ورود
Qeshm Star Valley
دره‌ای که محل فرود ستارگان است

دره ستارگان؛ از اوهام رفت‌وآمد اجنه تا واقعیت میراث طبیعی

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
  • ...
  • ...

نمی‌دانید به نام زیبای آن توجه کنید یا توصیفات عجیب‌وغریب درباره‌اش را باور داشته باشید! دره ستارگان قشم؛ یکی از جاذبه‌های تماشایی جزیره قشم است که محلی‌ها آن را محلی برای رفت‌وآمد اجنه می‌دانند! دره‌ای که شباهت زیادی به سیاره مریخ دارد! اما ماجرای هیجان‌انگیز این دره چیست؟

بیشتر کسانی که هوای سفر به جنوب کشور به سرشان می‌زند؛ قشم را به‌عنوان مقصد انتخاب می‌کنند. شاید این انتخاب مختص کسانی باشد که به خرید و گشت‌وگذار در بازارهای قشم علاقه زیادی دارند؛ اما قشم تنها بازار و خرید نیست، دیدنی‌های شگفت‌آوری دارد که هوش از سر هر بازدیدکننده‌ای می‌برد. از دره پر رمز ‌و راز ستارگان گرفته تا جنگل‌های شناور در اّب! دلتان می‌خواهد به‌جایی سفر کنید که مناظر شگفت‌انگیزی داشته باشد؟ سرزمینی ترسناک با شایعات بسیار درباره‌اش! در سفر به دره ستارگان قشم با یوتراوز همراه شوید.

آنچه از دره ستارگان قشم می‌خوانید:

سقوط یک شهاب‌سنگ یا پدیده‌ای طبیعی

The rocks of Qeshm Star Valley

این دره که شباهت زیادی به مریخ دارد، با صخره‌های سربه‌فلک‌کشیده افسانه‌ها برای گفتن دارد. برخی می‌گویند ستاره‌ای از آسمان است که بر قلب جزیره افتاده و شده دره ستارگان! اما جالب است بدانید که تا‌به‌حال ستاره‌ای بر زمین نیفتاده است. برخی نیز دره را محلی امن برای رفت‌وآمد اجنه در شب می‌دانند. هنگامی‌که به جزیره‌ی قشم می‌رسید برای بازدید از ترسناک‌ترین جاذبه‌ی این منطقه به سمت دره‌ی ستارگان حرکت کنید. این دره دالان‌ها و حفره‌های طبیعی زیادی دارد که گردش هوا در آن سبب تولید صداهایی می‌شود و همین حکایتی شده تا پس از غروب آفتاب کسی جرات رفتن به سمت این دره را نداشته باشد.
دره ستارگان را مردم محلی «ستاره‌افته» یا «ستاره ‌افتیده» می‌نامند و آن‌را مکانی برای رفت‌وآمد ارواح و اجنه می‌دانند. وجود همین داستان‌ها این دره را به مکانی جالب و هیجان‌انگیز تبدیل کرده است؛ اما واقعیت اینجا است که این دره حاصل فرسایش باد و باران در طول سالیان سال است؛ اما در زاویه‌ای دیگر؛ شاید میان سنگ‌ها و در سکوت شب؛ دره ستارگان مکانی مناسب برای اندیشیدن باشد!

دره ستارگان؛ یک لوکیشن علمی - تخیلی

به لوکیشن‌ فیلم‌های علمی - تخیلی علاقه دارید؟ دره ستارگان جایی است که باید هرلحظه منتظر پرتاب سنگ یا شنیدن صداهای مخوف باشید! البته این چیزی است که مردم قشم درباره‌اش می‌گویند.به‌محض ورود؛ دو صخره بزرگ همچون دروازه‌ی ورودی را در مقابل خود خواهید دید؛ دره ستارگان مملو از ستون‌هایی است که چندین متر ارتفاع دارند. شکل‌های عجیب‌وغریب این صخره‌ها شمارا متحیر خواهند کرد. شاید تماشای دره از پایین کافی نباشد! مسیر‌های راهنما را دنبال کنید تا بعد از حدود 50 متر به یک دوراهی برسید. یکی از آن‌ها به سمت راست و دیگری مسیری مستقیم را نشان می‌دهد. مسیر مستقیم را که ادامه دهید به انتهای دره خواهید رسید. راه پلکانی وجود دارد که شمارا به بالای دره می‌رساند. جنس صخره‌ها که براثر فرسایش ساییده شده‌اند، طوری است که هرلحظه امکان سرخوردن وجود دارد. پس احتیاط را فراموش نکنید. تماشای دره ستارگان از بالا خود دنیای دیگری است.
اگر ستاره‌ای در دره ستارگان نیفتاده است چرا آن را دره ستارگان می‌نامند؟ قرار است ستاره ببینیم یا نه؟ باوجوداینکه دره ستارگان دره‌ای مخوف به نظر می‌رسد، اگر کمی شجاع باشید و تا شب صبر کنید، در میان آن‌همه تاریکی و ترس آسمانی پر از ستاره را در این مکان خواهید دید. آن‌قدر ستاره که کافی است دستتان را بالا بگیرید تا ستاره‌ای بچینید. دره ستارگان جایی است که می‌توانید ستاره‌ها را در نزدیک‌ترین فاصله خود حس کنید. البته به‌شرط اینکه هوا غبارآلود نباشد.

چه شد که دره ستارگان به وجود آمد؟

Qeshm Star Valley Plateau

این دره که دو میلیون سال قدمت دارد، درواقع یک ناحیه فرسایش یافته به‌واسطه عواملی چون آب‌هاى سطحى، رگبارهاى فصلى و تندبادها است. باید بدانید که هیچ‌چیز ماورالطبیعه‌ای در رابطه با پیدایش این دره وجود ندارد و تنها فرسایش خاک و باران‌های شدید باعث شکل‌گیری آن شده است.هنرنمایی طبیعت در دوره‌های مختلف زمین‌شناسی باعث شده دره ستارگان به وجود بیاید. فلات اولیه که هنوز در بخش شمالى به‌صورت کم‌وبیش دست‌نخورده باقى مانده، در ارتفاع بین ۷ تا ۱۰ مترى از کف دره قرار دارد و جنس آن از ماسه سنگ با سیمان آهکى و پر از پوسته‌هاى فسیلى است.ویژگى‌ها و دیدنى‌هاى دره ستارگان سبب شده این دره به‌عنوان بخشى از ژئوپارک جزیره قشم و جزو میراث طبیعى کشورمان محسوب شود. ژئوپارک قشم با آثار زیباى طبیعى و تاریخى، تنها ژئوپارک خاورمیانه است. دره ستارگان و تنگه چاهکوه، پدیده‌هایى شگفت‌آور از فرسایش سنگ‌هاى رسوبى زمین هستند.

چگونه به دره ستارگان برویم؟

Natural water pits in the Star Valley

برای رفتن به دره ستارگان باید به سمت ساحل جنوبی قشم حرکت کنید. بعد از طی‌کردن 5 کیلومتر به روستای برکه خلف خواهید رسید، انتهای این مسیر خاکی شمارا به دره ستارگان می‌رساند. هنگامی‌که موضوع سفر به جنوب و به‌خصوص سفر به سمت بندرها و جزیره‌ها به میان می‌آید، خیلی به فصل سفرتان توجه کنید. البته این نکته را به خاطر داشته باشید که اگر حتی در زمستان هم به مقصدهای جنوبی کشور سفر کنید از رطوبت هوا در امان نخواهید ماند؛ اما این رطوبت آزاردهنده نیست.بهترین فصل برای سفر به جنوب و تماشای جزایر آن پاییز، زمستان و اوایل بهار است. قطعا شلوغ‌ترین روزگار این خطه نیز همین زمان است. البته اگر آدم صبور و سازگاری باشید می‌توانید اوایل تابستان هم به قشم سفر کنید که هم خلوت‌تر است و هم قیمت‌های مناسب‌تری پیدا می‌کنید؛ بنابراین شلوغ‌ترین زمان قشم از آذرماه تا اواخر فروردین‌ماه است و خلوت‌ترین زمان هم می‌شود تابستان داغ و ملتهب که بسیار خلوت و ارزان است.

بعد از تماشای دره ستارگان به کجا برویم؟

در قشم عوض هر چیز جاذبه‌های گردشگری و جذابیت‌های بکر و تماشایی خواهید داشت. تنگه چاه کوه، غار نمکین قشم، پارک ساحلی سوزا و غار خربس از جاذبه‌های نزدیک به این دره هستند.تنگه چاهکوه؛ دره‌ای با 100 متر عمق است که به دلیل داشتن آب فراوان به این نام شهرت پیداکرده است. جالب است بدانید که آب‌های شیرین در این منطقه از دره ستارگان جمع شده‌اند. بعد از بازدید آن به بازارهای قشم بروید و خود را به یک خرید حسابی مهمان کنید. غار‌های خربس هم از مجموعه‌ غارهای تودرتوی دست‌کند تشکیل شده‌اند که احتمالا برای حفاظت از مردم بوده‌اند.

سخن آخر

به دره ستارگان قشم بروید و سفری پر از ماجرا را تجربه کنید. درست است که شایعات بسیار زیادی در رابطه با آن وجود دارد و شاید کمی ترس به جانتان بیافتد، اما باور کنید به‌یکبار دیدنش می‌ا‌رزد. کافی است شبی را در آسمان پرستاره این دره سپری کنید. شبی فراموش‌نشدنی و طلوعی بی‌نظیر در دره ستارگان قشم.

نوشته های مشابه
۷۰۰هزار تومن تخفیف با نصب اپلیکیشن یوتراوز
پرواز داخلی پرواز خارجی رزرو هتل
امکانات