ورود
most famous bridge in Khorramshahr

جاهای دیدنی خرمشهر

زمان برای مطالعه 7 دقیقه
 • ...
 • ...
 • تعداد کلمات

خرمشهر یکی از شهرهای زیبای جنوبی ایران است که تاریخ پرآوازه‌ای را پشت سر گذاشته و امروز به یکی از مقصدهای گردشگری ایرانی‌ها در جنوب کشورمان تبدیل شده است. هرساله گردشگران به جنوب کشور سفر می‌کنند تا به شهر زیبای خرمشهر بروند. در این شهر جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و زیارتی زیادی انتظار گردشگران را می‌کشد.

خرمشهر یکی از شهرهای مهم جنوب ایران است که از لحاظ موقعیت جغرافیایی در مجاورت خلیج همیشه ‌فارس قرار دارد و از نظر اقتصادی، سیاسی و تجاری برای کشور ایران بسیار حائز اهمیت است. در کنار این ویژگی‌های مهم، خرمشهر یکی از بهترین و زیباترین شهرهای جنوب ایران است که جاهای دیدنی بسیاری را در خود جای داده است. فرهنگ مردمان خرمشهر، لهجه شیرین عربی و فارسی، پوشش بومی و جنوبی و غذاهای خوشمزه خرمشهری برای خیلی از گردشگران جالب است. در سفر به این شهر قطعا مکان‌های دیدنی زیادی است که شما را به یک گشت‌وگذار لذت‌بخش در شهر تاریخی و پرآوازه خرمشهر دعوت می‌کنند. در این مقاله با یوتراوز همراه باشید تا با بهترین جاهای دیدنی خرمشهر آشنا شوید و با هم دیگر گشتی در این شهر بزنیم.

در ادامه 11 مورد از بهترین مکان‌های دیدنی خرمشهر را به شما معرفی می‌کنیم:


📌 خرید بلیط قطار خرمشهر از یوتراوز 

مسجد جامع‌ خرمشهر

Jameh Mosque of Khorramshahr

مسجد جامع ‌خرمشهر یکی از جاذبه‌های گردشگری و فرهنگی این شهر است که آوازه زیادی در دوران جنگ ایران و عراق داشته ‌است. برای رفتن به این مسجد باید به سمت خیابان چاسبی که در مرکز شهر قرار دارد، حرکت کنید. این مسجد عظیم همراه با معماری منحصربه‌فردش در برابر دیدگان هر بازدیدکننده‌ای خودنمایی می‌کند. یکی از دلایل شلوغی اطراف این مسجد، تردد زیاد در حوالی آن و رفت و آمد مردمان بسیار، به این دلیل است که در کنار بازار سیف‌ها قرار دارد.قدمت این مسجد تاریخی مشهور به 120 سال پیش بازمی‌گردد که ولی اطلاعات دقیقی درباره‌ی موسس و بانی ساخت آن در دست نیست.مسجد جامع خرمشهر دارای مساحتی بیش از 1000 مترمربع است، معماری آن با وجود 2 گلدسته بلند و زیبا به همراه 2 گنبد کوچک و بزرگ، جلوه زیبایی به خرمشهر داده است. حتی می‌توانید از فاصله دورتر هم این مسجد را تماشا کنید. ارتفاع گلدسته‌ها 28 متر است و که گنبد و گلدسته‌های مسجد با کاشی‌کاری معرق تزئین شده‌اند، نمای مسجد آجری است و در کنار نمای آجری دارای کاشی‌کاری آیات ‌خشتی و 770 مترمربع کاشی‌کاری معرق است.مسجد جامع ‌خرمشهر در زمان جنگ‌ تحمیلی نقش پررنگی داشته است. این مسجد در سال 1359 در شروع جنگ‌ تحمیلی به پایگاه ‌مردمی تبدیل شد. این مسجد قبل از سقوط خرمشهر مانند سنگری مردمی و پایگاه ‌امنی برای مردمان غیرتمند جنوب ایران بود. در نهایت در سوم خرداد ماه سال 1361 در عملیات بیت‌المقدس خرمشهر آزاد شد. بعد از جنگ ‌تحمیلی این مسجد قدیمی دوباره بازسازی شد و در سال 1390 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

تالاب‌ ناصری خرمشهر

یکی از جاذبه‌های طبیعی و دیدنی خرمشهر تالاب ‌ناصری است. این تالاب در فاصله 16 کیلومتری خرمشهر واقع شده است و در میان اهالی این منطقه با نام‌هایی مانند نیشکر و تالاب‌ خرمشهر شناخته می‌شود. تالاب‌ ناصری در سال 1378 برای تخلیه زه آب‌های کشاورزی ایجاد شد. این تالاب جزء تالا‌ب‌هایی در ایران است که توسط انسان ساخته‌ شده است و اکنون به یکی از جاذبه‌های طبیعی خرمشهر تبدیل شده ‌است.تالاب خرمشهر مساحتی حدود 10هزار هکتار با عمق 2متر دارد و در حال‌حاضر پرندگان بومی و مهاجر گوناگون به خصوص در فصل زمستان در این تالاب زندگی می‌‌کنند. با توجه به این که تالاب ‌ناصری محلی برای زندگی پرندگان شده است، 41 گونه پرنده ‌آبزی و کنارآبزی در این تالاب شناسایی شده‌اند که می‌توان به فلامینگو، باکلان، خوتکا، حواصیل ‌زرد، کاکایی ‌صورتی، آبچلیک‎ پاسرخ، چنگر معمولی و آوست اشاره کرد.
همچنین در این تالاب به صید انواع ماهی‌ هم می‌پردازند. ماهی‌هایی مانند شانک، شلج، بیاح، بوشلمبو و دیگر آبزیانی مانند خرچنگ و میگو از جمله آبزیان این تالاب است که ماهیگران خرمشهری به صید آن‌ها می پردازند.پوشش گیاه اطراف تالاب ‌ناصری هم از گیاهان ‌علف ‌شور و گز تشکیل شده است. شما گردشگران عزیز در این منطقه می‌توانید ماهی‌گیری و قایق‌سواری کنید و بهترین لحظات را همراه با عزیزان خود ثبت کنید. اما اگر به پرنده نگری علاقمند هستید، باید زمستان را برای سفر و بازدید از تالاب ناصری انتخاب کنید.

موزه‌ جنگ خرمشهر

Warfare Museum Khorramshahr

موزه‌جنگ خرمشهر یا مرکز فرهنگی دفاع‌ مقدس جزء جاذبه‌های فرهنگی این شهر است که حکایت 8 سال جنگ‌ تحمیلی را بیان می‌کند و بخش‌های جذابی را برای تماشای گردشگران فراهم کرده که حتما برای شما جالب‌ خواهد بود. موزه‌ جنگ جزء مهم‌ترین جاذبه‌های دیدنی این شهر است زیرا میراثی از جنگ 8 ساله ایران و عراق است. این موزه در سال 1309 ساخته ‌شده که در ابتدا ساختمان اداره شرکت ‌نفت بوده و با شروع جنگ ‌تحمیلی در سال 1359 به اشغال عراقی‌ها درآمد و به برج ‌دیده‌بانی تبدیل شد. پس آزادسازی خرمشهر این ساختمان در سال 1375 بازسازی شد و فعالیت خود را در غالب مرکز فرهنگی دفاع ‌مقدس شروع کرد. در حال‌حاضر مساحت این موزه 2400 مترمربع است که توانسته در خود 4 سالن جای دهد. نام این سالن‌ها عبارتند از آزادسازی، بازسازی، اشغال و مقاومت است. برای رفتن به موزه‌ جنگ باید به سمت خیابان امام‌خمینی حرکت کنید که در این خیابان قرار دارد. اشیاء و آثاری که در این موزه مشاهده‌ می‌کنید شامل ادوات‌جنگی، عکس‌های دوران‌جنگ و لوازم ‌شخصی سرداران و شهیدان است.

پل‌ قدیم خرمشهر

یکی دیگر از جاهای دیدنی خرمشهر قدمت آن به سال‌های خیلی دور باز می‌گردد و حوادث گوناگونی را پشت سر گذاشته، پل قدیم خرمشهر ‌است. این پل در سال 1339 در دوره پهلوی ساخته ‌می‌شود و به دلیل این که کانال خرمشهر این شهر را به دو بخش شمالی و جنوبی تقسیم می‌کرده و ارتباط این دو بخش از طریق قایق‌های کوچک صورت می‌گرفته، برای تردد راحت مردم پل ‌قدیم خرمشهر را در قسمت جنوب ‌شرقی رودخانه ‌کارون احداث می‌کنند. اما این پل در دوران جنگ ‌تحمیلی مانند دیگر اماکن خرمشهر آسیب زیادی می‌بیند و در سال 1370 بازسازی و مرمت می‌شود. پل‌ قدیم در حال‌حاضر 616 متر طول و 6 متر عرض دارد و با نورپردازی‌های زیبایی که به صورت آبشار رنگی است، تزئین شده است و شب‌های دیدنی بسیار زیبایی را به شهر خرمشهر می‌بخشد.

قصر فیلیه یا کاخ شیخ ‌خزعل خرمشهر

قصر فیلیه جزء جاذبه‌های تاریخی خرمشهر است که آن را به نام کاخ‌ شیخ‌ خزعل هم می‌شناسند. این قصر در ابتدای مرز شلمچه و محلی به نام فیلیه، در کنار رودخانه اروندرود واقع است. قدمت این بنا به 92 سال قبل برمی‌گردد که توسط شیخ‌ خزعل حاکم وقت خرمشهر در مساحت 788 مترمربع ساخته شده ‌است. در حال‌حاضر جز ویرانه و خرابه‌ای از آن، چیز زیادی باقی نمانده ‌است زیرا این بنای تاریخی هم در طول 8 سال جنگ‌ تحمیلی حوادث گوناگونی را پشت سر گذاشته ‌است.

ساختمان‌ تاریخی هلال‌احمر خرمشهر

یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی خرمشهر ساختمان تاریخی هلال ‌احمر یا همان کنسولگری سابق انگلیس است که جزء بناهای تاریخی خرمشهر به شمار می‌رود. قدمت این بنای تاریخی به دوره قاجار باز می‌گردد. این اثر تاریخی در سال 1379 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است. برای رفتن به ساختمان‌ تاریخی هلال ‌احمر باید به سمت خیابان فردوسی حرکت کنید. این بنای تاریخی میان خیابان فردوسی و جاده‌ ساحلی خرمشهر قرار دارد. در سفر به خرمشهر حتما به این جاذبه‌ تاریخی هم سری بزنید.

مسجد ولیعصر خرمشهر

Valiasr mosque of Khorramshahr

مسجد ولیعصر یکی دیگر از جاذبه‌های تاریخی خرمشهر است که در سفر به خرمشهر حتما باید سری هم به آن بزنید. قدمت این بنای تاریخی و مذهبی به دوره ‌پهلوی باز می‌گردد. مسجد ولیعصر در سال 1390 به عنوان اثر ملی به ثبت رسیده است و جزو جاذبه‌های تاریخی و مکان‌های دیدنی خرمشهر است. برای بازدید از این مسجد باید به سمت جاده شلمچه حرکت کنید. مسجد ولیعصر در کنار یادمان شهدای نهر خین و در نزدیکی روستای خین قرار دارد.

اسکله قایقرانی خرمشهر

Khorramshahr sailing piers

اسکله قایقرانی جزء جاذبه‌های گردشگری و تفریحی خرمشهر است که حتما باید به این اسکله زیبا و تماشایی هم سری بزنید و حسابی خوش بگذرانید. این اسکله بر روی رودکارون ساخته شده و در حال‌حاضر به یک اسکله قایقرانی تفریحی تبدیل شده است که گردشگران بسیار زیادی برای تفریحات به این اسکله می‌روند. در این اسکله حدود 100 لنج و 170 قایق وجود دارد که در هر زمان آماده خدمت‌‌رسانی به گردشگران و مسافران هستند. این اسکله در منطقه کوتشیخ واقع شده است و برای رفتن به آن باید در خرمشهر به سمت بولوار ساحلی بایندر حرکت کنید تا این اسکله زیبا و مدرن در برابر دیدگان قرار بگیرد.

کانال‌ عضدی خرمشهر

Khorramshahr Azdi Channel

یکی دیگر از مهم‌ترین جاذبه‌های تاریخی خرمشهر کانال ‌عضدی است. قدمت کانال ‌عضدی به سال‌های خیلی دور باز می‌گردد زیرا این کانال در زمان عضدالدوله‌ دیلمی و در سال‌های 324 تا 373 هجری ‌قمری ساخته ‌شده است و به همین دلیل نام آن کانال عضدی است. دلیل ساخت کانال ‌عضدی برای ارتباط رودخانه‌ کارون به اروندرود و کوتاه‌کردن مسیر اهواز به بصره است. حفاری این کانال در طی 47 سال انجام شده است و اکنون 4600 متر طول و 200 متر عرض دارد. یکی دیگر از کارکردهای این کانال این است که خرمشهر را به دو قسمت جنوبی و شمالی تقسیم می‌کند.

پل ‌کابلی خرمشهر

یکی دیگر از پل‌های مشهور خرمشهر پل‌ کابلی است که از دلایل معروفیت آن این نکته است که اولین پل ‌کابلی واقع در خشکی در جهان است و به همین دلیل جزء جاذبه‌های گردشگری و دیدنی مهم خرمشهر محسوب می‌شود. این پل بر روی رود بهمنشیر خرمشهر ساخته شده ‌است و در محله کوی فرهنگیان و در کنار پل ‌اصلی قرار دارد. حتی از دور این پل قابل دیدن است به خصوص در شب که بسیار تماشایی است.

کشتی زمان جنگ اروند صغیر

یکی دیگر از جاذبه‌های دیدنی و تاریخی خرمشهر کشتی زمان جنگ اروند صغیر است که بهترین فرصت برای گرفتن عکس ‌یادگاری در این منطقه است. لازم است بدانید اروند صغیر از مینوشهر عبور می‌کند و در وسط این رود کشتی بزرگی قرار دارد که تقریبا آهن‌های این کشتی پوسیده و زنگ زده شده‌اند. خیابان‌های اطرف این رود امکانات تفریحی و رفاهی خوبی را برای گشت‌وگذار گردشگران فراهم کرده‌اند. در مجموع جاذبه‌های گردشگری خرمشهر بسیار زیاد است و قطعا شما سفر لذت‌بخشی را در پیش خواهید داشت و بهترین مکان‌های تاریخی در این شهر منتظر بازدید شما هستند.

نوشته های مشابه
 • قلعه پرتغالی های قشم

  جزیره قشم پر از جاهای دیدنی مختلف است و ‌قلعه پرتغالی های قشم نیز یکی از همین جاذبه‌ها به شمار می‌رود. این قلعه رازهایی دارد و تاریخچه‌اش پر از فراز و نشیب است. در مطلب زیر می‌خواهیم صفر تا صد ‌قلعه پرتغالی ها را موشکافی کنیم و هر آنچه قبل از بازدید آن لازم است بدانید را، در اختیارتان قرار دهیم.

 • ژئوپارک قشم

  ژئوپارک قشم پدیده‌های گوناگون تاریخی و طبیعی را در دل خود جای داده است. این ژئوپارک چندین سایت دارد که برخی از آن‌ها را معرفی می‌کنیم. ژئوپارک قشم منطقه‌ای بی‌همتاست. پیشنهاد می‌کنیم حتماً برای یک‌بار هم که شده از آن دیدن کنید. اما قبل از رفتن، متن زیرا را بخوانید!

 • غار خربس قشم

  غار خربس قشم، پدیده‌ای دیدنی از هم‌دستی طبیعت با تاریخ است. این غار که در 15 کیلومتری شهر قشم، روی رشته کوه‌های زاگرس واقع شده، نمونه‌ای بی‌نظیر از معماری دَست‌کَند تمدن‌های ایرانی نیز محسوب می‌شود. اگر کنجکاو شدید بدانید درباره چه چیزی صحبت می‌کنیم، ادامه مطلب برای شماست!

دیدگاهتان را بنویسید