ورود
travel quality
به مناسبت 18 آبان روز ملی کیفیت

چطور می‌توان یک سفر با کیفیت را تجربه کرد؟

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

وقتی که می‌خواهیم به یک سفر برویم تک‌تک عناصری که در آن سفر دخیل هستند می‌توانند سرنوشت سفرمان را تعیین کنند. در واقع به این امر «کیفیت سفر» می‌گویند. تمامی عواملی که در سفر ما دخیل هستند کیفیتی دارند که چگونگی هر کدام از آن‌ها می‌تواند سفرمان را به خاطره‌ای خوش تبدیل کند یا برعکس عدم کیفیت در یکی از آن‌ها می‌تواند تجربه‌ای سخت از سفر برای‌مان به یادگار بگذارد.

کیفیت در سفر یکی از آن مواردی است که همیشه نامحسوس است. نامحسوس از این جهت که با حال خوب یا بدمان در سفر می‌توانیم آن را حس کنیم. کیفیت در سفر به معنای بهترین امکانات نیست. گاهی امکانات کم اما با کیفیت می‌توانند سفر را تبدیل به تجربه‌ای ناب در زندگی کنند. به همین جهت است که باید با مفهوم کیفیت در سفر آشنا شویم. وقتی آن را بدانیم می‌توانیم با آگاهی بیشتری انتخاب کنیم، تصمیم بگیریم، حرکت کنیم و تجربه کنیم. یوتراوز در این مقاله از عوامل مؤثر بر کیفیت سفر می‌گوید.

در این مقاله درباره‌ی عوامل مؤثر بر کیفیت سفر می‌خوانیم:

سفر به مثابه‌ی یک کالا

برای بررسی عوامل مؤثر بر کیفیت سفر باید سفر را به شکل دیگری ببینیم. در واقع سفر را تبدیل به یک کالا می‌کنیم تا بتوانیم ببینیم چطور این کالا می‌تواند کیفیت بهتری داشته باشد. به زبان ساده می‌توان محصولات گردشگری را کالاهایی تعریف کرد که نیاز گردشگران را برآورده می‌کنند. اما این نکته هرگز نباید فراموش شود که اولین ویژگی مهم محصول گردشگری پیچیدگی آن است. محصول گردشگری یک محصول ترکیبی است که شامل چندین کالا و خدمات است که نیازهای گردشگران را تأمین می‌کنند.

سفر به مثابه‌ی یک محل

the main product attraction in tourism  

تبدیل‌کردن سفر به یک کالا کمی سخت است. چون به هرحال علاوه بر مواردی که گفته شد یک محصول گردشگری اغلب مربوط به یک مقصد گردشگری است. طبق دیکشنری وبستر، مقصد به معنی مکانی است که برای پایان سفر تعیین شده است. در گردشگری، اصطلاح مقصد به طورکلی به منطقه‌ای گفته می‌شود که گردشگری در آن فعالیت نسبتاً مهمی است و درآمد قابل‌توجهی ایجاد می‌کند. سازمان جهانی گردشگری (UNWTO) مفهوم «مقصد گردشگری» را چنین تعریف می‌کند: یک فضای فیزیکی غیر اداری که یک بازدیدکننده می‌تواند یک شب را در آن بگذراند. یک مقصد گردشگری می‌تواند یک شهر، روستا یا حتی استراحتگاه باشد اما ممکن است بسیاری از شهرها، مناطق و حتی کل کشور را هم شامل شود. وقتی سفر را به این صورت ببینیم می‌فهمیم که باید درباره‌ی کیفیت یک محل نیز صحبت کنیم.

کیفیت در امنیت

اگر قرار است که عوامل تأثیرگذار بر کیفیت سفر را بررسی کنیم اولین و مهم‌ترین عاملی که در تمامی آن‌ها باید حضور داشته باشد امنیت است. جاده‌ای که می‌تواند برای رانندگان خطرساز باشد، یا هواپیمایی که دچار نقص فنی است، اقامتگاهی که نکات ایمنی را رعایت نکرده است، غذایی بدون کیفیت و ناسالم، رفتارهای خطرناک، لباس نامناسب و ... همگی می‌توانند برای لحظه‌ای امنیت ما را به خطر بیاندازند و چه بسا جان مان را بگیرند. بنابراین اولین و مهم‌ترین رکن در کیفیت سفر تأمین امنیت است. حتی می‌توان گفت در نوع خاصی از گردشگری که عمداً به سمت مقصدهای خطرناکی مثل آتشفشان‌ها یا محل‌های برای ماجراجویی سفر می‌شود، باز هم کیفیت امنیت حرف اول را می‌زند. چون اگر امنیت نباشد می‌تواند سفرمان را بی بازگشت کند و مقصدمان را به دنیای دیگر سوق دهد.

کیفیت در رفتار و روابط

کیفیت در رفتار و روابط هم مانند کیفیت در امنیت در بیشتر عوامل مؤثر بر کیفیت سفر دخیل است. یک مهماندار بی‌حوصله و بی‌توجه می‌تواند در همان ابتدای سفر حال‌مان را بگیرد و یک فروشنده‌ی خوش‌رفتار و خونگرم می‌تواند در کنار سوغاتی‌هایی که می‌خریم خاطرات خوبی از مردم یک شهر را با ما همراه کند.
مردمی که در خیابان‌های مقصد با آرامش می‌توانیم کنارشان قدم بزنیم بدون اینکه ما را دچار ناراحتی و تنش کنند، کیفیت سفر ما را مدام بهتر می‌کنند و زن چادرنشینی که با خوش‌رویی ما را به چادرش دعوت می‌کند و نان و پنیر محلی به ما تعارف می‌کند می‌تواند ما را با نوع جدیدی از مهمان‌نوازی آشنا کند که در کمتر شهر بزرگی پیدا می‌شود.بنابراین اگر کسی بخواهد بگوید یک آژانس مسافرتی چه کیفیتی دارد یا سفر با یک راننده خوب است یا نه اولین مسئله‌ای که از ذهنش می‌گذرد نوع رفتار و نحوه ارتباط آن‌ها است.

کیفیت در حمل‌ونقل

quality in transportation

تجربه‌ی صندلی خراب یک اتوبوس در یک سفر 15 ساعته می‌تواند تجربه‌ای ناخوشایند باشد، یا بوی سیگار در کوپه‌ی قطار وقتی که می‌خواهید از سفرتان لذت ببرید قطعاً کیفیت این لذت بردن را به حداقل می‌رساند!
اولین اصلی که در سفر دخیل است حمل‌ونقل است. چون یک سفر یعنی رفتن از یک مکان به مکان دیگر و این نیاز به حمل و نقل دارد. پس هر آن‌چه که بر کیفیت حمل و نقل تأثیر می‌گذارد، می‌تواند بر کیفیت سفر هم تأثیر بگذارد. اگر برای سفرمان از وسیله‌ای به جز ماشین شخصی استفاده می‌کنیم این کیفیت کاملاً بستگی به شرکتی دارد که بلیط خود را از آن خریده‌ایم و از همان «ب» بسم‌الله می‌توان به کیفیت آن توجه کرد. از جستجوی بلیط تا خرید تا خدماتی که ارائه می‌شود تا عدم وجود تأخیر، تا راحتی و امنیت وسیله حمل و نقل. چون ما می‌توانیم حتی با دوچرخه سفر کنیم اما سفری با کیفیت داشته باشیم. این مهم است که آن شرکت حمل و نقل یا وسیله‌ی نقلیه بتواند تمامی خواسته‌های (البته منطقی) ما را به درستی و خودکار برآورده کند.

کیفیت در مکان‌های اقامتی

quality of accommodation in travel

اگر تصمیم گرفته‌ایم به هر کجایی سفر کنیم دسترسی به مکان‌هایی برای اقامت می‌تواند یکی دیگر از موارد تعیین‌کننده‌ی کیفیت سفرمان باشد. این از مواردی است که به سفر به مثابه‌ی یک محل نگاه می‌کند. مکان‌هایی که تبدیل به مقصدهای گردشگری شده‌اند باید بتوانند این امر را برآورد کنند. بالارفتن کیفیت محل اقامت می‌تواند یک ماجرای برد-برد هم برای مسافر و هم برای میزبان باشد. چون اگر همگان بدانند وقتی به یک نقطه سفر می‌کنند می‌توانند در محلی با کیفیت مناسب و البته هزینه‌ی منصفانه اقامت کنند قطعاً آن محل را به دیگران هم پیشنهاد می‌دهند و البته که برای سفر دوباره‌ی خود به آن محل نقشه می‌کشند.
گاهی ممکن است مقصد سفر یکی از نقاط بکر طبیعت باشد. کیفیت مکان اقامتی در این‌جا کاملاً بستگی به امکاناتی دارد که برای اقامت به همراه خود می‌بریم. با توجه به شرایط محلی که قرار است کمپ بزنیم یا اقامت کنیم باید امکانات با کیفیتی همراه خود داشته باشیم در غیر این‌صورت همین امر می‌تواند ادامه‌ی سفر را سخت و گاهی غیرممکن کند.به طورکلی گاهی برای محل اقامتی نیازی به وجود کیفیت یک هتل پنج ستاره نیست و یک چادر برای لذت‌بردن از سفر کفایت می‌کند و گاهی هم تنها چیزی که لازم است وجود یک هتل چند ستاره است.

کیفیت در غذا

quality-food-on-travel

به مریخ هم که سفر کنیم باید برای غذا فکری کنیم. این نشان‌دهنده‌ی اهمیت غذا در سفر است. اما کیفیت غذا چطور؟ کیفیت غذا آن‌قدر مهم است که برخی شهرها و روستاها به خاطر غذاهاشان به مقصدهای گردشگری تبدیل شده‌اند.
تصور کنیم در جاده‌ای در حال رانندگی هستیم و ناگهان گرسنه می‌شویم. کافی است در آن جاده کافه یا رستوران بین‌راهی باشد که یک غذای باکیفیت در آن بخوریم و دفعه‌ی بعد که از این جاده در حال گذر هستیم چه گرسنه باشیم و چه نباشیم راه‌مان را به سمت آن کج کنیم تا لذت خوردن آن غذای خوشمزه و با کیفیت دوباره برایمان تکرار شود. حتی اگر اهل غذا خوردن در مکان‌های عمومی نیستیم باید غذاهای با کیفیتی را با خود برداریم یا در میان راه تهیه کنیم و بپزیم.
بارزترین اهمیت کیفیت در غذا حفظ سلامتی ما است و وقتی به خاطر غذای بی‌کیفیت سلامتی‌مان در سفر دچار مشکل شود – که معمولاً مسمومیت‌های غذایی را خیلی‌ها به این خاطر در سفر تجربه کرده‌اند – می‌فهمیم که این کیفیت از نوع کیفیت‌های حیاتی است!

کیفیت در جاذبه‌ها و سرگرمی‌ها

این خیلی فرق دارد که وقتی به دیدن یک اثر تاریخی می‌رویم با یک جای مخروبه مواجه شویم که در حال فروپاشیدن است و در کنار این‌که نمی‌تواند ما را به تاریخ این اثر ببرد حسرتی بزرگ در دل‌مان ایجاد می‌کند که چرا این اثر در حال تخریب است، یا وقتی به دیدن یک اثر تاریخی می‌رویم احساس کنیم که از آن نگهداری می‌شود و ارزش آن در حال حفظ شدن است. حسرت یا احساس غرور؟ یا وقتی به یک ساحل می‌رویم خیلی فرق دارد که در میان زباله‌ها قدم بزنیم یا به جای آن پاهامان ماسه‌های ساحل را لمس کند؟ کیفیت رسیدگی و نگهداری از آثار دیدنی می‌تواند چنین تجربه‌هایی را در سفر ایجاد کند. این از مواردی است که به سفر به مثابه ی محل نگاه می‌کند. محلی که کیفیت داشته باشد می‌تواند کیفیت سفر را دگرگون کند و تجربه‌هایی عالی برایمان به همراه داشته باشد.
کافی است بتوانیم به راحتی نقشه‌ای از نقاط دیدنی و سرگرم‌کننده پیدا کنیم. وقتی در یک شهر یا منطقه چنین نقشه‌ای وجود داشته باشد یعنی به تک‌تک جاهایی که بر روی نقشه مشخص‌شده توجه و رسیدگی شده است که دارد ما را به دیدنشان دعوت می‌کند.

محصول با کیفیت سفر

یک محصول گردشگری یک کالای پیچیده است که شامل محصولات ملموس، خدمات نامشهود و تجارب روان‌شناختی است. اگر تصمیم به سفر داریم یا اگر یک سازمان یا مقصد گردشگری‌ای می‌خواهد تجربیات به‌یادماندنی برای مشتری و در نتیجه رضایت مشتری خود داشته باشد و همین‌طور ارزش برتر و مزیت رقابتی، باید به تک‌تک عوامل مؤثر بر کیفیت در سفر توجه کند.

نوشته های مشابه
 • جشن آذرگان چیست؟ همه چیز درباره این جشن باستانی

  ایرانیان باستان آیین‌های مختلفی را برگزار می‌کردند که در میان این آیین‌ها جشن‌ها جایگاه خاصی داشتند. اما جشن‌هایی که آن‌ها برگزار می‌کردند تنها برای جشن و شادی نبود، بلکه در کنار آن به نیایش خدای یکتا می‌پرداختند و همبستگی‌شان را با یکدیگر اعلام می‌کردند. جشن آذرگان یکی از جشن‌های ایران باستان است.

 • بلک فرایدی چه روزی است؟

  جمعه ‌سیاه یا بلک فرایدی یکی از مناسبت‌های جهانی و در تقویم میلادی بسیار پررنگ است. این روز که به حراج اجناس و کالاهای مختلف اختصاص دارد، در آمریکا بعد از روز شکرگزاری برگزار می‌شود اما این رویداد فقط مختص آمریکایی‌ها نیست، بلکه در کشورهای مختلف جهان از جمله ایران هم جمعه ‌سیاه مورد استقبال‌ پرشوری قرار می‌گیرد.

 • روز جهانی سفر با پدر بزرگ و مادربزرگ ها

  سفر با پدربزرگ و مادربزرگ یا سفر به سمت خانه پدربزرگ و مادربزرگ، هرچه که باشد گاهی سفر ما ربط پیدا می‌کند به این دو اسم عزیز و دوست‌داشتنی و قطعا سفر در کنار آن‌ها یا به سمت خانه آن‌ها می‌تواند دل‌نشین باشد اگر دقیقا بدانیم چه‌کار باید بکنیم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز