ورود
music festivals in azerbaijan
سفر، موسیقی و غنای فرهنگی قفقاز

با جشنواره‌های موسیقی جمهوری آذربایجان آشنا شوید

زمان برای مطالعه 6 دقیقه
  • ...
  • ...
  • تعداد کلمات

شرکت در جشنواره‌های موسیقی جمهوری آذربایجان همیشه بهانه خوبی برای سفر به سرزمین قفقاز بوده است. جشنواره‌هایی که علاوه‌بر پرداختن به ریشه‌های عمیق این سرزمین، فرصتی برای معرفی گردشگری فرهنگی و جذب بازدیدکنندگان بین‌المللی به جمهوری آذربایجان بوده است.

جشنواره‌های موسیقی جمهوری آذربایجان هرساله شهرهای مختلف این کشور را به مقصدی محبوب برای علاقمندان به موسیقی و فرهنگ سرزمین پهناور قفقاز تبدیل می‌کند. این فرصت بهانه خوبی است که کشور جمهوری آذربایجان به‌عنوان مقصدی محبوب برای گردشگران فرهنگی، آن‌طورکه شایسته است، معرفی شود. در ادامه با یوتراوز همراه شوید تا شما را با «3 جشنواره بین‌المللی موسیقی در جمهوری آذربایجان» آشنا کنیم.

جشنواره‌های موسیقی در کشور آذربایجان:

جشنواره بین‌المللی دنیای موسیقی مقامی، دنیا را به میراث ملی آذربایجان فرا می‌خواند

international world of mugham festival

آذربایجان، کشوری زیبا در شاهراه شرق و غرب، با فرهنگ و میراثی کهن است که تا حد زیادی با فرهنگ ایرانی گره خورده و طبیعت کوهستانی چشم‌نواز آن در سایه‌سار رشته کوه قفقاز، در شمال غربی کشورمان با افتخار ایستاده است. مردمان مهمان‌نواز و خونگرم این کشور در طول سال جشنواره‌های مختلفی را برگزار می‌کنند. جشنواره‌هایی که موسیقی پای ثابت آن است، آن هم «موسیقی مقامی» که میراث ملی آذری‌ها است و در «فهرست میراث معنوی و فرهنگی یونسکو» به ثبت رسیده است.
جشنواره بین‌المللی دنیای موسیقی مقامی، یک رویداد فرهنگی بزرگ در جمهوری آذربایجان است که به افتخار مروارید موسیقی دنیا – موسیقی مقامی - که آذربایجان خاستگاه آن است، در شهر باکو برگزار می‌شود و علاقمندان به هنر موسیقی را از سرتاسر دنیا به خود جذب می‌کند.

موسیقی مقامی چیست؟

مقام یکی از انواع موسیقی عامیانه آذربایجان است و در ردیف موسیقی‌های ایرانی، ترکی و عربی قرار می‌گیرد. مقام در لغت به معنای «خداوند موسیقی را فرستاد» است و نه تنها یک ملودی غنایی زیبا، بلکه یک حال ذهنی، راهی برای یکی‌شدن با جهان و نوعی فلسفه کیهانی است. مقام یک هنر سنتی است که شعر کلاسیک و بداهه نوازی را درهم می‌آمیزد و با ملودی‌های شاعرانه، وزن و تکنیک‌های نمایشی همراه است. این سبک از موسیقی در دوران «رنسانس اسلامی» که قرن 12 و 13 را دربر می‌گیرد، شکل گرفته و غزل پایه اصلی آن را تشکیل می‌دهد.

برنامه‌ها و بخش‌های جشنواره دنیای مقام برای گردشگران

جشنواره بین‌المللی دنیای موسیقی مقامی در سال 2009 میلادی به ابتکار بنیاد حیدر علی اف پایه‌گذاری شد و از آن زمان هر دو سال در ماه مارس در مرکز بین‌المللی مقام آذربایجان در باکو برگزار می‌شود. این جشنواره با هدف حفظ و حراست از موسیقی مقامی، شناساندن و تبلیغ این نوع موسیقی به جهانیان شکل گرفته و موسیقی‌دانان، خوانندگان و گردشگران فرهنگی را از بیش از 40 کشور دنیا را به خود جذب می‌کند.
وزارت فرهنگ وگردشگری جمهوری آذربایجان، اتحادیه آهنگسازان و آکادمی ملی علوم آذربایجان در برگزاری این جشنواره مهم بین‌المللی سهیم هستند و در کنار هم به برگزاری هر چه باشکوه‌تر آن کمک می‌کنند، بطوری‌که در دوره‌های اخیر ابعاد مختلف این رویداد بین‌المللی گسترش بیشتری پیدا کرده است. مقاله‌های علمی بین‌المللی، مسابقه بین‌المللی خوانندگان موسیقی مقامی، اجرای اپراهای مختلف موسیقی مقام، سمفونی و کنسرت‌های کلاسیک موسیقی مقامی، بخش‌های مختلف این جشنواره یک هفته‌ای را دربر می‌گیرند. به مناسبت این جشنواره کارگاه‌های آموزشی حرفه‌ای با حضور استادان موسیقی مقام از آذربایجان و دیگر کشورهای دنیا نیز برگزار می‌شود.

جشنواره بین‌المللی موسیقی قبله شما را فرا می‌خواند

gabala international music festival

مردم آذربایجان به جشن و پایکوبی علاقه خاصی دارند که این علاقمندی به‌خوبی در جشنواره‌ها و رویدادهایی که برخی ریشه در فرهنگ و مذهب و برخی دیگر ریشه در تاریخ غنی کشورشان دارد، مشهود است. علاوه‌بر پایتخت آذربایجان، باکو، که در طول سال میزبان جشنواره‌های مختلفی است، دیگر شهرهای این کشور نیز از جمله «شهر تاریخی قبله» در شمال جمهوری آذربایجان، میزبان برگزاری جشنواره‌هایی است که جشنواره بین‌المللی موسیقی از مهم‌ترین آنها است.
جشنواره بین‌المللی موسیقی قبله، جشنی است که به افتخار موسیقی کلاسیک برگزار می‌شود و گردشگران بسیاری را به خود جذب می‌کند. این جشنواره شاد و پرطرفدار حدود یک دهه قدمت دارد و از سال 2009 تاکنون همه‌ساله میزبان هنرمندان و علاقمندان به موسیقی از سراسر جهان بوده است.

جشنواره بین‌المللی موسیقی قبله به ابتکار آکادمی موسیقی فرهاد بدل بیگلی و با حمایت وزارت فرهنگ آذربایجان و بنیاد حیدر علی‌اف برگزار می‌شود و موسیقی، آواز و هیاهوی حضور گردشگران را به هوای تابستانی و دلپذیر قبله می‌آورد. برنامه‌ها و کنسرت‌های باشکوهی با حضور خوانندگان و نوازندگان معروفی از آذربایجان و کشورهای اروپایی، آمریکا و جمهوری‌های شوروی سابق در مرکز همایش‌های حیدر علی‌اف و فضای باز آن در تفرجگاه ساحلی خوش‌منظره با پس‌زمینه کوه‌های قفقاز، برگزار می‌شود.این جشنواره شهر قبله را به یکی از مهم‌ترین مقصدهای «گردشگری فرهنگی» تبدیل کرده و دنیایی از شادی و هیجان را برای میزبانان و گردشگران به ارمغان آورده است.

جشنواره بین‌المللی جاز باکو؛ سفر برای موسیقی

baku international jazz festival

اغراق نیست اگر بگوییم جمهوری آذربایجان در تمام طول سال حال‌وهوای جشن‌ها و جشنواره‌ها را دارد، بطوری‌که تقریبا هر زمان و فصلی را برای بازدید از این مقصد دیدنی و زیبا مناسب می‌کند. مردم آذربایجان به نمایش جلال و شکوه فرهنگی خود علاقه بسیار زیادی دارند، بطوری‌که همه جشنواره‌های خود را با زرق و برق بسیاری به باشکوه‌ترین شکل ممکن برگزار می‌کنند. طیف گسترده‌ای از جشنواره‌های فرهنگی و هنری با دنیایی از شادی و تفریح در این کشور اوراسیایی و همسایه شمال غربی که اشتراکات فرهنگی زیادی با کشورمان دارد، انتظارتان را می‌کشد تا لذت سفرتان را از هر نظر تکمیل کند.
«جشنواره بین‌المللی جاز قفقاز» از جمله معروف‌ترین و پرطرفدارترین این جشنواره‌ها است و تلاش می‌کند تاریخ موسیقی جاز باکو را که در قرن بیست میلادی توسط خوانندگان و موسیقی‌دان‌های جاز مشهور این کشور پایه‌گذاری شده است، معرفی و حفاظت کند، هرچند هدف اصلی آن معرفی آذربایجان به عنوان مقصدی آرام، امن و شاد برای گردشگران فرهنگی است.

درباره جشنواره جاز آذربایجان

جشنواره بین‌المللی جاز باکو در سال 2005 میلادی به ابتکار موسیقی‌دان معروف آذربایجانی، راین سولتانوف، نوازنده ساکسیفون جاز، پایه‌گذاری شده و از آن زمان همه ساله با مدیریت این هنرمند برجسته و مشارکت وزارت فرهنگ و گردشگری آذربایجان، صندوق جاز آذربایجان و «مجله جهان جاز» برگزار می‌شود. این جشنواره یک رویداد عمومی است که بخش‌های مختلفی شامل سمینارها و کارگاه‌های آموزشی، مسابقات استعدادهای جوان موسیقی جاز و انتخاب بهترین خواننده جاز، روز جاز کودکان، نمایشگاه‌های هنری و عکس، جلسات عمومی، فیلم‌های جاز و کنسرت‌های جاز را با شرکت معروف‌ترین هنرمندان جاز دنیا دربر می‌گیرد.
جشنواره بین‌المللی جاز باکو یکی از مهم‌ترین و بزرگ‌ترین رویدادهای این کشور است که تاکنون هنرمندان افسانه‌ای از جمله آل جارو، جو زاوینول، چیک کوریا، هربی هنکاک، جاشوا ردمن، چارلز لوید، دیانا کرال و بسیاری دیگر در آن حضور یافته‌اند و همه ساله از بیش از 20000 تماشاچی از آذربایجان و دیگر کشورهای دنیا را میزبانی می‌کند.

زمان و مکان برگزاری

جشنواره بین‌المللی جاز باکو همه ساله در ماه اکتبر به مدت 10 روز به استقبال علاقمندان به موسیقی جاز و هنرمندان معروفی از آذربایجان و دیگر کشورها می‌رود. این رویداد بزرگ در پایتخت آذربایجان، شهر تاریخی و فرهنگی باکو برگزار می‌شود و در بخش‌های مختلفی میزبان علاقمندان و هنرمندان موسیقی جاز است. کنسرت‌های این جشنواره در نقاط مختلفی از شهر باکو از جمله مرکز بین‌المللی مقام جمهوری آذربایجان، فرهنگ‌سرای حیدر علی‌اف، فیل هارمونیک باکو و مرکز جاز باکو به روی سکو می‌رود که در این میان مرکز جاز باکو که در سال 2002 با هدف حمایت از موسیقی جاز و رونق و گسترش آن در جمهوری آذربایجان تاسیس شده، کانون اصلی برنامه‌های جشنواره را به خود اختصاص داده است.

سخن آخر

کشور آذربایجان با برگزاری جشنواره‌های موسیقی در شهرهای مختلف تلاش می‌کند تا تمام قابلیت‌های فرهنگی خود را به مردم جهان معرفی کند و در کنار تنوع برنامه‌های جشنواره، مهمانان و گردشگران را با قابلیت‌های فرهنگی سرزمین قفقاز آشنا سازد. جشنواره‌های بین‌المللی موسیقی روزها و شبهای پرشور و خاطره‌انگیزی را برای گردشگران به وجود می‌آورند تا علاوه‌بر بهره‌بردن از برنامه‌های فرهنگی متنوع، از تماشای چشم‌انداز کوه‌های با عظمت قفقاز هم بهره‌مند شوند. هر گردشگری که قصد سفر به قفقاز را دارد، می‌تواند سفر خود را به گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که در کنار بازدید از جاذبه‌های گردشگری و بهره‌مندی از آب و هوای مطلوب این مقصد، هیجان حضور در یکی از جشنواره باشکوه موسیقی جمهوری آذربایجان را نیز تجربه کند.

نوشته های مشابه
دیدگاهتان را بنویسید
خرید راحت با اپلیکیشن یوتراوز