ورود
hotels standard
به بهانه‌ی روز جهانی استاندارد 23 مهر

استاندارد هتل‌ها و مراکز اقامتی

زمان برای مطالعه 4 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

استاندارد هتل‌ها و مراکز اقامتی موضوعی است که از ایمنی و سلامت ما در سفر صحبت می‌کند. انگار وقتی درباره استاندارد مراکز اقامتی می‌شنویم خیالمان راحت می‌شود که همه‌چیز سرجای خودش است و سفر خوبی پیش رویمان داریم. اصلاً استاندارد برای همین آمده است تا تضمین کند آن چه را که باید در چیزی رعایت شود. به همین سادگی!

استاندارد هتل‌ها و مراکز اقامتی یکی از وظایفی است که برعهده دست‌اندرکاران خدمات مهمان‌نوازی قرار دارد تا تجربه سفر را برای گردشگران خوشایندتر کند. اصلاً اگر یک محل استاندارد نشده باشد نمی‌توان روی آن اسم هتل یا مرکز اقامتی گذاشت. استاندارد هتل‌ها و مراکز اقامتی قوانین خاصی برای خود دارد و برای تمامی مواردی که در یک هتل لازم است قانون و شیوه‌ی خاصی را بیان کرده است. برای تو که به سفر می‌روی اما مهم است بدانی استانداردهای یک هتل چیست. وقتی بدانی که یک هتل دارای استاندارد بالایی است، می‌توانی با خیال راحت در آن اقامت کنی. یوتراوز برای تو از این استانداردها می‌گوید.

آنچه در این مقاله درباره‌ی استانداردسازی هتل‌ها و مراکز اقامتی می‌خوانی:

استاندارد عام هتل‌ها و اقامتگاه‌ها

حتماً تو هم می‌بینی که نه‌تنها در یک شهر که گاهی در یک کشور و حتی در سطح بین‌الملل نام بعضی هتل‌ها بیشتر آورده می‌شود. خیلی از دوستان و آشنایان وقتی قصد داری به جایی سفر کنی یک هتل یا اقامتگاه را به تو معرفی می‌کنند. این یعنی آن هتل توانسته است استانداردهای اصلی یک اقامتگاه راحت و ایمن را داشته باشد.
وقتی هتلی مجوز دارد یعنی استانداردهایش همگی بررسی شده‌اند و مورد تایید قرار گرفته‌اند. هتل‌ها یک ستاره و چند ستاره و همین‌طور اقامتگاه‌های برمگردی ای که دارای تابلو هستند و در سایت‌ها نام و نشان دارند همگی دارای استانداردهای لازم هستند و همین استانداردهاست که باعث شده بتوانند مجوز فعالیت داشته باشند. اما در میان این استانداردها چه هتل تک ستاره باشد یا چند ستاره وجود برخی استانداردها به راحتی تو و خانواده‌ات بسیار کمک می‌کند و می‌تواند اقامتت را به خاطره‌ای خوش تبدیل کند.

موقعیت مکانی

موقعیت مکانی یکی از ملاک‌های مهم برای یک هتل و اقامتگاه است. اگر در شهر هستی این خیلی مهم است که به آن محل یا جایی که می‌خواهی بروی دسترسی راحت داشته باشی. برخی هتل‌ها از این حیث دارای استاندارد بالایی هستند و با قرارگرفتن در یک محل خاص توانسته‌اند به‌راحتی نظر مسافران را جلب کنند. حتی اگر آن هتل بتواند برای رفت‌وآمد مسافرانش خدمات حمل‌ونقل رایگان داشته باشد، استانداردش را به شدت بالا برده است.

فضاهای باز

اگر با خانواده مشغول سفر هستی و یک کودک به همراه داری داشتن فضای بازی در هتل می‌تواند یکی از استانداردهای بالای آن باشد. غیر از آن اگر هتل حیاطی بزرگ داشته باشد که تو و خانواده‌ات امکان تردد در آن را داشته باشید و هر زمان که دلتان خواست از اتاق خارج شوید و از هتل خارج نشوید و بتوانید از فضای باز آن استفاده کنید این هم یکی دیگر از استانداردهای بالای یک هتل و اقامتگاه است. برخی اقامتگاه‌ها در فضای باز خود امکان نشستن مسافران را فراهم کرده‌اند تا بتوانند در آن‌جا به آرامش برسند. بنابراین تو با این‌که در هتل هستی اما در یک اتاق محبوس نیستی و می‌توانی هوا بخوری و از فضای باز آن لذت ببری. برخی اقامتگاه‌ها این کار را با پشت بام خود انجام می‌دهند و فقط کافی است تصور کنی آن اقامتگاه وسط یک کویر باشد! چه لذتی دارد تماشای آسمان.

خصوصیاتی شبیه خانه

کافی است تا اتاق‌ها کمی شبیه به خانه باشند و امکانات رفاهی‌شان به گونه‌ای باشد که خانواده‌ها دوست دارند. انگار که به یک خانه وارد شده‌ای؛ یخچال، ماکروویو، لباسشویی، خشک‌کن و .... هرچه امکانات یک اتاق بیشتر باشد نشان‌دهنده‌ی استاندارد بالاتر آن است.

خدمات اضافه

standard hotel services

صبحانه‌ی گرم، پارکینگ رایگان، ورود و خروج آزاد بدون محدودیت ساعت، نمایش فیلم در اتاق و لابی هتل، فروشگاه‌های هنری و صنایع‌دستی، سالن‌های زیبایی، ماساژ، عکاسی، و ... همه‌ی این‌ها یعنی استاندارد بالای یک مرکز اقامتی. حتی کافی است تا هتل‌ها با مکان‌های دیدنی و تفریحی دارای تعامل باشند و خدمات اضافه‌ای به مسافران خود ارائه دهند. این خدمات می‌تواند شامل بلیت‌ محل‌های دیدنی و تفریحی باشد که هتل آن را در اختیار مسافران قرار می‌دهد تا آن‌ها بتوانند به صورت رایگان یا با تخفیف به یک محل تفریحی یا دیدنی بروند.

استخر و زمین‌های بازی

برخی از هتل‌ها علاوه‌بر خدمات اتاق و غذا دارای امکانات دیگری مانند سالن ورزشی، استخر، زمین‌های بازی و ... هستند. هتل‌هایی که این‌ امکانات را دارند معمولاً علاوه‌بر استفاده‌ی مهمانان، آن‌ها را در اختیار شهروندان هم قرار می‌دهند. بنابراین می‌توانی ببینی که شهروندان زیادی به این هتل‌ها می‌آیند تا از استخر و سایر امکانات هتل استفاده کنند. زمین‌های تنیس، سالن بیلیارد، سالن ورزشی و .. از امکانات جانبی هتل‌ها هستند.
اگر به عنوان یک مسافر در چنین هتلی اقامت داری می‌توانی ساعاتی را در این مکان‌ها در هتل بگذرانی و حال خوبی را تجربه کنی. به همین خاطر این امکانات هم بر استاندارد هتل می‌افزاید. برخی اقامتگاه‌های سنتی هستند که به جای چنین فضایی امکان بازی‌های سنتی را فراهم می‌کنند. این هم یکی دیگر از خلاقیت‌های این نوع اقامتگاه‌هاست.

برنامه‌های غذایی متنوع

standard restaurant in the hotel

اگر یک هتل یا اقامتگاه دارای رستوران‌های متعدد باشد یا وعده‌های با کیفیت غذایی را آماده کند این یکی از استانداردهای خوب است. این امر باعث می‌شود تا وقتی در هتل هستی نگران تهیه‌ی غذا نباشی و مجبور نباشی برای هر وعده به بیرون هتل بروی و بگردی و جای مناسبی را پیدا کنی. جدای از این خلاقیت در ارائه‌ی منوی غذایی می‌تواند استاندارد هتل را به شدت بالا ببرد. استفاده از غذاهای محلی یکی از این خلاقیت‌هایی است که باعث می‌شود تویی که در آن‌جا ساکن هستی سبک زندگی بومی را بهتر درک کنی.
غذاهایی که نیازهای مختلف را در نظر بگیرد از توجه به بیماری‌ها تا منویی برای کودکان همه و همه می‌توانند باعث شوند تا تو از این امکان هتل با شوق و شعفی فراوان استفاده کنی. اگر خدمات هتل طوری باشد که یکی از وعده‌ها را هم رایگان در اختیارت قرار دهد باز هم بر استاندارد آن افزوده می‌شود. بعضی هتل‌ها برحسب استانداردهای خود خدمات پذیرایی را به صورت هافبرد (صبحانه + یک وعده غذای اصلی) یا فولبرد (صبحانه + ناهار + شام) و حتی خدماتی مثل عصرانه و نوشیدنی رایگان ارائه می‌دهند. همه این موارد به استاندارد سازی هتل کمک می‌کند.

توجه به کل خانواده

بعضی هتل‌ها برای تمامی افراد تمهیدات خود را دارند. برای کودکان که بتوانند در هتل راحت باشند و انرژی کودکانه‌شان با سرکوب مواجه نشود. برای سالمندان که بتوانند راحت تردد کنند و از امکانات هتل به‌راحتی استفاده کنند. برای افراد با نیازهای خاص مثلاً تمهیداتی برای نابینایان تا بتوانند به راحتی در اتاق اقامت داشته باشند و یا تمهیداتی برای ناشنوایان که بتوانند برای تماس‌های تلفنی نگرانی نداشته باشند. وقتی یک هتل بتواند نیازهای مختلف را برآورده کند این یعنی استانداردی بالا دارد.

رفتار دوستانه‌ی کارکنان

friendly behavior of hotel staff

این جزو اولین‌های استاندارد یک هتل است که کارکنان بتوانند رفتاری بسیار گرم، دوستانه و محترمانه با مسافران داشته باشند. اما این اصل استاندارد آن‌قدر مهم است که در میان استانداردهای بالا دوباره مطرح می‌شود. همین‌که تماس می‌گیری تا اتاقی را رزرو کنی و به‌درستی به تو جواب داده می‌شود و اطلاعات دقیق و کامل به تو داده می‌شود، همین‌که اگر قرار و قولی برای رزرو اتاق گذاشته می‌شود سر قول خود می‌مانند و آن چه را که گفته‌اند دقیق اجرا می‌کنند. وقتی به هتل یا اقامتگاه می‌رسی به گرمی و احترام با تو برخورد می‌کنند. در رسیدگی به وظایفشان دقیق و نکته‌سنج هستند و تمامی این‌ها باعث می‌شود تا تو در مراوداتی که با آن‌ها داری نه تنها احساس آرامش کنی که حتی این برخوردها به تو احساس خوبی را منتقل کند.

نوشته های مشابه
 • راهنمای پیاده روی اربعین در سال 1402

  دل که هوای رفتن می‌کند، پیاده و سواره نمی‌شناسد، پیر و جوان سرش نمی‌شود، دل است دیگر، هوای پرواز دارد، هوای دیدار، زیارت، سر تعظیم بر آستان ساییدن، «السلام علیک یا اباعبدالله الحسین».

 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز