ورود
special roads in the world

عجیب‌ترین جاده‌های جهان

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

در سفرهای زمینی جاده یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های سفر است. انواع بسیاری جاده‌های کوهستانی، سرسبز، بیایبانی، مارپیچ و ... وجود دارد. در این میان برخی از جاده‌ها عنوان عجیب‌ترین جاده‌ها را به خود اختصاص دادهاند. عجیب‌ترین جاده‌هایی که اگر درباره آن‌ها بشنوید تعجب بسیاری خواهید کرد.

در سفرهای زمینی جاده یکی از لذت‌بخش‌ترین قسمت‌های سفر است. انواع بسیاری جاده‌های کوهستانی، سرسبز، بیایبانی، مارپیچ و ... وجود دارد. در این میان برخی از جاده‌ها عنوان عجیب‌ترین جاده‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. شاید شما هم کنجکاو شده‌اید که بدانید عجیب‌ترین جاده‌های جهان چه ویژگی‌هایی دارند. پس به خواندن ادامه دهید و یوتراوز را همراهی کنید تا همه آنچه باید از این جاده‌ها بدانید را در اینجا بخوانید.

آنچه در این مقاله درباره عجیب‌ترین جاده‌های جهان خواهید خواند:

اتوبان آلمان (Bundesautobahn)

Bundesautobahn

یکی از اتوبان‌هایی که کاملا طبق اصول فنی ساخته شده است، اتوبان آلمان است که توانسته عنوان پر سرعت‌ترین اتوبان را از آن خود کند. دلیل این شهرت هم آن است که ماشین‌ها با سرعت بسیار بالایی از این اتوبان گذر می‌کنند و این کار بدون هیچ انحرافی از جاده صورت می‌گیرد. البته لازم به ذکر است که تنها در نیمی از این اتوبان، محدودیت سرعتی اعمال نمی‌شود و ماشین‌ها می‌توانند با سرعت زیاد حرکت کنند. طول این اتوبان در آلمان حدوداً 12800 کیلومتر است.

بزرگراه شماره 1 استرالیا (Highway 1)

Highway 1

یکی از عجیب‌ترین جاده‌های جهان بزرگراه شماره 1 استرالیا است. این بزرگاه به جهت اینکه طولانی‌ترین بزرگراه در استرالیا است عنوان «بزرگراه شماره1» را در کنار نام خود دارد. همچنین از نظر ویژگی طویل‌بودن رتبه دوم را در میان بزرگراه‌های جهان دارد. بزرگراه شماره 1 استرالیا یکی از پر رفت‌وآمدترین جاده‌های جهان به شمار می‌رود، زیرا این بزرگراه تمامی شهرهای مهم استرالیا را به هم متصل‌کرده و آمارها حاکی از آن است که بیش از یک میلیون خودرو در طول شبانه‌‌روز از این جاده برای عبور از شهری به شهر دیگر استفاده می‌کنند.

گذرگاه استلویو ایتالیا (Stelvio Pass)

Stelvio Pass

یکی دیگر از عجیب‌ترین جاده‌های جهان در ایتالیا واقع شده است که استلویو نام دارد. جاده استلویو یکی از جاده‌های کوهستانی جهان است که در ارتفاع 1808 متری قرار گرفته است. از عجایب این جاده می‌توان به تعداد پیچ‌های آن اشاره کرد؛ این جاده دارای 48 دور 180 درجه‌ای است که طول هر یک از آن‌ها 21.5 کیلومتر می‌باشد. گردشگران ایتالیا از این جاده با عنوان جاده مرگبار یاد می‌کنند.

جاده آمالفی در ایتالیا (SS163)

SS163

جاده سواحل آمالفی در میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است. برخی از صحنه‌های فیلمبرداری فیلم‌های هالیوودی در این جاده صورت‌گرفته است و سه دوره از مسابقات رالی نیز در این جاده برگزار شده است. جاده آمالفی و سواحل آن یکی از رمانتیک‌ترین مناطق ایتالیاست و از میان خانه‌های مسکونی شهر گذر می‌کند. اطراف جاده تعدادی کافه و رستوران وجود دارد که چشم‌اندازی رو به دریا داشته و می‌توانید با سپری‌کردن اوقات خود در این مکان نهایت لذت را ببرید. جالب است بدانید که ساحل آمالفی ایتالیا به علت زیبایی خیره‌کننده‌اش همیشه یکی از مقاصد گردشگری به شمار می‌رود.

جاده دروازه‌های تیان‌من شان در چین (Tianmen shan Pass)

Tianmen shan Pass

جاده دروازه‌های تیان‌من شان چین یکی دیگر از عجیب‌ترین جاده‌های جهان است که دارای 99 پیچ 180 درجه‌ای است. تعداد پیچ‌های این جاده موجب شده است که عنوان یکی از پر پیچ و خم‌ترین جاده‌ها را از آن خود کند. رانندگی در چنین جاده‌ای با تعداد زیاد پیچ برای بسیاری از رانندگان خوشایند نیست، به همین دلیل در این مکان یک تله‌کابین به طول 7 کیلومتر تعبیه شده است که می‌توانید به وسیله آن مسیر را طی کنید. جالب است بدانید که برای ساخت این جاده پر پیچ‌وخم 8 سال وقت صرف‌شده است.

گذرگاه لوس کاراکولس در شیلی (Los Caracoles)

یکی دیگر از پر پیچ‌وخم‌ترین و عجیب‌ترین جاده‌های جهان، جاده لوس کاراکوس در شیلی است که دارای 29 پیچ 180 درجه‌ای می‌باشد. از آن جایی که این جاده بر روی کوه‌های شیلی واقع‌شده و دارای پیچ‌های بسیاری است، تبدیل به یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های جهان نیز شده است. البته لازم به ذکر است که تا به حال هیچ تصادفی در این جاده رخ نداده است.

جاده زیگ‌زاگ هند (Zigzag Road India)

Zigzag Road India

جاده زیگ‌زاگ در هند به عنوان یکی از عجیب‌ترین جاده‌های جهان شناخته می‌شود. این جاده با 100 پیچ 180 درجه‌ای یکی از پر پیچ و خم‌ترین جاده‌های جهان نام دارد. جاده زیگ‌زاگ بر فرار کوه‌ هیمالیا واقع شده است. جالب است بدانید تاجران ابریشم در گذشته از این جاده برای عبور از تبت به هند استفاده می‌کردند. بخشی از این جاده در ارتفاع 11000 متری از سطح دریا قرارگرفته است که زیبایی خاصی به آن بخشیده است.

جاده پسیج دو گوا در فرانسه (Passage du Gois)

Passage du Gois

جاده پسیج دو گوا در فرانسه یکی دیگر از عجیب‌ترین و در عین حال خطرناک‌ترین جاده‌های جهان است. دو طرف این جاده را آب پوشانده است و به این دلیل که سطح آب در طول شبانه‌روز بالا می‌آید، این جاده دو مرتبه ناپدید می‌شود. همین ویژگی این جاده آن را تبدیل به یکی از عجیب‌ترین جاده‌های جهان کرده است. هنگام گذر از این جاده به سرعت از آن بگذرید، زیرا هر لحظه ممکن است اتفاق ناگواری رخ دهد.

اتوبان دالتون در آلاسکا (Dalton Highway)

Dalton Highway

اتوبان دالتون در آلاسکا به طول 666 کیلومتر یکی دیگر از عجیب‌ترین جاده‌های جهان است. از عجایب این جاده می‌توان به نبود هیچ پمپ بنزین و استراحت‌گاهی در آن اشاره نمود. همچنین هوا در این جاده بسیار سرد و یخبندان است و همین ویژگی‌ها آن را به جاده‌ای خطرناک نیز تبدیل کرده است. جالب است بدانید که در طول روز بیش از 100 کامیون از این جاده عبور می‌کنند.

جاده تونلی گوالیانگ در چین (Guoliang Tunnel)

Guoliang Tunnel

جاده تونلی گوالیانگ که درون کوهی در هنان چین واقع شده است، یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های جهان به شمار می‌رود. سازندگان این جاده 5 سال برای ساخت آن وقت صرف کردند. جاده تونلی گوالیانگ چین، جان تعداد زیادی از افراد و همچنین سازندگان خود را گرفته است. برای رانندگی در این جاده نهایت دقت را داشته باشید زیرا با یک غفلت کوچک در این جاده، احتمال مرگ بسیار زیاد است.

اتوبان کابل به جلال‌آباد در افغانستان (Kabul-Jalalabad Road)

Kabul-Jalalabad Road

یکی دیگر از عجیب‌ترین جاده‌های جهان اتوبان کابل به جلال آباد است که با طول 64 کیلومتری آن، هنوز آسفالت نشده است. این جاده همچنین یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های جهان است که هر ساله تعداد زیادی از مسافران را قربانی می‌کند. لازم به ذکر است که این جاده برای تاجران از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است و به همین دلیل هم است که اکثر اوقات شاهد ترافیک سنگین در آن خواهید بود.

جاده یونگاس شمالی در چین (North Yungas Road)

North Yungas Road

جاده یونگاس شمالی در چین که به جاده مرگ نیز معروف است، هر ساله جان حدود 200 تا 300 نفر از افراد را می‌گیرد. این جاده، خطرناک‌ترین جاده‌ی جهان است؛ به‌طوری که شبکه خبری بی بی سی و مجله نیویورک تایمز نیز به این نکته اشاره نموده‌اند. طول این جاده 64 کیلومتر است و در سال 1930 احداث گردید. جاده یونگاس شمالی چین تنها یک باند داشته و فاقد گاردریل است. همچنین دره‌های موجود در این جاده ارتفاع زیادی دارد و اکثر اوقات مه غلیظی که در این جاده وجود دارد، جلوی دید رانندگان را می‌گیرد.

جاده A 285 انگلیس

جاده A 285 انگلستان یکی دیگر از عجیب‌ترین جاده‌های جهان است و همچنین به عنوان خطرناک‌ترین جاده کشور انگلیس نیز شناخته می‌شود؛ زیرا در 20 سال گذشته تعداد زیادی از تصادفات در این جاده صورت‌گرفته است. یکی از اصلی‌ترین دلایل آمار بالای تصادفات در این جاده، شرایط ساخت آن است. این جاده از چیکستر آغاز شده و به پت ورت می‌رسد.

جاده سی‌چوآن در تبت (Sichuan-Tibet Highway)

جاده سی چوآن با ارتفاع 6 کیلومتری یکی از جاده‌های توریستی کشور چین به شمار می‌رود. بخش عظیمی از این جاده به شکل مارپیچ است. متاسفانه هر ساله حدود هفت هزار نفر با عبور از این جاده و در اثر شرایط نامتعادل هوا جان خود را از دست می‌دهند.

جاده هالسما در فیلیپین (Halsema Highway)

یکی دیگر از عجیب‌ترین جاده‌های جهان، شاهراه هالسما نام دارد که دارای پیچ‌های تند است و گاردریلی در آن وجود ندارد. همین ویژگی‌ها باعث شده که به عنوان یکی از خطرناک‌ترین جاده‌های جهان نیز شناخته شود. نکته قابل‌توجه در رابطه با این جاده این است که هرساله تعدادی ماشین و اتوبوس در این جاده سقوط می‌کنند.

جاده کان‌یی در چین (Kanyi Road)

یکی دیگر از عجیب‌ترین جاده‌ها، جاده قدیمی کان یی نام دارد که در منطقه یونان واقع شده است. این جاده دارای 26 پیچ تند است که حداکثر فاصله میان هر یک از آن‌ها 139 متر است و در مجموع تمامی این پیچ‌ها در یک مسافت 2.1 کیلومتری واقع شده‌اند.

جاده 24 زیگ در چین (Zig Road24)

جاده 24 زیگ در چین همانطور که از نامش پیداست دارای 24 پیچ تند است. این جاده در میان چینی‌ها ارزش زیادی دارد. جالب است بدانید که زمان ساخت این جاده به دوران جنگ جهانی دوم باز می‌گردد و در هنگام حمله ژاپنی‌ها نقش مهمی برای مقابله با آن‌ها داشته است.

سخن پایانی

این هم از عجیب‌ترین جاده‌های جهان! در این مقاله سعی کردیم تمامی جاده‌های عجیب جهان را به همراه ویژگی هر یک به‌طور کامل معرفی کنیم. سپاسگزاریم که وقت ارزشمندتان را برای خواندن این مطلب صرف کردید. اگر سوال و یا تجربه‌ای از گذر از این جاده‌ها دارید، لطفا در بخش نظرات با ما و سایر خوانندگان مجله یوتراوز به اشتراک بگذارید.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز