ورود
Arbaʽeen Pilgrimage

قیمت بلیط هواپیما اربعین

زمان برای مطالعه 5 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

پیاده‌ روی اربعین یک رویداد مذهبی شناخته‌شده در تمام دنیاست که ارادت شیعیان را به امام حسین (ع) و یارانش نشان می‌دهد. در این مقاله راهنمای کامل پیاده روی اربعین 1401 + قیمت و ده‌ها نکته مهم از اربعین 1401 را می‌خوانید.

قیمت بلیط اربعین 1401 بیش از هر چیز دیگری، این روزها به دغدغه اصلی زائران کربلا تبدیل شده است. اپلیکیشن یوتراوز این نگرانی را از زائران سالار شهیدان برداشته و بلیط هواپیما اربعین را با نرخ مصوب سازمان هواپیمایی کشوری و با خرید مستقیم از ایرلاین، در اختیار شما قرار داده است. نکته مهمتر اینجاست که با نصب اپلیکیشن یوتراوز، 30 دقیقه زودتر از هرجای دیگری به بلیط هواپیما نجف و بغداد دسترسی پیدا می‌کنید؛ یعنی فرصت خرید بلیط هواپیما اربعین زودتر از همه در اختیارتان قرار می‌گیرد. 

با این‌حال چنانچه قصد دارید در پیاده‌روی اربعین 1401 شرکت کنید یا کنجکاوید بیش‌تر درباره این مراسم بدانید، تا انتهای این مقاله با بررسی «نکات مهم پیاده‌روی اربعین» در مجله گردشگری یوتراوز با ما همراه شوید.


پرواز دوطرفه، سفر عالی هدفهبلیط خارجی

آنچه از پیاده‌ روی اربعین 1401 می‌خوانید:


خرید بلیط هواپیما اربعین 

📌 همین اول بگوییم که اگر قصد شما برای سفر به عراق جدی‌ست، می‌توانید بلیط هواپیما در مسیرهای مشهد بغداد، مشهد نجف، تهران بغداد و تهران نجف را با قیمت مصوب از ایرلاین ها در 👈سایت یوتراوز 👉 رزرو کنید.

قیمت بلیط هواپیما اربعین 1401 | نرخ مصوب

یکی از اولین نکاتی که در راهنمای پیاده‌روی اربعین 1401 باید در نظر بگیرید، تهیه بلیط هواپیما و قطار است. باتوجه به استقبال چند میلیون نفری که از این رویداد بزرگِ مذهبی می‌شود، در روزهای نزدیک به مراسم اربعین شاید به سختی بتوانید بلیط پیدا کنید. اما نگران نباشید؛ بلیط هواپیما اربعین 1401 امسال بهتر از هر زمانی در دسترس زائران حرم امام حسین (ع) قرار می‌گیرد. یوتراوز امسال در مراسم پرشور اربعین حسینی در کنار شماست و با ارائه بلیط هواپیما اربعین باری بزرگ را از دوش همه زائران برداشته است. قیمت بلیط هواپیما اربعین 1401 به طور مصوب و در بازه زمانی 20 تا 30 شهریورماه 1401، به شرح زیر است. یادتان نرود که جهت کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید با شماره 1548 تماس بگیرید یا از طریق اپلیکیشن یوتراوز اقدام به خرید بلیط هواپیما اربعین کنید.

 • مسیر: تهران - نجف 30/000/000 ریال
 • مسیر: نجف - تهران 30/000/000 ریال
 • مسیر: تهران - نجف - تهران 60/000/000 ریال
 • مسیر: مشهد - نجف 38/000/000 ریال
 • مسیر: نجف - مشهد 38/000/000 ریال
 • مسیر: مشهد - نجف - مشهد 76/000/000 ریال

ارز مسافرتی اربعین 1401

ارز مسافرتی امسال برای زائرین اربعین 100دینار یا 150 دلار تعیین شده‌ است. با در دست داشتن بلیط (مدارک تردد برای زائرین پیاده) می‌توانید از 700 شعبه بانک صادرات، ملت و تجارت یا 220 صرافی کشور ارز مسافرتی (دینار) خود را با مبلغ 21 هزار و 500 تومان (نرخ مصوب در تاریخ 1401/06/10) تهیه کنید. برای اطلاعات بیشتر به سایت https://www.ice.ir مراجعه کنید. 


تاریخ شروع پیاده روی اربعین 1401

پباده روی اربعین

پیاده‌روی اربعین 1401 یک رویداد داوطلبانه و دلی است که زائران را از سراسر دنیا با پای پیاده، به کربلا می‌رساند. امسال ثبت‌نام پیاده‌روی اربعین از تاریخ 1401/04/10شروع شده و تا 1401/04/31 ادامه دارد.

شروع رسمی مراسم پیاده‌روی اربعین 1401، پنجم صفر (11 شهریور) است که تا روز اربعین، با پیوستن کاروان‌های پیاده، هر روز پرشورتر می‌شود. با وصف این حال؛ اگر محدودیت زمانی ندارید، پیشنهاد می‌کنیم ثبت‌نام خود را انجام دهید و زودتر راهی سفر شوید تا درگیر ازدحام و شلوغی‌ِ روزهای آخر نشوید. قبل از اینکه راهی سفر شوید، لازم است همه‌چیز را درباره این مراسم بدانید. در ادامه قرار است اطلاعات کاملی از مسیر پیاده‌روی اربعین، شرایط، نکات و نحوه ثبت نام در «سامانه سماح» در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.


مسیرهای پیاده روی اربعین

مسیر پیاده‌روی اربعین


این سوال پاسخ روشنی ندارد! با توجه به توان جسمانی و زمانی که در اختیار دارید، می‌توانید یکی از مسیرهای پیاده‌روی اربعین 1401 را انتخاب کنید و قدم در راه بگذارید. معرفی مسیرهای پیاده‌روی اربعین را در ادامه بخوانید، بدون شک انتخاب کردن برای‌تان راحت‌تر می‌شود. 

مسیرهای پیاده‌ روی اربعین 1401 به سه دسته تقسیم می‌شوند:

 • از شهر زائر تا کربلا
 • از مرز ایران و عراق تا کربلا
 • از نجف تا کربلا

از شهر زائر تا کربلا

جوانان و زائرانی که توانِ پیاده‌ روی طولانی را دارند، از شهر و خانه خود با کاروان کربلا همراه می‌شوند. در این حالت، پیاده‌روی اربعین بسیار طولانی می‌شود. ممکن است هفته‌ها و ماها طول بکشد. در این صورت احتمال اینکه بخواهید در شهرهای بین راه، هتل یا هتل آپارتمان رزرو کنید، بسیار زیاد است. برای رزرو هتل در شهرهای بین راه، یوتراوز را پیشنهاد می‌کنیم؛ چون علاوه بر تنوع در هتل و اقامتگاه می‌توانید از تخفیف اولین رزرو هتل در یوتراوز هم بهره‌مند شوید.


از مرز ایران و عراق تا کربلا

زائرانی که از مرز ایران و عراق به سمت کربلا راهی می‌شوند، هر جای ایران که هستند، خود را به مرزهای مهران، خسروی، چذابه و شلمچه می‌رسانند و از آنجا با کاروان پیاده همراه می‌شوند و تا نجف و بعد تا کربلا پیش می‌روند. شاید بپرسید: مسیر پیاده‌روی اربعین چند کیلومتر است؟ در پاسخ باید بگوییم از مرز ایران تا کربلا باید مسافتی حدود 300 کیلومتر را طی کنید که با پای پیاده حدودا 54 ساعت طول می‌کشد. البته در نظر داشته باشید که در ایام اربعین به دلیل ازدحام جمعیت، پذیرایی از زائرین و اجرای آیین‌های خاص، بعید نیست که چند ساعتی در مسیر توقف داشته باشید.

برای رسیدن به شهرهای مرزی می‌توانید از قطار یا پرواز داخلی استفاده کنید. برای خرید بلیط قطار یا پرواز داخلی به مقصد شهرهای مرزی کشورمان، یوتراوز انتخابی ایده‌آل است؛ چون هم تنوع در ارائه خدمات سفر بالاست و هم می‌توانید از تخفیف‌های یوتراوز استفاده کنید.


از نجف تا کربلا

زائران اربعین

پیاده‌ روی اصلی اربعین مسیر نجف تا کربلاست. خیلی از زائران با بلیط هواپیما تهران نجف از مسیر هوایی خود را به نجف می‌رسانند و بعضی‌ها هم از مسیر زمینی با استفاده از قطار و اتوبوس. هر کس به هر طریقی که می‌تواند، برای مراسم پیاده‌روی نجف تا کربلا حاضر می‌شود.
مسافت نجف تا کربلا حدود 80 کیلومتر است.در حالت عادی حدود 17 ساعت طول می‌کشد تا این مسافت را طی کنید. اما با توجه به شلوغی ایام اربعین ممکن است این زمان به 25 ساعت افزایش پیدا کند.

فاصله عمودهای نجف تا کربلا

در مسیر پیاده‌روی نجف تا کربلا ستون‌های شماره‌گذاری شده‌ای قرار دارد تا برای پیداکردن مسیر در شلوغی و راحت‌تر پیدا کردن همراهان خود، به عنوان راهنما از آنها استفاده کنید. این ستون‌ها را با نام «عمود» می‌شناسند.

فاصله عمودهای نجف تا کربلا 50 متر است. یعنی در هر 1 کیلومتر 20 عمود قرار گرفته‌است. تعداد عمودها در کل مسیر نجف تا کربلا به 1452 عدد می‌رسد.


ثبت نام در سامانه سماح

ثبت نام آنلاین در مراسم پیاده‌روی اربعین 1401 از طریق سامانه سماح انجام می‌گیرد. بدیهی است که از طریق دفاتر حج و زیارت سراسر کشورثبت نام حضوری  انجام می‌شود. در واقع هدف اصلی از ثبت‌نام در سامانه سماح این است که برآورد روشن‌تری از تعداد زائران خانم و آقا به دست بیاید و موجبات رفاه همه عزیزان فراهم شود. علاوه بر آن انجام این خدمت به صورت آنلاین برای زائراین راحت‌تر و سریع‌تر است.


هزینه ثبت نام در سامانه سماح

اگر از طریق سامانه سماح برای ثبت نام خود اقدام می‌کنید، نیاز به کارت بانکی با رمز دوم اینترنتی (یا رمز پویا) دارید. هزینه ثبت‌نام در سامانه سماح برای پیاده‌روی اربعین 18/000 تومان است. شما با خرید بلیط هواپیما اربعین از سایت و اپلیکیشن یوتراوز، نیاز به پرداخت هزینه بیمه مسافرتی نخواهید داشت.


شرایط ثبت نام اربعین 1401

تلفن پشتیبانی سامانه سماح


بهترین زمان برای شروع پیاده‌روی نجف به کربلا 16 ام ماه صفر (22 شهریور) است. 

مدارک لازم برای پیاده‌ روی اربعین

دغدغه همیشگی و سوال پرتکرار زائرین کربلا برای شرکت در پیاده‌روی اربعین 1401 درباره مدارک و شرایط شرکت در این مراسم باشکوه است. در پاسخ باید بگوییم که ارائه اطلاعات شخصی، کارت ملی و ویزا تنها مدارکی است که برای ثبت‌نام و شرکت در مراسم پیاده‌روی اربعین و خروج از مرز نیاز دارید.


پیاده روی اربعین بدون ویزا

برای عبور از مرز ایران و عراق جهت شرکت در پیاده‌روی اربعین 1401 نیازی به داشتن ویزا نیست. اما باید حتما گذرنامه با اعتبار حداقل 6 ماه همراه داشته باشید. چنانچه گذرنامه ندارید یا تاریخ اعتبارش گذشته، لازم است «برگه تردد» موقت که صرفا تا پایان مراسم اربعین اعتبار دارد را دریافت کنید. این برگه تردد مختص مراسم اربعین 1401 است.


امکان پیگیری گذرنامه با کدملی برای اربعین

اگر برای شرکت در مراسم اربعین امسال هنوز گذرنامه‌تان را دریافت نکرده‌اید، این خبر خوش را به شما بدهیم که شرکت ملی پست، امکان دسترسی به بارکد بسته‌های پستی حاوی گذرنامه را از طریق مراجعه به سامانه رهگیری مرسولات سازمانی فراهم کرده‌است.


مراقبت‌های بهداشتی سفر اربعین 1401

موکب اربعین 1401

تاریخ اربعین 1401 در تاریخ شمسی مصادف با 26 شهریور 1401 است. اگر قرار است شما هم یکی از زائرین پیاده امام حسین (ع) باشید، برنامه سفر خود را بچینید و از رعایت نکات بهداشتی برای حفظ سلامت خود غافل نشوید. در ادامه چند مورد از آنها را می‌خوانید.


مراقب بیماری وبا باشید

فرض کنید که با رعایت همه نکات بهداشتی روانه مراسم پیاده‌ روی اربعین شدید. یادتان باشد که در این سفر خطر ابتلا به وبا همواره در کمین شماست. برای پیشگیری از این بیماری باید در طول سفر به‌ صورت مداوم دست‌های خود را بشویید. حواستان باشد قبل و بعد غذا، تردد با اتوبوس و لمس میله‌های اتوبوس، پیاده‌ روی در مکان‌های پرتردد و بازارهای شلوغ دست‌های خود را با آب و صابون بشویید و برای پیشگیری از ابتلا به هر ویروس یا باکتری مدام دستهایتان را ضدعفونی کنید.


از پاهای خود مراقبت کنید

زائران در پیاده‌روی اربعین

حتما قبل از سفر تعداد روزهایی که در راه هستید را محاسبه کنید و به همان تعداد با خود جوراب تمیز و نخی ببرید. هر شب در استراحتگاه جوراب‌های خود را در بیاورید و با دقت پاهای خود را شست‌وشو دهید. شب‌ها قبل از خواب حتما از ویتامین «آ.د» برای پاشنه پا استفاده کنید. اگر می‌توانید شب‌ها هنگام خواب پاهای خود را 20 تا 30 سانتی‌متر بالاتر از سطح بدن نگه‌ دارید. این مراقبت‌ها پاهایتان را از شر بیماری‌های قارچی حفظ می‌کند و حس بهتری به شما می‌دهد.


کفش مناسب پیاده‌ روی بپوشید

بهترین کفشی که می‌توانید برای پیاده‌روی اربعین بپوشید، کفش‌های طبی است که پاشنه نرمی دارند. یا کفش‌های مخصوص پیاده‌روی که از صدمه به انگشتان و کف پا جلوگیری کنند. کفش نامناسب قبل از هر چیز به کمر فشار زیادی وارد می‌کند و امکان پیاده‌ روی راحت را از شما می‌گیرد. دوم این‌که در طراحی کفش‌های پیاده‌ روی معمولا از بند استفاده می‌شود که می‌توانید برای جلوگیری از ورم پا کمی آن را باز کنید تا فشار کمتری به‌ پای شما وارد شود.


اگر دیابت دارید، این نکات را رعایت کنید

اگر شما مبتلا به دیابت هستید باید بدانید که فعالیت‌های زیاد جسمانی برای شما خوب نیست. پیاده‌ روی اربعین هم جزو همین فعالیت‌های فیزیکی طولانی‌مدت به شمار می‌رود. اما اگر عازم چنین سفری شدید، باید در طول مسیر پیاده‌ روی حتما به استراحتگاه‌ها بروید و پاهای خود را مدام بشویید و کاملا خشک‌ کنید تا پاهای شما دچار زخم نشود. چرا که وجود زخم پیاده‌ روی را سخت می‌کند. فراموش نکنید که داروهای خود را باید منظم مصرف کنید.

اگر در اربعین 1401 گم شدیم، چکار کنیم؟

پیاده روی اربعین 1401

باتوجه به استقبال بی‌نظیر از پیاده‌روی اربعین 1401 و شلوغی مراسم، احتمال اینکه در مسیر همراهانتان را گم کنید، زیاد است. با نصب اپلیکیشن «بله» یا با زدن دو کد دستوری که در ادامه معرفی می‌کنیم، بدون نیاز به اینترنت و خیلی ساده می‌توانید از گم شدن در مراسم اربعین امسال جلوگیری کنید.

اعلام وضعیت اربعین در «بله»

بدیهی است که برای اطلاع از موقعیت مکانی هم‌سفرهایتان و مطلع کردن آنها از موقعیت مکانی خودتان، لازم است هر دو طرف برنامه «بله» را در گوشی همراهتان نصب کنید. بعد از نصب، در نوار پایینی برنامه، گزینه «ویترین» را بزنید. در این قسمت دو گزینه به نام‌های «اعلام وضعیت» و «مشاهده وضعیت» را می‌بینید. برای اطلاع دادن از وضعیت خود، در قسمت اعلام وضعیت کادر «متن پیام» را پر کنید. برای مثال: از مرز عبور کردم.
برای مشاهده وضعیت همسفر هم همین روند را انجام دهید. به قسمت مشاهده وضعیت بروید و این‌بار در کادر نمایش داده شده شماره موبایل همسفرتان را وارد کنید تا از آخرین موقعیت مکانی او با خبر شوید.
یادتان نرود که برای استفاده اعلام وضعیت اربعین در اپلیکیشن بله نیاز به اینترنت ندارید. توجه داشته باشید که در کشور عراق برای استفاده از این سرویس داده تلفن همراه خود را خاموش کنید.

اعلام وضعیت اربعین با کد USSD

روش بعدی که برای جلوگیری گم شدن در مراسم اربعین 1401 در اختیار زائرین گذاشته شده، استفاده از کد 500 است. برای استفاده از این سرویس، کافیست مسیر زیر را انجام دهید.

 • اعلام موقعیت مکانی زائر : تایید ➡ وارد کردن موقعیت مکانی با حروف انگلیسی ➡#1*500*500*
 • مشاهده موقعیت مکانی همسفر: تایید ➡ وارد کردن شماره همسفر ➡ #2*500*500*

توصیه پلیس به زائران برای پیاده روی کربلا اربعین 1401

The beauties of Arbaeen Hosseini

 • به هیچ عنوان مدارک هویتی خود مانند کارت‌ ملی و گذرنامه‌ را به افراد غریبه ندهید.
 • در صورت گم شدن مدارک هویتی در اولین فرصت به مراجع لازم مراجعه و از مشکلات بعدی و سوء‌استفاده افراد سودجو جلوگیری کنید.
 • مهم‌ترین کار زائران در طول پیاده روی اربعین مراقبت و نگهداری از مدارک هویتی‌شان است.
 • دولت عراق همراه داشتنِ بعضی از قرص‌های اعصاب مانند والیوم، فنوباربیتال مواد مخدر طلقی می‌کنند. از این‌رو باید به این موضوع دقت کنید و این قرص‌ها را همراه خود نبرید.
 • برای جلوگیری از انتقال بیماری‌های غیر بومی، باید تمام موارد بهداشتی در زمان تماس با افراد خارجی را رعایت کنید.

پذیرایی پیاده‌روی اربعین

پذیرایی در پیاده روی اربعین

پیاده‌روی اربعین یک حرکت دسته‌جمعی است و چند روز طول می‌کشد. در طول این مسیر چند روزه، ایستگاه‌هایی برای رسیدگی به زائران از لحاظ درمانی، فرهنگی، تامین غذا و نوشیدنی و کارهای خدماتی دیگر مثل خیاطی، کفاشی و واکس زنی در نظر گرفته شده‌است. این ایستگاه‌ها که شبیه خیمه و تکیه‌های بزرگ هستند «موکب» نامدارند. پذیرایی زائران بصورت تمام و کامل در موکب‌ها انجام می‌شود.

علاوه بر آن، در موکب‌های بزرگ امکان استراحت و اتراق کردن هم برای زائران فراهم است. جالب است بدانید حتی در فاصله بین موکب‌ها هم، پذیرایی از زائران پیاده‌روی اربعین بر قوت خود باقی‌ست.


سوالات متداول

نرخ مصوب بلیط هواپیما اربعین 1401 چقدر است؟

نرخ مصوب در مسیر تهران به نجف و مشهد به نجف به ترتیب 30/000/000 ریال و 38/000/000 ریال است. برای خرید بلیط هواپیما از اپلیکیشن یوتراوز اقدام کنید.

پیاده روی اربعین امسال برگزار می‌شود؟

بله، پیاده‌روی اربعین امسال بعد از دو سال دوری انجام می‌شود.

نزدیک‌ترین مسیر پیاده روی اربعین کدام است؟

خرید بلیط هواپیما تهران نجف، یا بلیط هواپیما مشهد نجف از یوتراوز و شروع پیاده روی از شهر نجف.

آیا امکان رزرو هتل برای پیاده روی اربعین وجود دارد؟

بله؛ چنانچه قصد اقامت در هر یک از شهرهای مرزی چه در مسیر رفت و چه در مسیر بازگشت را داشته باشید، می‌توانید یکی از هتل‌های پیشنهادی یوتراوز را رزرو کنید.

آیا برای پیاده روی اربعین ویزا نیاز دارم؟

بله، برای ورود به کشور عراق نیاز به ویزا دارید.

برای عبور از مرز از راه زمینی و شرکت در مراسم پیاده روی اربعین 1401، نیاز به گذرنامه دارم؟

بله، اما چنانچه نسبت به دریافت گذرنامه اقدام نکرده‌اید یا تاریخ گذرنامه‌تان به اتمام رسیده است، می‌توانید با تهیه برگه تردد از مرز عبور کنید. دقت داشته باشید که برگه تردد مختص شرکت در مراسم اربعین است و بعد از پایان مراسم منقضی خواهد شد.

میزان ارز مسافرتی اربعین امسال چقدر است؟

100 دینار یا 150 دلار برای هر نفر.

شرایط جدید دریافت وجه نقد از دستگاه‌های خود پرداز در شهرهای مرز ایران و عراق در روزهای نزدیک به اربعین چیست؟

به منظور رفاه حال زائران، علاوه بر اضافه شدن دستگاه‌های خودپرداز سیار، در استان‌های ایلام، کرمانشاه و خوزستان، سقف برداشت پول نقد از دستگاه‌های خود پرداز به 500 هزارتومان افزایش یافته است.

فاصله عمودهای نجف تا کربلا چقدر است؟

در کل مسیر نجف تا کربلا 1452 عمود قرار دارد که فاصله هر کدام از هم 50 متر است.

نوشته های مشابه
 • آتش روشن کردن در طبیعت

  حتما برای شما هم پیش آمده که در طبیعت‌گردی؛ هوس روشن کردن آتش به سرتان زده یا حتی در شرایط پیش‌بینی نشده، نیاز به روشن کردن آتش داشته‌اید اما، چون تجهیزات لازم را نداشتید، از خیرش گذشته‌اید. با خواندن متن زیر تمام ترفندهای آتش درست کردن در طبیعت را به شما می‌گوییم. روش‌هایی ساده که حتما متعجب‌تان خواهد کرد!

 • فرودگاه مهرآباد تهران

  فرودگاه مهرآباد کجای تهران واقع شده و چگونه به آن برسیم؟ این فرودگاه چند ترمینال دارد و خدمات و امکانات مختلف آن چیست؟ بیایید به میدان آزادی تهران برویم و با پُرترددترین فرودگاه کشور آشنا شویم.

 • فرودگاه نجف

  نجف به سبب قرارداشتن حرم مطهر امام علی (ع) در آن، یکی از مهمترین مقاصد ‌‌‌شیعیان جهان به شمار می‌آید. این شهر در استان نجف، کشور عراق قرار دارد و به لحاظ جغرافیایی در جنوب بغداد واقع شده است. در این مقاله اطلاعات کاملی از فرودگاه بین‌المللی نجف از جمله مشخصات، اطلاعات پرواز و فاصله آن تا مکان‌های مهم شهر را برای شما آماده کرده‌ایم.

دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز