوشمزه‌ترین جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان، شهر فاروج است. به‌احتمال‌زیاد فاروج را با نام شهر آجیلی‌ می‌شناسید! اما چرا این نام به این شهر تعلق گرفته است؟ تنها پس از مدت کوتاهی از ورود به این شهر با مغازه‌های فراوانی در اطرافتان روبه‌رو می‌شوید که انواع آجیل‌ها، خشکبار و خوردنی‌های خوشمزه دیگر را به فروش می‌رسانند.
فاروج شهری است که به‌خودی‌خود به‌عنوان یکی از جاذبه‌های این مسیر معرفی می‌شود و خستگی را از تن مسافران درمی‌آورد. پیشنهاد می‌کنیم در این سفر خودتان را از نوش جان کردن و خرید این خوردنی‌های خوشمزه بی‌نصیب نگذارید و خاطره‌ای خوش از شهر فاروج برای خود و اعضای خانواده‌تان رقم بزنید؛ اما این را هم به یاد داشته باشید که در این شهر می‌توانید از جاذبه‌های گردشگری مانند «تپه کل» و «به قربان» دیدن کنید.


روستای خسرویه، جاذبه‌ای در نزدیکی فاروج

روستای خسرویه یکی از دیدنی‌هایی است که در بین راه و بازدید از شهر فاروج می‌توانید در برنامه‌تان قرار دهید. این روستا که در دامنه رشته‌کوه‌های شاه جهان واقع شده‌است در 25 کیلومتری جنوب‌غربی فاروج قرار دارد. یکی از جذابیت‌های روستای خسرویه معماری آن است. درواقع این روستا دارای بافت سنتی و دیدنی است که می‌تواند برای گردشگران بسیار جالب باشد. از دیدنی‌های روستای خسرویه می‌توان به امامزاده بابا حسن، دره خسرویه و رودخانه‌ای با نام کال خونی اشاره کرد که روستا را به دو قسمت شرقی و غربی تقسیم می‌کند. روستای خسرویه دارای قدمتی به‌اندازه 700 سال است و دارای ارزش تاریخی است.

علاوه بر روستای خسرویه از دیدنی‌های دیگر این منطقه می‌توان به روستای استاد اشاره کرد که در 30 کیلومتری جنوب غرب فاروج قرار دارد. این روستا چشم‌اندازهای فوق‌العاده طبیعی را در اختیارتان می‌گذارد و با جاذبه‌هایش مانند تخت حصار، قلعه کهنه، مسجد جامع، حمام قدیمی و … از شما پذیرایی می‌کند. پیشنهاد می‌کنیم اگر در فاروج توقف دارید، حتماً از این روستاها هم بازدید کنید و از اهالی آنجا، نان محلی و قالیچه‌های دستبافت تهیه کنید.


شیروان و روستاهایی با جاذبه‌های طبیعی

beautiful nature of Shirvan

شیروان از دیگر انتخاب‌های پیش رو برای بازدید از جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان است. شیروان که در 60 کیلومتری بجنورد قرار دارد، ممکن است در نگاه اول دیدنی خاصی نداشته باشد، اما باکمی شناخت متوجه می‌شوید که جاذبه‌های زیبایی در نزدیکی این شهر وجود دارد که شما از آن بی‌اطلاع بوده‌اید. یکی از این دیدنی‌های آن «روستای زوارم» است. زوارم یکی از روستاهای بلند و با قدمت بالا در شهر شیروان، پذیرای گردشگران است. این منطقه گردشگری کوهستانی در 28 کیلومتری جنوب‌غربی شیروان واقع شده‌است و علاوه بر جاده‌های طبیعی، دارای دیدنی‌های تاریخی بسیار است. روستای زوارم در دره و بلندی‌ها واقع شده‌است و با چشمه‌ها و طبیعت زیبایش خودنمایی می‌کند. در آنجا می‌توانید علاوه بر لذت بردن از طبیعت، از آثاری تاریخی مانند قزل‌قلعه هم دیدن کنید.
و اما دیدنی‌های شیروان تنها به زوارم ختم نمی‌شود! روستای دیگری به نام اسطرخی در 29 کیلومتری جنوب‌غربی شیروان واقع شده‌است و در مسیر فاروج قرار دارد. در نزدیکی این روستا، آبشاری به نام شارشار وجود دارد که زیبایی فوق‌العاده‌ای به منطقه بخشیده ‌است و می‌تواند اوقات خوشی را برایتان رقم بزند. لازم است ذکر شود که ارتفاع این آبشار چیزی در حدود 20 متر است. همچنین در ادامه راه رودخانه‌های این آبشار، آسیاب‌هایی قدیمی و «زیارتگاه امامزاده عبدالرحمن» هم حضور دارند که می‌توانید بخشی از مسیرتان را به بازدید از آن‌ها اختصاص دهید.


بجنورد، از بزرگ‌ترین شهرهای مسیر و دیدنی‌هایش

 besh ghardash

بجنورد از بزرگ‌ترین شهرهایی است که در مسیر مشهد به گرگان قرار دارد و به همان نسبت هم انتظارات زیادی از جاذبه‌های گردشگری آن می‌رود. خوشبختانه شهر بجنورد با دیدنی‌هایش به‌خوبی از پس این انتظارات برآمده ‌است و از مهم‌ترین جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان به همین شهر مربوط می‌شود. بیش از این منتظرتان نمی‌گذاریم. در ادامه با برخی از دیدنی‌های نزدیک و داخل شهر بجنورد بیشتر آشنا می‌شوید:


بش قارداش

بش قارداش یکی از بهترین انتخاب‌ها در بین جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان است. ممکن است با خودتان بگویید بش قارداش دیگر چیست؟ بش قارداش پارکی جنگلی است و در 7 کیلومتری جاده بجنورد به اسفراین واقع شده‌است. یکی از مهم‌ترین ویژگی‌های این پارک آن است که با تمام پارک جنگلی‌های دیگری که تابه‌حال دیده‌اید، متفاوت است. در این پارک علاوه بر جاذبه‌های طبیعی، چندین آرامگاه قاجاری که مرتبط به سردار مفخم هست هم دیده می‌شود. این آرامگاه، مقبره‌ای خانوادگی است که به دستور ناصرالدین‌شاه ساخته شده‌است. بش قارداش علاوه بر آنکه این دیدنی‌ها را در اختیارتان می‌گذارد، به‌عنوان یکی از مهم‌ترین مراکز آب‌معدنی شرق کشور هم شناخته می‌شود و ارزش درمانی بسیار بالایی دارد.


گردشگاه بابا امان

Baba Aman park

در ابتدای جاده بجنورد مشهد، گردشگاهی با نام بابا امان وجود دارد که یکی از جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان به‌شمار می‌آید. طبیعت سرسبز، پوشش گیاهی انبوه و آبی که از چهار نقطه بیرون می‌آید و به داخل استخرها می‌ریزد، همگی دست‌به‌دست هم داده‌اند تا جذابیت‌هایی را برای گردشگران به وجود آورند. در این گردشگاه امکان استراحت خوبی برای مسافران وجود دارد و در آنجا علاوه بر طبیعت، امکانات رفاهی دیگری مانند چایخانه، نمازخانه، رستوران، مقبره امامزاده و … هم وجود دارد.


کاروانسرای سبزه میدان

کاروانسرای سبزه میدان یکی دیگر از دیدنی‌های بجنورد است که همه‌ساله تعداد زیادی از گردشگران از آن بازدید می‌کنند. این کاروانسرا که مربوط به زمان ناصری است، دارای حیاطی مرکزی است که حدود 34 حجره در اطراف آن قرار گرفته است. در این کاروانسرا، حمامی به نام حمام سبزه‌میدان وجود دارد که در آن چگونگی حمام کردن در حدود 100 سال گذشته به‌خوبی مشاهده می‌شود.


آشخانه، از شهرهای تاریخی مسیر

Espakho Fire Temple

آشخانه یکی از بزرگ‌ترین شهرهایی است که در این مسیر پیش رویتان قرار دارد و به‌عنوان یکی از جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان معرفی می‌شود. فاصله این شهر تا مشهد تنها 300 کیلومتر است و با بجنورد چیزی در حدود 40 کیلومتر فاصله دارد؛ اما چرا این شهر را به‌عنوان یکی از جذابیت‌های مسیرتان معرفی کرده‌ایم؟
اولین دیدنی که در نزدیکی این شهر انتظارتان را می‌کشد، «تپه قلعه خان» است. تپه قلعه خان محدوده‌ای تاریخی است و برای افرادی که به جاذبه‌های تاریخی و باستانی علاقه نشان می‌دهند به‌شدت توصیه می‌شود. در این منطقه آثاری که مرتبط به زمان‌های ساسانی و قبل‌تر هستند، وجود دارد. اگر خواهان بازدید از تپه قلعه خان هستید، باید خودتان را به 25 کیلومتری غرب شهر زیبای آشخانه و در 3 کیلومتری روستای قاضی برسانید. در آنجا باید به موزه باستان‌شناسی بجنورد بروید تا بتوانید از دیدنی‌های کشف‌شده این منطقه دیدن کنید.
از دیگر جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان که در نزدیکی آشخانه قرار دارد می‌توان به آب‌معدنی مهمانک اشاره کرد. این آب‌معدنی در روستای مهمانک واقع‌شده که در 6 کیلومتری جنوب آشخانه قرار دارد و جالب است بدانید در 2 کیلومتری شرق آشخانه هم آب‌معدنی‌ای با دمای 26 درجه وجود دارد. به‌احتمال‌زیاد می‌دانید که استفاده از آب‌معدنی چه تأثیرات فوق‌العاده‌ای می‌تواند بر روی درمان انواع بیماری‌ها و افزایش سلامتی بگذارد.
«آتشکده اسپاخو» جزو آن دسته از دیدنی‌هایی است که قدمت بسیار زیادی دارد و از قدیمی‌ترین جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان است. این بنای تاریخی و ارزشمند در 65 کیلومتری غرب آشخانه واقع شده‌است و مربوط به زمان ساسانی است. این آتشکده در نزدیکی روستایی با همین نام قرار گرفته‌است. جالب است بدانید مردم این روستا را با نام کلیسا می‌شناسند؛ این در حالی است هیچ‌گونه اثری از مسیحیان در این منطقه به چشم نمی‌خورد.
و درنهایت دیدنی که در این منطقه می‌توانید در برنامه‌تان قرار دهید، بازدید از آبشاری به نام «آبشار بیار» است که در جنوب آشخانه واقع شده‌است. این آبشار که در همسایگی روستایی با همین نام قرار دارد، حدود 15 متر ارتفاع دارد و برای استراحت بین‌راهی یکی از بهترین انتخاب‌های پیش رویتان است.

درنهایت به‌عنوان جمع‌بندی کوتاهی از این مطلب باید بگوییم، بدون شک جاهای دیدنی مسیر مشهد به گرگان تنها به این موارد ختم نمی‌شود و شاید هنوز هم دیدنی‌هایی وجود داشته باشند که از چشم گردشگران به دور مانده‌اند. 

نوشته های مشابه
 • جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت

  شهر آستارا در مرکز تالش با طبیعت بکر جنگلی و دریای خزر هرساله میزبان جمعیت زیادی از گردشگران داخلی و خارجی است. از زیبایی‌های آستارا می‌توان به سقف شیروانی خانه‌های آن اشاره کرد که معماری بسیار زیبا و تزئینات جذابی دارند. اما جاهای دیدنی مسیر آستارا به رشت را هم نباید از دست داد.

 • جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز

  بازدید از جاهای دیدنی مسیر تهران تبریز به برنامه سفر شما، زمان‌بندی و مسیری که انتخاب می‌کنید، بستگی دارد. وقتی مسیر خود را به درستی انتخاب کنید، می‌توانید برای بازدید از دیدنی‌های شهرهای بین‌راهی در فاصله مبدأ تا مقصد، بهترین برنامه‌ریزی را داشته باشید.

 • جاهای دیدنی مسیر یزد به شیراز

  همه ما در مورد شیراز و حال‌وهوای شاعرانه آن زیاد شنیده‌ایم! شهری که با بوی معطر بهارنارنج، شهرت یافته و در آن باغ‌ها و عمارت‌های زیبای فراوانی ساخته شده ‌است. شهری که مردم آن به خلق‌وخوی گرم و مهمان‌نوازی معروف هستند. اگر قصد شروع یک سفر جاده‌ای جذاب از یزد به سمت شیراز را دارید، از جاهای دیدنی مسیر غافل نشوید.

دیدگاهتان را بنویسید